2021 rok w Bemowskim Centrum Kultury

Zaczynamy kolejny pełen wyzwań rok. Już otworzyliśmy się częściowo dla publiczności w ramach wydarzeń artystycznych, jednak wciąż czekamy na możliwość organizowania wszystkich wydarzeń i warsztatów na żywo. Na szczęście dzięki ubiegłorocznemu doświadczeniu będziemy mogli realizować projekty również w systemie hybrydowym.

Przede wszystkim wchodzimy w okres zmian i dostosowywania naszej komunikacji do różnorodnych potrzeb, tworząc otwartą i wielokulturową instytucję. W szczególności skupimy się na kwestii dostępności naszej oferty dla osób z niepełnosprawnościami i niepolskojęzycznych. Wraz z Fundacją Kultury Bez Barier szykujemy się do organizacji Festiwalu Kultury Bez Barier.

Zaprosimy mieszkańców do świętowania podczas Festiwalu Inicjatyw Oddolnych i cyklu koncertów z serii Zmiana Klimatu. Podczas pierwszego ukażemy wieloletnie działania oddolne grup, liderów i liderek przez koncerty, występy chórów, wystawy, projekty edukacyjne, webinary, warsztaty, pokazy taneczne i filmowe. Z kolei Zmiana Klimatu to podróż po nowe brzmienia ? w stronę różnych gatunków muzycznych! Nasz nowy cykl to głos młodego pokolenia, przepełnionego energią, ale też niepokojem, troską o planetę i niepokornymi tekstami komentującymi rzeczywistość. Koncerty te będą transmitowane na żywo oraz otwierane, w miarę możliwości, na kameralne grono słuchaczy.

Wesprzemy rozwój absolwentów Laboratorium Projektów, gdyż wierzymy, że działania artystyczne, zero waste, historyczne, rękodzielnicze, kulinarne czy warsztaty edukacyjne ? wypływające od mieszkańców i mieszkanek ? budują lokalną tkankę. Wrócą także Domotwórcy, czyli cykl domowych rezydencji artystycznych. Znowu otworzymy się na nowe pomysły Mieszkańców i Mieszkanek Bemowa, zajmujących się twórczością artystyczną i zachęcimy do zrealizowania swoich autorskich projektów.

W 2021 roku, po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią, wracamy do naszych najmłodszych widzów z cyklem niedzielnych spektakli teatralnych. Teatralne Poranki Bajkowe są z naszymi widzami już od 2007 roku i przez ten czas mocno wrosły w nasz repertuar, ciesząc się niemalejącym zainteresowaniem. Nasze spektakle edukują, wychowują i pobudzają dziecięcą wyobraźnię.

Otworzymy nowoczesną salę ruchową, taneczną i pracownię zajęć artystycznych w Hali Wola. Jesteśmy przekonani, że to historyczne miejsce na mapie Bemowa jest idealnym miejscem do realizowania działań twórczych. Powstanie również nowa pracownia ceramiczna w Szkole Podstawowej przy ulicy Andriollego.

W tych i w innych miejscach zaprosimy na kolejne cykle warsztatowe. Uruchomimy zajęcia plastyczne i ceramiczne dla seniorów pozwalające na wyrażenie kreatywności i twórcze spędzenie wolnego czasu w przyjaznej i miłej atmosferze. Zaś dzieci zaprosimy na zajęcia w duchu zero waste, podczas których nauczymy m.in. wykorzystać materiały z recyklingu, segregowania odpadów oraz oszczędzania energii i wody. Nie zapomnimy też o najmłodszych mieszkańcach Bemowa. Chcąc rozwijać pasje i zainteresowania u maluchów zorganizujemy w przedszkolach m.in. zajęcia modelarskie, ceramiczne czy z nauki na wesoło.

Nową propozycją będą warsztaty filmu animowanego. Uczestnicy poznają historię filmu animowanego, podstawy jego powstawania, nauczą się jak budować scenariusz i własnoręcznie wykonają scenografię i bohaterów. Efektem warsztatów będzie zanimowanie wybranej przez siebie opowieści i nagranie dźwięku pod okiem profesjonalnego dźwiękowca.

Po raz kolejny odbędą się bezpłatne warsztaty w ramach Budżetu Obywatelskiego. Tym razem będzie można nieodpłatnie skorzystać z rodzinnych wycieczek przyrodniczych, warsztatów rozwojowych dla ojców czy zajęć z podstaw szycia na maszynie. Nie zabraknie również uwielbianych przez Bemowiaków pokazów kina plenerowego, potańcówek na świeżym powietrzu i wydarzeń w ramach Bemowskich Spotkań Kryminalistycznych.

W tym roku jak zwykle intensywnie będzie działał nasz Aeromodelklub. Już w marcu odbędzie się Finał Ogólnopolski Konkursu Młodych Artystów FAI. Potem czekają nas Mistrzostwa Warszawy Modeli Szybowców Halowych. W maju współorganizujemy ? razem z Aeromodelklubem Warszawskim ? Mistrzostwa Aeroklubu Warszawskiego dla Juniorów Młodszych. W czerwcu zaś będziemy mogli obserwować Mistrzostwa Polski Modeli Szybowców F3K Wyrzucanych z Ręki. Wrzesień stanie pod znakiem 10. Bitwy o Bemowo, czyli Zawodów Pucharu Polski w konkurencji modeli do walki powietrznej ESA Aircombat. Październik również będzie obfitował w wydarzenia naszego Aermodelklubu ? na początku odbędą się 16. Mistrzostwa Polski Halowych Modeli Akrobacyjnych Latawcowe Mistrzostwa Warszawy w konkurencji latawców płaskich i skrzynkowych F3P MAZOVIA CHALLENGE, a pod koniec miesiąca zaprosimy na Lotnisko Bemowo na 22. Latawce na Bemowie, czyli Mistrzostwa Warszawy w konkurencji latawców płaskich i skrzynkowych. Zostaniemy też partnerem 11. Nocy Instytutu Lotnictwa, a w listopadzie nasi modelarze wezmą udział w 5. Mistrzostwach Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych w Bukareszcie.

Czekamy na Was przez cały rok!

15.02.2021
Ikona telefonu