Dzieciniec

14 września / sb
10:00-16:00
Amfiteatr Bemowo
ul. Raginisa róg Kryształowej
wstęp wolny, obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona

Serdecznie zapraszamy na drugą edycję bemowskiego Dziecińca, czyli Adventure Playgrounde. Przy pomocy gwoździ, desek, zużytych opon, rur, kartonów i innych, najróżniejszych materiałów dzieci będą konstruowały jedyny w Warszawie, niepowtarzalny, przygodowy plac zabaw.

Dzieciniec to jednodniowe wydarzenie, podczas którego dzieci będą mogły poczuć swoją sprawczość oraz dać upust swojej kreatywności i zaradności.

 

Wydarzenie jest dedykowane dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat.

 

Obowiązują zapisy na poszczególne przedziały czasowe (gr. 1 ? 10:00-12:00, gr. 2 ? 12:00-14:00, gr. 3 ? 14:00-16:00). Przy zapisie prosimy o podanie grupy, imienia, nazwiska i wieku dziecka.

 

Czym są Adventure Playgrounds, czyli przygodowe place zabaw?

Wieki XIX i XX to chyba najtragiczniejszy okres w historii ludzkości. Nieustające fale konfliktów zbrojnych, uwieńczonych dwiema wojnami światowymi sprowadziły człowieczeństwo do stanu, kiedy przeżycie kolejnych lat dla nikogo nie było pewne. Największymi ofiarami wojen zawsze są ci, którzy nie mają możliwości bronienia się i zdani na łaskę losu. Wśród nich najliczniejszą grupą są dzieci. To one stają się pierwszymi ofiarami. Nie tylko wtedy kiedy giną bądź są ranione. Także wtedy, kiedy ich potrzeby tracą całkowicie znaczenie. Jednak energia życiowa zawsze znajdzie swoje ujście i dziecięce potrzeby, bez względu na to czy dorośli je zauważają, czy nie, i tak będą zaspokajane. Zjawisko to m.in. zauważyła Lady Allen of Hurtwood. Marjory Allen była architektą krajobrazu oraz aktywistką na rzecz dzieci. Spostrzegła, że dzieci potrafią doskonale wykorzystywać różnego rodzaju opuszczone lub zaniedbane miejsca, aby tworzyć w nich dla siebie niesamowite place zabaw. Place, jakich żaden architekt nie byłby w stanie zaprojektować. Jej obserwacje tradycyjnych placów zabaw w porównaniu do tych tworzonych spontanicznie przez dzieci, doprowadziły ją do konkluzji, że te tworzone przez dorosłych cechuje monotonia i bardziej zaspakajają one potrzeby dorosłych związanych z dziećmi, niż faktyczne potrzeby dzieci. Gruzowiska, opuszczone place budów ? to środowiska, w których dziecięca fantazja rozwijała szeroko skrzydła. Dzieci, mogąc dowolnie przekształcać takie miejsca, mogły mierzyć się ze swoimi możliwościami. Jednocześnie takie środowisko niezwykle motywowało do samodzielnej dbałości o bezpieczeństwo.

Idea ta uzyskała nowy wymiar wraz z pojawieniem się standaryzacji placów zabaw pod kątem bezpieczeństwa. W Wielkiej Brytanii oraz USA zaczęły pojawiać się miejsca, w których kultywowano tradycję tzw. Adventure Playgrounds.

Swobodna zabawa ?luźnymi elementami?, to zajęcie, które znamy wszyscy. Każdy z nas miał jakieś swoje miejsce, gdzie doświadczał takiej możliwości. To mogła była jakaś ustronna, opuszczona część podwórka, różne zarośla czy szopa z narzędziami na działce. Pokolenie urodzone w latach 70-tych i 80-tych XX w. pamięta czasy, kiedy opuszczone betonowe kręgi po kanalizacji, bądź wielkie góry usypane w wyniku wykopywania fundamentów pod budynki, stanowiły najatrakcyjniejsze miejsca do zabawy.

Chcemy zaszczepić tą ideę w naszej lokalnej społeczności. Dlatego organizujemy DZIECINIEC.

 

formularz zapisu

Zapisz się, Potwierdź na email zgłoszenie. Tylko Potwierdzone Zgłoszenie jest akceptowane. W razie wątpliwości proszę o kontakt

14 września / sb
10:00-16:00
Amfiteatr Bemowo
ul. Raginisa róg Kryształowej
wstęp wolny, obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona
Ikona telefonu
Skip to content