Jan „Ptaszyn” Wróblewski / Muzyka pochodzi z Bemowa vol.1

18 czerwca / nd
19:00
Amfiteatr Bemowo
ul. Raginisa róg Kryształowej
wstęp wolny

Bemowo słynie z Klubu Karuzela na Osiedlu Przyjaźń, koncertów na lotnisku, niepowtarzalnej atmosfery fortów, blokowisk sąsiadujących z drewnianymi domkami i… bogatego środowiska muzyków. Podczas pierwszej edycji wakacyjnego festiwalu MUZYKA POCHODZI Z BEMOWA pokażemy to, co w muzycznym Bemowie najlepsze. Różnorodne style, ciekawi twórcy, gwiazdy polskiej muzyki alternatywnej i rozrywkowej. To wszystko już od czerwca do września w Amfiteatrze Bemowo.

Pierwszy odcinek wakacyjnego festiwalu MUZYKA POCHODZI Z BEMOWA to koncert wybitnego jazzmana Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego oraz dwóch innych zespołów związanych z naszą dzielnicą:
godz. 14:00 | Kwartet Smyczkowy ” Time Quartet” – muzyka klasyczna
godz. 17:30 | 15 cm above the ground – muzyka new acoustic
godz. 19:00 | Jan „Ptaszyn” Wróblewski

Kolejnymi gwiazdami festiwalu będą:
✪ 8 lipca | Warszawska Orkiestra Rozrywkowa
✪ 22 lipca | SUPER GIRL ROMANTIC BOYS
✪ 27 sierpnia | Ewa Bem
✪ 1 września | Mitch & Mitch

***
Jan Ptaszyn Wróblewski – ikona polskiego jazzu, znakomity saksofonista, kompozytor i doskonały aranżer, dyrygent i pedagog, publicysta i bezkompromisowy krytyk muzyczny; radiowiec, którego sztandarowa audycja „Trzy kwadranse jazzu” od ponad 45 lat jest stale obecna na antenie Programu III.

Jego profesjonalny debiut miał miejsce na scenie legendarnego I Festiwalu Jazzowego w Sopocie, gdzie w 1956 roku grał w składzie Sextetu Krzysztofa Komedy. Już po dwóch latach, w 1958 r., został zaproszony do międzynarodowej orkiestry, która na słynnym Festiwalu w Newport (USA) akompaniowała Louisowi Armstrongowi.
Był twórcą i liderem wielu kultowych formacji jazzowych m.in. Polish Jazz Quartet, Studio Jazzowe Polskiego Radia, Mainstream, Chałturnik, Grand Standard Orchestra.
Przez wiele lat, z mistrzowskimi efektami, trwała przygoda Ptaszyna z piosenką. Do jego kompozycji teksty pisali Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta i Agnieszka Osiecka, a wśród śpiewających gwiazd – Ewa Bem, Maryla Rodowicz, Andrzej Dąbrowski, Andrzej Zaucha i wielu, wielu innych. Po laury Opolskich Festiwali sięgnęły dwie jego piosenki: „Żyj kolorowo” i „Zielono mi”.

Jan „Ptaszyn” Wróblewski jest jednym z pierwszych polskich muzyków, którzy znaleźli się w prestiżowej „Encyklopedia off Jazz” Leonarda Feathera.
W 2007 roku otrzymał „Złotego Fryderyka” za całokształt twórczości, a w 2017 – specjalny Paszport Polityki w kategorii kreator kultury.

Na bemowskim koncercie Jan „Ptaszyn” Wróblewski wystąpi na czele swojego Sextetu, który od kilku już lat gra w składzie: Robert Majewski – trąbka, Henryk Miśkiewicz – saksofon altowy, Wojciech Niedziela – piano, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Marcin Jahr – perkusja oraz Lider na saksofonie tenorowym.

Usłyszymy niezwykły program – „Moi pierwsi mistrzowie”, którym Ptaszyn chciał podziękować trzem, nieżyjącym już, wspaniałym kolegom, a zarazem mistrzom, którzy pojawili się na początku jego artystycznej drogi: Komedzie, Trzaskowskiemu i Kurylewiczowi.

„…Tak więc moi pierwsi mistrzowie, ogromnie wiele mam wam do zawdzięczenia, nie mówiąc już o frajdzie wspólnego koncertowania i choćby tym skromnym programem chciałem wam za to podziękować.” – Jan „Ptaszyn” Wróblewski

18 czerwca / nd
19:00
Amfiteatr Bemowo
ul. Raginisa róg Kryształowej
wstęp wolny
Ikona telefonu