Dotknij van Gogha. Neuroestetyka – przekraczanie barier wystaw

17 maja / czw
18:00
Miejsce Aktywności Lokalnej „Dwa Jelonki”
ul. Powstańców Śląskich 44
wstęp wolny

Neuroestetyka i neuro historia sztuki… czy coś takiego w ogóle istnieje? A jednak! Na majowym spotkaniu Nowej Humanistyki poznamy dokładniej, czym są wspomniane nurty i nazwy. Dowiemy się, jak ważne są nasze zmysły (zwłaszcza dotyk) w „oglądaniu” dzieł sztuki. Zadamy również bardzo ważne pytanie – jak nasz mózg przeżywa sztukę? Jaką rolę odgrywają poszczególne zmysły w jej doświadczaniu oraz wreszcie, dlaczego warto wykorzystywać wiedzę z zakresu neuroestetyki?

Podczas spotkania zastanowimy się czy dobrze znane wszystkim muzea i galerie faktycznie pozwalają nam przeżywać sztukę. Czy faktycznie znana z dzieciństwa wszystkim reguła „nie dotykać!” jest słuszną zasadą w tych miejscach?
Aleksandra Grabska – historyczka sztuki i neuropsycholożka – wprowadzi nas w powyższe kwestie, a również przedstawi jak ważne w oglądaniu obrazu mogą być jego zapach i faktura… i nie tylko!

W części warsztatowej uczestnicy i uczestniczki wykonają eksperymenty i testy dotyczące tego, jak mózg zdobywa wiedzę o otaczającym świecie. Postaramy się doświadczyć na nowo klasycznych dzieł sztuki – obrazy, rzeźby, ryciny.

Udział w obu częściach jest bezpłatny, należy jednak zapisać się pod adresem robert.statkiewicz@bemowskie.pl

Aleksandra Grabska – studentka historii sztuki oraz neuropsychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania badawcze z zakresu historii sztuki obejmują zagadnienia z pogranicza kognitywistyki, percepcji zmysłowej oraz doświadczania dzieła sztuki. Współpracowała przy badaniach prowadzonych przez CReA – Labor für empirische Bildwissenschaft Institut für Kunstgeschichte na Uniwersytecie Wiedeńskim. Autorka interdyscyplinarnego projektu badawczego dotyczący psychologii poznawczej i medycyny. Zajmuje się również działaniami upowszechniającymi kulturę i sztukę w ramach działalności Stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie. Współpracowała z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w ramach projektu Mediateka – opracowywania i udostępniania zbiorów archiwum CSW.

17 maja / czw
18:00
Miejsce Aktywności Lokalnej „Dwa Jelonki”
ul. Powstańców Śląskich 44
wstęp wolny
Ikona telefonu

Wpisanie się do newslettera jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na otrzymywanie informacji o ofercie zajęć i wydarzeń kulturalnych Bemowskiego Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy, zwanego dalej BCK drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030). Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy z siedzibą w Warszawie (01-459) przy ulicy Górczewskiej 201, które jest Administratorem podanych przeze mnie danych osobowych w celu otrzymywanie informacji o ofercie zajęć i wydarzeń kulturalnych BCK. Ponadto BCK informuje:Dane podane przez Pana/Panią będą przechowywane do czasu wycofania zgody. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania (sprostowania), usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.Posiada Pan/Pani prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Posiada Pan/Pani prawo do przenoszenia danych. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.W razie pytań związanych z przetwarzaniem danych osobowych zachęcamy do kontaktu z wyznaczonym przez Administratora Inspektorem Ochrony Danych (IOD) pod adresem: ochronadanych@bemowskie.pl Podane przez Pana/Panią dane osobowe będą przekazywane w celu obsługi newslettera upoważnionym pracownikom Administratora i firmie FreshMail Sp. z o. o. z siedzibą w Krakowie (31-406) przy ulicy 29 listopada 155 c; NIP: 6751496393, Regon 123040091, KRS 0000497051 . Pana/Pani dane nie podlegają zautomatyzowanym decyzjom (dane nie są profilowane). Podanie BCK danych osobowych jest dobrowolne lecz niezbędne do otrzymywanie informacji o ofercie zajęć i wydarzeń kulturalnych BCK.Podstawa prawna: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 4.05.2016, z późn. zm.) stosowane od 25 maja 2018 roku.

FreshMail.pl