Justyna Bacz – wieczór piosenki francuskiej „FEMMES CZYLI KOBIETY”


Justyna Bacz  w programie  „FEMMES CZYLI KOBIETY”

Edith Piaf, Dalida, Juliette Gréco, Céline Dion, Zaz i wiele innych…

„Femmes, czyli kobiety”, to piękny, wzruszający spektakl muzyczny Justyny Bacz będący opowieścią o kobietach, a zarazem niezwykłe spotkanie z piosenką francuską.
W programie znalazły się utwory z repertuaru  znanych francuskich i francuskojęzycznych gwiazd, a także tych, które w Polsce są mniej popularne i, być może, zostaną przez polską publiczność dopiero odkryte.

Piosenki zaśpiewane przez Justynę Bacz, w oryginalnych wersjach językowych oraz zasługujących na uwagę polskich autorskich przekładach artystki układają się w historię życia kobiety, które mieni się od emocji o różnych barwach. Tak więc początkowo radosne, beztroskie i pełne nadziei utwory z czasem uderzają w poważniejsze tony, by w finale wybrzmieć znowu mocną nutą optymizmu…„Femmes czyli kobiety” to 16 artystek i 16 różnych emocji …

Osobiste interpretacje, kunszt wokalny artystki, a także znakomite aranżacje Mariusza Dubrawskiego, w wykonaniu wybitnych muzyków nadają koncertowi wyjątkowy, niepowtarzalny charakter. Całość dopełniają wizualizacje w postaci graficznych portretów gwiazd, z których repertuaru pochodzą prezentowane utwory.

Premiera programu  miała miejsce w marcu 2019 roku w warszawskim Teatrze Kamienica, w ramach Festiwalu Frankofonii, pod patronatem Grupy Ambasad, Delegacji  i Instytucji Francuskojęzycznych oraz Instytutu Francuskiego w Polsce. Koncert został zarejestrowany na płycie CD dostępnej na empik.com.
Występują:
Justyna Bacz – śpiew, gitara,
Mariusz Dubrawski – instrumenty klawiszowe, aranżacje
Wiesław Wysocki – saksofony, flet

Wizualizacje: Jarosław Kazior

 

Justyna Bacz – piosenkarka, lingwistka, pedagog, tłumaczka, autorka przekładów piosenek, tekstów i muzyki. Absolwentka  Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW, uczestniczyła w warsztatach wokalnych Studia Piosenki przy klubach studenckich „Hybrydy” oraz „Remont” w Warszawie, ukończyła warsztaty piosenkarskie w krakowskim „Pałacu pod Baranami”, kontynuowała naukę śpiewu oraz gry na gitarze indywidualnie.

Jest laureatką szeregu nagród na festiwalach piosenki, m.in. w Paryżu na Festiwalu „Dni Georgesa Brassensa” („Journées Georges Brassens”), na Europejskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Châteauroux we Francji, Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie, W 2018 r. za promowanie kultury francuskiej w Polsce została odznaczona Kawalerskim Orderem Sztuki i Literatury nadawanym przez Ministerstwo Kultury Republiki Francuskiej. W 2020 otrzymała Grand Prix francuskiego stowarzyszenia Les Amis de Georges za kobiecą interpretację utworów Georgesa Brassensa.  Śpiewa po polsku, francusku, włosku, rosyjsku i angielsku.

Nagrała osiem albumów bardzo pochlebnie przyjętych przez krytyków i publiczność: „Tête-à-tête”, „Brassens mon amour”, „Empatik”, „Francuska chanson française”, „Dalida pieśń miłości”, „Dalida pieśń miłości. Koncert w Polskim Radiu Lublin”, „Femmes czyli kobiety”. W maju 2021  ukazała się najnowsza płyta, w pełni autorska, adresowana do najmłodszych odbiorców zatytułowana „Kocham świat-Justyna Bacz dzieciom”.

Justyna Bacz śpiewa w Polsce, we Francji, w Niemczech, Szwajcarii, występowała także w USA.

Współpracuje ze znakomitymi muzykami, związana z Teatrem Kamienica w Warszawie oraz ze sceną „Piwnica na Wójtowskiej.”

Justyna Bacz koncertuje w kraju i za granicą. Justyna Bacz (…) śpiewa francuskie piosenki. W tej dziedzinie jest najlepsza w Polsce, a i we Francji zdobywa laury – na Festiwalu Brassensa w Paryżu dostała nagrodę publiczności. (…) Po mistrzowsku wykonuje piosenki francuskich bardów. Koncertując za granicą, przemyca teksty Osieckiej, Kofty, Piwkowskiej.
Joanna Nojszewska „Klucz francuski”

Więcej o Artystce na stronie: www.justynabacz.net

 

Mariusz Dubrawski – pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, absolwentem klasy fortepianu Akademii Muzycznej im. w Warszawie i długoletni wykładowca tej uczelni. Laureat m.in. nagrody w Konkursie Pianistów Muzyki Rozrywkowej w 2006 r. Autor muzyki teatralnej, oratoryjnej, i rozrywkowej, kierownik muzyczny licznych w festiwali i programów telewizyjnych. Współpracował i współpracuje z czołówką polskich artystów m.in. z Ireną Santor, jako kierownik muzyczny zespołu, ze Stanem Borysem, Zbigniewem Wodeckim.

Wiesław Wysocki – Klarnecista, saksofonista, flecista i pianista, kompozytor i aranżer. Absolwent Wydziału Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat głównych nagród na festiwalach: „Jazz Juniors” w Krakowie oraz „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, a także wyróżnienia na I Konkursie Improwizacji Jazzowej. Wydał płytę pt. „Księżycowy chłopiec” z muzyką Krzysztofa Komedy i śpiewem Doroty Gorjainow. Występował na krajowych festiwalach w Opolu i Sopocie z orkiestrami m.in. Alex BandBig Warsaw BandKukla Band. Brał udział w koncercie Natalie Cole i Raya Charlesa podczas ich występów w Polsce. Współpracuje na stałe z wieloma warszawskimi teatrami muzycznymi.

 


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!