Koncert Laureatów Festiwali „Nowa Tradycja”

21 maja / sb
19:00
Koncert Laureatów Festiwali „Nowa Tradycja”
Bilety: 20/15 PLN
kup bilet

Na naszej scenie wystąpią Chłopcy Kontra Basia – laureaci głównej nagrody na Festiwalu w 2010 roku oraz duet InFidelis, który podczas tegorocznego festiwalu otrzymał II nagrodę oraz nagrodę publiczności „Burza Braw”.

 

CHŁOPCY KONTRA BASIA z gościnnym udziałem Sebastiana Wielądka
– laureaci głównej nagrody na Festiwalu Nowa Tradycja w 2010 roku

Formacja, która za punkt wyjścia obrała sobie polską twórczość tradycyjną. Autorskie teksty Barbary Derlak – wokalistki zespołu powstają w oparciu o archiwalne nagrania oraz zapiski etnografów, tak aby oddawały stylistykę baśni czy też gawęd. Fascynacje tradycją pojawiają się także w warstwie muzycznej, choć grana przez nich muzyka to ewidentnie mix alternatywnego folku i jazzu z elementami rocka.

Chłopcy kontra Basia prezentują w Bemowskim Centrum Kultury swoją najnowszą płytę „O”. To płyta-opowieść. „O” przywołuje dawne byty, zapomniane istoty, historie z morałem, dawną wizję świata. Motywy czerpane garściami z ludowych baśni i gawęd układane są w nowej kolejności, parafrazowane, przetwarzane lub stanowią bazę do zupełnie odrębnego snucia opowieści. Rozsmakowani w minionej kulturze, Chłopcy kontra Basia ubierają słowa we współczesne kompozycje, nadając im aktualny wymiar i sens. Ubogacają swe dotychczasowe brzmienie w partie trąbek, ukulele, fortepianu.  Dryfują pomiędzy archaicznie brzmiącymi melodiami a tanecznym groovem, eksperymentują z barwami, formą, brzmieniem. Pomimo minimalistycznego trzonu – śpiewu, kontrabasu i perkusji  – starają się wciąż zachwycać i zaskakiwać – także samych siebie.

Posłuchaj opowieści. Jej rytm wyznacza pojawiający się na wiedźmim welonie ścieg. Tu, w cieniu bliźniaczych gór, dobro i zło łączą się w czułym uścisku. Klątwa przynosi ukojenie, uświęcona woda – zgubę. Posłuchaj opowieści spod czarnego sukna. O wiecznym nigdy, o końcu świata, o niemożliwej miłości. „O”.

Skład zespołu:
Barbara Derlak – śpiew, Marcin Nenko – kontrabas, Mateusz Modrzejewski – perkusja, Łukasz Korybalski – trąbka, Sebastian Wielądek – lira korbowa, duduk, kaval

 

 

InFidelis– laureatki konkursu Nowa Tradycja 2016 – II nagroda oraz nagroda publiczności „Burza Braw”.InFidelis (c) Bartek Muracki (2)

Repertuar duetu jest inspirowany melodiami ludowymi z całej Polski – tymi znalezionymi w dziełach Oskara Kolberga i tymi zasłyszanymi na własnym podwórku.InFidelis nie dotrzymuje wierności żadnemu gatunkowi, stylistyce czy konwencji. To nie muzyka korzeni, lecz muzyka koron drzew – punkt wyjścia do własnych artystycznych poszukiwań.

InFidelis znaczy NieWierne. Instrumentalny duet założony przez Helenę Matuszewską i Martę Sołek czerpie z tradycji, ale nie jest wierny rutynie. Główne role grają w nim dwa niezwykłe instrumenty ludowe – suka biłgorajska i fidel płocka, spotykając się na scenie z looperem.

We wrześniu 2015 ukazał się ich debiutancki album „Projekt Kolberg”, zrealizaowany dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. InFidelis są także laureatkami konkursu Scena Otwarta na Mikołajkach Folkowych 2015 – II nagroda.

