Premiera książki „To, co najważniejsze”


„To, co najważniejsze” Remigiusza Grzeli jest książką wyjątkową nie tylko dla znawców teatru. Podwójny portret – Ireny Jun i Stanisława Brudnego – to opowieść, która swoją rozpiętością sięga czasów przedwojennych do aktualnej współczesności. Z różnych powodów zdecydowali się wejść na drogę sztuki aktorskiej i różny przebieg miały ich dalsze losy. Jednak w pewnym momencie ścieżki te przecięły się za sprawą Józefa Szajny właśnie tu, na placu Defilad. Oboje przyjęli zaproszenie reżysera, którego spektakle poznał cały świat. W sposób naturalny ich opowieści stają się również historią Teatru Studio. Z własnych perspektyw opisują zmiany, jakie przechodziła scena na placu Defilad za sprawą kolejnych dyrektorów: od Szajny, przez Grzegorzewskiego a skończywszy na Glińskiej. Chociaż mieli okazję niejednokrotnie współpracować przy tych samych spektaklach, ich podejście do aktorstwa zdaje się być skrajnie różne. Irena Jun jest poetką słowa, artystką-filozofką, która swoją pamięcią ogarnia zasób pokaźnej biblioteki. Z kolei Stanisław Brudny nieustannie podkreśla, że jest rzemieślnikiem: fundamentem sztuki ma być rzetelny warsztat, który nabywa się przez praktykę. Jednak To, co najważniejsze dotyczy również życia pozascenicznego. Historia Ireny Jun zaczyna się w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej. Niepewne czasy zmusiły jej rodzinę do nieustannych podróży, które znacząco wpłynęły na dalsze losy artystki. Szczegółowy portret rodzinny, sięgający pokolenia dziadków aktorki, pozwala zrozumieć, w jaki sposób najbliżsi ukształtowali jej wyjątkowe spojrzenie na świat. Jeden z najważniejszych dla siebie wierszy Bema pamięci żałobny rapsod poznała dzięki matce. Do dziś się z nim nie rozstaje. Z kolei opowieść Stanisława Brudnego rozpoczyna się w przedwojennym Pilznie, które atmosferą przypomina świat Bohumila Hrabala. Aktor zresztą wspomina, że literatura czeska ma dla niego szczególne znacznie zarówno z powodów artystycznych, jak i osobistych. W swoim wywiadzie Brudny przywołuje wiele historii związanych z zagranicznymi podróżami, które niekiedy przybierają charakter przygodowo-sensacyjny, co może stanowić niespodziankę w przypadku aktora słynącego z niezwykle ciepłego i spokojnego usposobienia. Portrety aktorów obejmują również ich małżonków ? kochających, pełnych wsparcia i zrozumienia partnerów życiowej i artystycznej drogi. Ponadto w ich opowieściach zostaje przywołanych wiele znaczących postaci polskiej kultury: od Wisławy Szymborskiej przez Mariusza Trelińskiego kończąc na Władysławie Pasikowskim. Remigiusz Grzela zaprasza nas w intymny świat dwójki  niezwykle barwnych postaci, których historie dostarczą czytelnikom wielu powodów do uśmiechu, refleksji i wzruszeń.

 

Stanisław Brudny ? aktor. Urodził sie w Pilznie. Absolwent Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim w Katowicach, na deskach którego występował do 1972 r. Następnie przeniósł się do warszawskiego Teatru Studio, którego aktorem jest do dziś. Na swoim koncie ma ponad 120 ról teatralnych. Współpracował z najważniejszymi reżyserami teatralnymi, w tym z Lidią Zamkow, Józefem Szajna, Jerzym Grzegorzewskim, czy Agnieszka Glińską. Występował w filmach m.in. Piotra Dumały, Władysława Pasikowskiego, Andrzeja Wajdy i wielu innych twórców polskiej kinematografii.

Irena Jun ? aktorka, reżyserka, jedna z najważniejszych odtwórczyń ról Beckettowskich, wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Urodziła się w Hrubieszowie. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Pracowała w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Od 1970 roku związana z Teatrem Klasycznym, który w 1972 ówczesny dyrektor, Józef Szajna przemianował na Teatr Studio, gdzie pracuje do dziś. Poza Szajna współpracowała z najważniejszymi reżyserami teatralnymi, m.in. z Jerzym Grzegorzewskim, Mariuszem Trelińskim.

 

Remigiusz Grzela ? dziennikarz, pisarz, dramaturg. W ?Gazecie Wyborczej? prowadzi cykl spotkań z artystami ?Teatr, Muzyka, Kino w Gazeta Cafe?. Autor książek m.in.: Bądź moim Bogiem; Złodzieje koni; Spełniony. Rozmowa z Marianem Kociniakiem; Było, więc minęło.Joanna Penson ? dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy; Wybór Ireny; Wolne; Obecność;


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!