Bemowskie Centrum Kultury

w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy
ul. Rozłogi 18, 01-310 Warszawa

www.bemowskie.pl

Adres email: info@bemowskie.pl
Nr telefonu: 798 992 039

Kontakt do inspektora ochrony danych osobowych:

Mariusz Chojnowski
Adres email: ochronadanych@bemowskie.pl

Biuletyn informacji publicznej

Lautari oraz duet Grochocki Odorowicz


Stało się już tradycją, ze majowe Folkowo/Bemowo gości laureatów Festiwalu Polskiego Radia ?Nowa Tradycja?, który w tym roku obchodzi swoje 20-lecie.

Na bemowskiej scenie prezentujemy laureata z lat minionych oraz formację, która zdobyła nagrodę na zakończonym przed tygodniem (14.05), tegorocznym Festiwalu.

Właśnie formacja Grochocki_Odorowicz rozpocznie sobotni koncert prezentując swój konkursowy program doceniony przez festiwalowe jury.

Paweł Odorowicz ? muzyk i kompozytor, twórca wyjątkowych ilustracji dźwiękowych do spektakli teatralnych, współpracuje m.in. kultową postacią polskiej sceny ? reżyserem Leszkiem Mądzikiem.
Paweł Grochocki ? śpiewający muzykoterapeuta i psycholog, pasjonat i badacz polskich tradycji obrzędowych.
Obaj w równym stopniu zafascynowani mistycznym światem jaki skrywa się w tradycyjnych polskich pieśniach pogrzebowych z XVIII i XIX wieku. Odorowicz na altówce, a Grochocki na wokalu kreują niezwykły muzyczny spektakl ? swoiste misterium o przekraczaniu tej najważniejszej dla każdego granicy.

Drugą część majowego Folkowa wypełni zespół LAUTARI ? zdobywca II-go miejsca na ?Nowej Tradycji? w 2001 rok.

Mówi się o nich, że są jednym z najbardziej elektryzujących wykonawców, którzy funkcjonują na styku tradycji i motorycznego etno-jazzu. W niezwykle udany sposób podejmują próbę przywołania tego co w różnych tradycjach żywe, naznaczone wiarą, magią i mądrością. Daleko im do odtwarzania, czy też rekonstrukcji konkretnych tradycji, a bardzo blisko do wirtuozów i mistrzów improwizacji, nieokiełznanych w swojej muzycznej wyobraźni Lautarów ? korzennych twórców ?cygańskiego jazzu?.

Lider formacji ? Maciej Filipczuk, zawsze podkreślał, że ich żywiołem jest improwizacja na temat motywów ludowych. Wcześniej były to muzyczne światy Europy Środowo-Wschodniej i Południowej.

Najnowszy projekt VOL. 67 jest ich pierwszym, w pełni poświęconym polskiej muzyce tradycyjnej. To absolutnie nowatorskie, awangardowo opracowane oblicze muzyki tradycyjnej, która nie tracąc niczego z swoich podstawowych sensów ? obrzędowości i użyteczności ? staje się równocześnie maksymalnie aktualną wypowiedzią muzyczną. Inspiracją były dla artystów przekazy, idee i zbiory zawarte w dziełach Oskara Kolberga

Śmiało można powiedzieć, że VOL 67 jest porywający, wyjątkowo spójny, z szacunkiem odnosi się do tradycji i odważnie zmierza w kierunku współczesnej, muzycznej doskonałości.

Kurator cyklu Miron Zajfert.


Patroni medialni:

Program_2_PR_b&w          CJG_logotyp_poziom_biale-tlo    folk24folk


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!