Więcej na: www.infidelis.pl

Skład:
Helena Matuszewska – suka biłgorajska, looper
Marta Sołek – fidel płocka, suka biłgorajska

folk24folk dwojka   folkfb

21 maja / sb
19:00
Koncert Laureatów Festiwali „Nowa Tradycja”
Bilety: 20/15 PLN
kup bilet

Powiązane wydarzenia

14 lutego / nd
19:00
Folkowo Bemowo: Erotyki ludowe
Makaruk, Tymon Tymański i zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej. „Makaruk – Erotyki Ludowe” to koncertowy projekt muzyczny, który łączy oryginalną polską muzykę ludową z nowoczesną improwizacją elektro-jazzową. Koncerty zespołu przepełnione będą dźwiękowymi pejzażami, magią, ludowym mistycyzmem oraz transowością. Repertuar zespołu, to utwory o miłości, zdradzie, zauroczeniu, ale również refleksyjne ballady i utwory poświęcone tematom śmierci...
12 marca / sb
19:00
Folkowo Bemowo: Żywiołak
Formację Żywiołak stworzyli pasjonaci nurtów określanych mianem heavyfolku, folkmetalu, czy też hard-folku. Swoją muzykę określają mianem neoludowej często bowiem inspirują się, szczególnie w warstwie tekstowej dawnymi słowiańskimi i celtyckimi obrzędami, podaniami i legendami. Grają żywiołowo, bezkompromisowo, nierzadko radykalnie, a każdy ich koncert to swego rodzaju magiczne misterium-spektakl na długo pozostający w pamięci. Aktualnie muzycy pracują...
Folkowo Bemowo
Pochwalone
23 kwietnia / sb
19:00
Pochwalone
Folkowo-punkowa kobieca supergrupa. Stworzyły ją artystki wcześniej związane z m.in. takimi formacjami jak R.U.T.A. Mosaic, Pudelsi, Post Regiment.
Folkowo Bemowo
Pablopavo i ludziki
11 czerwca / sb
19:30
Pablopavo i ludziki
Niezwykłe – ostatnie przed wakacjami – spotkanie „Folkowo-Bemowo”. Dwuczęściowe wydarzenie muzyczne w Amfiteatrze Bemowo.
Ikona telefonu

Wpisanie się do newslettera jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na otrzymywanie informacji o ofercie zajęć i wydarzeń kulturalnych Bemowskiego Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy, zwanego dalej BCK drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030). Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy z siedzibą w Warszawie (01-459) przy ulicy Górczewskiej 201, które jest Administratorem podanych przeze mnie danych osobowych w celu otrzymywanie informacji o ofercie zajęć i wydarzeń kulturalnych BCK. Ponadto BCK informuje:Dane podane przez Pana/Panią będą przechowywane do czasu wycofania zgody. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania (sprostowania), usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.Posiada Pan/Pani prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Posiada Pan/Pani prawo do przenoszenia danych. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.W razie pytań związanych z przetwarzaniem danych osobowych zachęcamy do kontaktu z wyznaczonym przez Administratora Inspektorem Ochrony Danych (IOD) pod adresem: ochronadanych@bemowskie.pl Podane przez Pana/Panią dane osobowe będą przekazywane w celu obsługi newslettera upoważnionym pracownikom Administratora i firmie FreshMail Sp. z o. o. z siedzibą w Krakowie (31-406) przy ulicy 29 listopada 155 c; NIP: 6751496393, Regon 123040091, KRS 0000497051 . Pana/Pani dane nie podlegają zautomatyzowanym decyzjom (dane nie są profilowane). Podanie BCK danych osobowych jest dobrowolne lecz niezbędne do otrzymywanie informacji o ofercie zajęć i wydarzeń kulturalnych BCK.Podstawa prawna: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 4.05.2016, z późn. zm.) stosowane od 25 maja 2018 roku.

FreshMail.pl