RadioJAZZ.FM

Od września 2015 roku przy Bemowskim Centrum Kultury działa Radio Jazz.Fm. Jazzowe radio narodziło się dzięki inicjatywie Mariusza Adamiaka, promotora i wielkiego miłośnika jazzu. 6 grudnia 1996 roku na falach FM pojawiło się miejsce dla wszystkich miłośników muzyki spod znaku Milesa Davisa. JazzRadio z powodzeniem działało przez kilkanaście lat. Niestety, pomimo zapału i pracy ekipy dziennikarskiej, nie miało szczęścia do kolejnych właścicieli. Ostatni z nich powziął decyzję o sprzedaży pasma komercyjnej korporacji medialnej. Stało to się niemal w dwunastą rocznicę istnienia JazzRadia.

Dziennikarze i Słuchacze nie organizowali protestów i pikiet pod siedzibą KRRiTV, co nie oznaczało, że pogodzili się z rozwojem sytuacji. W ciągu zaledwie miesiąca od oficjalnego zamknięcia stacji powstał projekt internetowego RadioJAZZ.FM. Co ważne, stało się tak tylko dzięki wspólnym działaniom Słuchaczy z jednej i ekipy redakcyjnej z drugiej strony.

RadioJAZZ.FM stało się przystanią dla prawie całej etatowej redakcji Jazz Radia, jego wieloletnich współpracowników, a nawet Słuchaczy niegodzących się na zniknięcie jazzu z eteru. Cenne audycje autorskie pojawiły się ponownie, do ekipy dołączali także nowi ludzie, aby dzielić się z innymi swoją ukochaną muzyką.

Po sześciu latach wolontariackiego funkcjonowania, na koniec lutego 2015 RadioJAZZ.FM ze względu na trudną sytuację finansową zawiesiło działalność.

W maju 2015 rozpoczął się nowy etap. Na platformie crowdfundingowej wspieram.to ruszyła trwająca 28 dni akcja „RadioJAZZ.FM-Reaktywacja #jazzdoit”, podczas której zebrana została kwota 60 tys. zł (ponad 200% założonego w projekcie celu). W akcję oprócz dziennikarzy i słuchaczy RadioJAZZ.FM zaangażowało się środowisko muzyków jazzowych oraz ludzi kultury.

Efektem akcji było też pozyskanie mecenatu Bemowskiego Centrum Kultury, które m.in. udostępniło studio radiowe. Dzięki temu partnerstwu RadioJAZZ.FM ma zagwarantowane istnienie i możliwości dalszego rozwoju.

Radio jest prowadzone przez Fundację Popularyzacji Muzyki Jazzowej „EuroJAZZ”.

www.radiojazz.fm 

Powiązane wydarzenia

18 marca / sb
19:00
Take Six – sześć lat e-miesięcznika JazzPRESS
Fundacja EuroJAZZ i Bemowskie Centrum Kultury zapraszają na jubileuszowy koncert z okazji szóstej rocznicy istnienia e-miesięcznika JazzPRESS. Zgodnie z misją Fundacji koncerty te mają charakter popularyzacji jazzu: promocji ciekawych zjawisk w...
24 września / sb
19:00
Rok RadiaJazz.Fm w Bemowskim Centrum Kultury
Wystąpią: Eskaubei & Tomek Nowak Quartet oraz 3275kg Orchestra (projekt Orientoscope -Tadeusz Czechak) z gościnnym udziałem Macieja Fortuny.
19 marca / sb
19:00
Take FIVE – koncert z okazji pięciolecia e-miesięcznika JazzPRESS
W marcu 2011 roku ukazał się pierwszy numer miesięcznika JazzPRESS (www.jazzpress.pl). Od tego czasu wydaliśmy ich już 55 (11 numerów rocznie). W ciągu minionych pięciu lat JazzPRESS stał się liczącym...
Ikona telefonu