Repertuar

Obcy – wróg, inny, sąsiad? Archeologia wyobrażeń

15 marca / czw
18:00
Miejsce Aktywności Lokalnej „Dwa Jelonki”
ul. Powstańców Śląskich 44
wstęp wolny, zapisy pod adresem robert.statkiewicz@bemowskie.pl

Jak bardzo ludzkie wyobrażenia o inności zmieniło się od czasów przedkolumbijskich? Jak mają się nasze wyobrażenia o innych do stanu faktycznego? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć na najbliższym seminarium Nowej Humanistyki. W świat zapomnianej, przedkolumbijskiej kultury Moche wprowadzi nas członek Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i wieloletni badacz – dr. Hab. Janusz Wołoszyn. Wspólnie poznamy i zrekonstruujemy świat wyobrażeń kultury, która nie pozostawiła po sobie żadnych materiałów pisanych. Osią dla naszej pracy będą przedstawienia Obcego i tego, jakie cechy były mu przypisywane.

W części praktycznej wiedzę zaczerpniętą z archeologii kognitywnej i naszych własnych doświadczeń postaramy się porównać sposób myślenia ludzi kultury Moche do naszych własnych wyobrażeń. W tym celu będziemy wchodzić w interakcje z artefaktami, aby odszyfrować zawarte w nich myśli. Czy faktycznie, mimo upływu tylu lat, tak bardzo się różnimy? Czy nauczyliśmy się czegoś nowego? Na seminarium obowiązują zapisy pod adresem robertstatkiewicz@bemowskie.pl wraz ze wskazaniem interesujących nas części wydarzenia (seminarium i warsztaty).

O prowadzącym:

dr hab. Janusz Z. Wołoszyn (Instytut Archeologii UW) – archeolog, uczestnik ekspedycji badawczych prowadzonych w Peru i Boliwii. Obecnie kierownik projektu poświęconego badaniom największego znanego kompleksu sztuki naskalnej znajdującego się na obszarze Ameryki Południowej – stanowiska Toro Muerto. Autor książek i artykułów poświęconych ikonografii kultur przedinkaskiego Peru.

15 marca / czw
18:00
Miejsce Aktywności Lokalnej „Dwa Jelonki”
ul. Powstańców Śląskich 44
wstęp wolny, zapisy pod adresem robert.statkiewicz@bemowskie.pl

Wpisanie się do newslettera jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na otrzymywanie informacji o działaniach Bemowskiego Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail zgodnie z ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030). Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy z siedzibą w Warszawie (01-459) przy ulicy Górczewskiej 201 które jest administratorem danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 r. po 922). Jestem świadomy/ma swojego prawa dostępu do treści moich danych i możliwość ich poprawiania oraz prawa do odwołania zgody w każdym czasie. Podanie danych jest dobrowolne.

FreshMail.pl