Koncert Sen O Warszawie


Warszawa ma wiele twarzy – to dynamiczna stolica biznesu i pieniądza, monumentalne tło dla decyzji wielkich polityków i wreszcie miasto nieco melancholijne, poetyckie i romantyczne… Podczas koncertu pt. „Sen o Warszawie” wspaniali artyści pokażą Wam różne oblicza stolicy od muzycznej strony!

23 czerwca zapraszamy na niezwykły koncert z okazji Dnia Ojca i 100-lecia Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej.

O godz. 19.00 na scenie bemowskiego amfiteatru pojawi się plejada polskich gwiazd.

Usłyszymy najpopularniejsze, nieśmiertelne szlagiery oraz współczesne przeboje sławiące miasto  – będzie „Małe Mieszkanko Na Mariensztacie”, „Piosenka o Mojej Warszawie”, „Jak Przygoda To Tylko w Warszawie”, „Fredzio” czy oczywiście tytułowy  „Sen o Warszawie”. Wszystko w nowych, odważnych aranżacjach i w wykonaniu zaskakujących duetów. Utwory wykonają: Natalia Kukulska, Natalia Niemen, Milena Lange, Laura Łącz, Jacek Borkowski, Piotr Cugowski, Sławek Uniatowski oraz Warsaw Impressione Orchestra pod batutą Tomasza Labunia.

Dokładnie 100 lat temu – 1 października 1923 roku – uruchomiona została pierwsza w Polsce a zarazem jedna z większych na świecie radiostacja telegraficzna – Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza, zwana Radiostacją Babice. Stacja ta jest i była nierozerwalnie związana z Bemowem. Powstała na terenie dzisiejszej dzielnicy, choć wówczas były to podmiejskie nieużytki gminy Babice. Ministerstwo Poczt i Telegrafów pod ówczesnym kierownictwem Ignacego Boernera zdecydowało o budowie osiedla mieszkaniowego – Osiedla Łączności. Dziś jest to Boernerowo, nazwane tak na cześć ministra poczt.

Dzięki Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej, Polska uzyskała możliwość swobodnego komunikowania się z całym światem. Radiostacja miała znaczenie militarne i cywilne. Korzystali z niej zarówno politycy, nadając i odbierając depesze dyplomatyczne, jak i osoby powiązane z finansami czy handlem. To dzięki radiostacji w pierwszych minutach II wojny światowej – zostały wyemitowane w eter informacje o wkroczeniu wojsk niemieckich na teren Polski. Centrala była dla Niemców tak cenna, że wojska Luftwaffe omijały ją podczas bombardowania Warszawy – w późniejszym czasie aparatura służyła do łączności z okrętami Kriegsmarine na całym świecie. Centrala jak i dziesięć wysokich na 126 metrów masztów zostały wysadzone w powietrze 17 stycznia 1945 roku przez wycofujący się z Warszawy Wehrmacht.

 

Obecnie wchodzimy w okres jubileuszu (100 – obchody setnej rocznicy uruchomienia radiostacji) tego wyjątkowego wydarzenia, i poprzez koncert „Sen o warszawie” chcielibyśmy upamiętnić te wydarzenie i zapoznać mieszkańców naszej dzielnicy z historią Boernerowa.

Zapowiada się niesamowita, muzyczna uczta! Nie może Was zabraknąć!

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Koncert będzie można oglądać również na telebimie przed amfiteatrem.

Koncert jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

fot.  WKU


Udostępnij:

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!