Po śladach do sprawcy, czyli o zastosowaniach traseologii i mechanoskopii w śledztwie

13 czerwca / czw
18:30
Miejsce Aktywności Lokalnej „Dwa Jelonki”
ul. Powstańców Śląskich 44
wstęp wolny, obowiązują zapisy od 30 maja

Już po raz trzeci Towarzystwo Paragraf 22 oraz Dwa Jelonki zapraszają na spotkanie, podczas którego zagłębimy się w świat wiedzy kryminalistycznej. Tym razem na warsztat weźmiemy aż dwa tematy. W pierwszej części wykładu zajmiemy się traseologią, czyli działem techniki kryminalistycznej zajmującym się badaniem śladów pozostawianych przez obuwie, stopy, pojazdy czy poruszające się zwierzęta. Następnie omówimy zagadnienia dotyczące mechanoskopii, a więc nauki, która poświęcona jest identyfikacji śladów pozostawionych przez przedmioty i narzędzia.

Dowiecie się:

  • jak i czym włamywacze otwierają zamki w drzwiach i jak można się przed nimi uchronić?
  • na co zwrócić uwagę montując nowy zamek?
  • czy mając ślad pozostawiony przez tenisówki można ustalić jego właściciela?
  • czy na podstawie śladów stóp można stwierdzić, w którym kierunku szedł ich właściciel, czy był zdrowy, czy może kulał?
  • czy istnieją dwie identyczne pary butów lub dwie identyczne siekiery?
  • do czego technikowi kryminalistyki płynna siarka, gips dentystyczny oraz prąd o napięciu 15 000 V?

W pierwszej części spotkania opowiemy na czym dokładnie polega praca technika kryminalistyki zabezpieczającego ślady traseologiczne i mechanoskopijne. Wspólnie zastanowimy się, czy zabezpieczanie takich śladów nadal jest potrzebne oraz dowiemy, gdzie i po co należy ich szukać. Zaprezentujemy najważniejsze metody kryminalistyczne, jakie pozostają w dyspozycji organów ścigania, opowiemy o tym, jak służą wymiarowi sprawiedliwości, wskażemy także na ich wady i ograniczenia.

W części praktycznej będziecie mieli możliwość zastosowania popularnych wśród techników kryminalistyki środków służących do ujawniania i zabezpieczania śladów traseologicznych. Spróbujecie także samodzielnie otworzyć zamek za pomocą takich narzędzi, jakich zwykle używają sprawcy włamań. Do naszych kryminalistycznych badań wykorzystamy także przedmioty, które być może znacie z codziennego życia, ale nie podejrzewaliście ich o takie zastosowania! Ochotnicy będą mogli także zabrać ze sobą odcisk własnego buta.

Wykład i warsztaty poprowadzą Jędrzej Kupczyński i Daniel Bracanović z Towarzystwa Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22.

Projekt jest realizowany w ramach Budżetu Partycypacyjnego.

 

Już teraz zapraszamy na kolejne spotkania, które dotyczyć będą kolejnych dziedzin kryminalistyki. W ramach każdego z nich przewidziano część praktyczną-warsztatową. Do zobaczenia!

 

Sylwetki prelegentów:

Daniel Bracanović – prawnik, asystent sędziego w sądzie rejonowym, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz członek Towarzystwa Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22. Zawodowo zajmuje się szeroko rozumianym prawem karnym i cywilnym oraz kryminalistyką. Jest autorem pracy pt. „Kryminalistyczne i prawne aspekty wypadków śmiertelnych na terenach górskich”, wyróżnionej w konkursie Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego im. Prof. Tadeusza Hanauska na pracę roku z dziedziny kryminalistyki.

Jędrzej Kupczyński- Były Prezes Towarzystwa Paragraf 22. Absolwent studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim oraz aplikacji prokuratorskiej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Obecnie zawodowo związany z warszawską prokuraturą. Pasjonat kryminalistyki, specjalizujący się w zagadnieniach otwierania zamków i pokonywania mechanicznych zabezpieczeń mienia. Współautor książki poświęconej tej tematyce.

 

Informacja o Partnerze:

Towarzystwo Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22 to organizacja zrzeszająca młodych przedstawicieli zawodów prawniczych oraz inne osoby, których praca zawodowa lub zainteresowania związane są z szeroko rozumianymi zagadnieniami prawnymi. Nazwa „Paragraf 22” w sposób oczywisty nawiązuje do powieści J. Hellera wyśmiewającej mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Również my tropimy prawne niedorzeczności, poddajemy je pod dyskusję, skłaniamy do refleksji i proponujemy rozwiązania mające na celu ich wyeliminowanie.

Członkami Paragrafu 22 są prawnicy i absolwenci innych kierunków studiów, których – choć wybrali różne ścieżki kariery – łączy idea dalszego rozwoju własnych umiejętności, poszerzania wiedzy oraz wykorzystywania posiadanego potencjału dla dokonywania zmian w otaczającym świecie. Naszym celem jest przede wszystkim popularyzowanie wiedzy z zakresu prawa, nauk prawnych i kryminalistyki, poszerzanie polskiego dorobku w tym zakresie, jak również podnoszenie świadomości prawnej oraz wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i upowszechnianie wartości demokratycznych.

 

Więcej informacji: www.paragraf22.eu i www.facebook.com/towarzystwoparagraf22

 

Formularz zapisu

Zapisz się, Potwierdź na email zgłoszenie. Tylko Potwierdzone Zgłoszenie jest akceptowane. W razie wątpliwości proszę o kontakt

13 czerwca / czw
18:30
Miejsce Aktywności Lokalnej „Dwa Jelonki”
ul. Powstańców Śląskich 44
wstęp wolny, obowiązują zapisy od 30 maja
Ikona telefonu

Wpisanie się do newslettera jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na otrzymywanie informacji o ofercie zajęć i wydarzeń kulturalnych Bemowskiego Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy, zwanego dalej BCK drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030). Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy z siedzibą w Warszawie (01-459) przy ulicy Górczewskiej 201, które jest Administratorem podanych przeze mnie danych osobowych w celu otrzymywanie informacji o ofercie zajęć i wydarzeń kulturalnych BCK. Ponadto BCK informuje:Dane podane przez Pana/Panią będą przechowywane do czasu wycofania zgody. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania (sprostowania), usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.Posiada Pan/Pani prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Posiada Pan/Pani prawo do przenoszenia danych. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.W razie pytań związanych z przetwarzaniem danych osobowych zachęcamy do kontaktu z wyznaczonym przez Administratora Inspektorem Ochrony Danych (IOD) pod adresem: ochronadanych@bemowskie.pl Podane przez Pana/Panią dane osobowe będą przekazywane w celu obsługi newslettera upoważnionym pracownikom Administratora i firmie FreshMail Sp. z o. o. z siedzibą w Krakowie (31-406) przy ulicy 29 listopada 155 c; NIP: 6751496393, Regon 123040091, KRS 0000497051 . Pana/Pani dane nie podlegają zautomatyzowanym decyzjom (dane nie są profilowane). Podanie BCK danych osobowych jest dobrowolne lecz niezbędne do otrzymywanie informacji o ofercie zajęć i wydarzeń kulturalnych BCK.Podstawa prawna: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 4.05.2016, z późn. zm.) stosowane od 25 maja 2018 roku.