„Pocztówki z Rio” – koncert Henryk Miśkiewicz Quintet feat. Dorota Miśkiewicz & Melanidis Orchestra

21 listopada / sb
19:00
Sala Widowiskowa Bemowskiego Centrum Kultury
Szkoła Podstawowa nr 82, ul. Górczewska 201
wstęp wolny, obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia przez formularz rejestrowane są pojedynczo – prosimy o wypełnienie go dla każdej osoby

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Doroty Miśkiewicz pod tym adresem: https://www.youtube.com/watch?v=alRZdEQXh48

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w koncercie online 21 listopada o godz. 19:00! Nie ma konieczności rezerwacji, wystarczy dołączyć.


„POCZTÓWKI Z RIO”

Koncert z transmisją live!

 

HENRYK MIŚKIEWICZ – saksofony

DOROTA MIŚKIEWICZ – śpiew

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI – fortepian

MAREK NAPIÓRKOWSKI – gitary

SŁAWOMIR KURKIEWICZ – kontrabas

ŁUKASZ ŻYTA – perkusja

MELANIDIS ORCHESTRA (kwintet smyczkowy, flet, obój, waltornia)

 

Koncert „Pocztówki z Rio” to wynik brazylijskich fascynacji wybitnego polskiego saksofonisty, kompozytora i aranżera, Henryka Miśkiewicza. Jego pomysł nie ma jednak dosłownego charakteru i nie polega na bezpośrednim przeniesieniu konkretnych utworów muzyki brazylijskiej na polski grunt. Henryk Miśkiewicz wykorzystuje w nim elementy muzyki brazylijskiej, takie jak rytm samby, czy bossa novy, dopisując do nich fragmenty na klasyczny kwintet smyczkowy i instrumenty dęte, kojarzone z muzyką europejską. Najwięcej przestrzeni pozostawia jednak gatunkowi, który jest mu najbliższy, czyli muzyce jazzowej – koncert opiera się bowiem w znacznej mierze na improwizacjach w wykonaniu artystów należących do ścisłej czołówki polskiego jazzu. Założeniem Henryka Miśkiewicza jest nie tylko interpretowanie brazylijskich utworów, ale również komponowanie własnych oraz aranżowanie znanych polskich tematów na brazylijski sposób. Na program koncertu składają się zatem nie tylko muzyczne pocztówki z Rio do Polski, ale i z Polski do Rio!

 

PROGRAM KONCERTU: „Boozing” – muz. Henryk Miśkiewicz „Na ocean” – muz. Henryk Miśkiewicz, sł. Jacek Korczakowski „Suwalskie Bolero”- muz. Marek Napiórkowski, sł.Grzegorz Turnau „Tell me a bedtime story” – muz. Herbie Hancock „Hurriedly” – muz. Henryk Miśkiewicz „Ponta de Areia” – muz. Milton Nascimento „Waters of March” – muz. Antonio Carlos Jobim „Morning in Rio” – muz. Toninho Horta „Tristesa” (Smuteczek) – muz. Haroldo Lobo, sł. Niltinho (sł. polskie Wojciech Młynarski)

 

Uwaga: Ze względu na stan epidemii Covid-19 podczas koncertu będą stosowane procedury bezpieczeństwa, zgodne z wytycznymi MKiDN w zakresie organizacji wydarzeń kulturalnych. Udostępniamy jedynie 25% miejsc na widowni i prosimy o dezynfekcję rąk, zachowanie dystansu oraz zasłanianie nosa i ust na terenie całego budynku.

WYKONAWCY:

Henryk Miśkiewicz – multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, lider zespołów. Jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich muzyków jazzowych. Wielokrotny zwycięzca rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategorii klarnetu i saksofonu altowego, a także w czołówce w kategorii saksofonu sopranowego. Zdobywca trzech Fryderyków: Fryderyk 2013 w kategorii Jazzowy Artysta Roku, Fryderyk 2004 w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, Fryderyk 2004 w kategorii Jazzowy Album Roku („Lyrics”). On sam został nagrodzony za całokształt pracy muzycznej prestiżowymi nagrodami Mateusza (nagroda Programu III Polskiego Radia) oraz Oskarem Jazzowym (nagroda Stowarzyszenia Łódzkich Melomanów). Koncertował na wielu festiwalach w Europie m.in. Pori Jazz Festiwal (Finlandia), Umbria Jazz Festiwal (Włochy), wielokrotnie na Jazz Jamboree. Występował z amerykańskim saksofonistą Joe Lovano, Orkiestrą Paula Kuhna, Patem Methenym (w projekcie Anny Marii Jopek), Davidem Murrayem oraz czołówką polskich muzyków jazzowych.

 

Dorota Miśkiewicz – najlepsza wokalistka 2017 i 2019 roku wg rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum. Kompozytorka, autorka tekstów, pomysłodawczyni i „spoiwo artystyczne” bezprecedensowego projektu PIANO.PL, podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet zaprezentowało się z nią kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji. Za koncert i płytę PIANO.PL Dorota Miśkiewicz została nominowana do nagrody Fryderyki w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Artysta Roku, a także nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki. Ukończyła klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na skrzypcach gra nadal (m.in. w projektach Włodzimierza Nahornego dedykowanych Chopinowi, Szymanowskiemu, Karłowiczowi), ale szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim za sprawą dokonań wokalnych. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka „Um Pincelada” spotkała się ze znakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie. Ponadto ma na swoim koncie współpracę z: Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Toninho Horta, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej. Zakotwiczona w jazzie, wielokrotnie wypływała na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Szczególnie bliska jest jej muzyka brazylijska, czego wyrazem była m.in. płyta Caminho, na której partie perkusjonaliów nagrał wybitny, brazylijski perkusjonista, Guello. Interesującym eksperymentem była także płyta i trasa koncertowa „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” realizowane przez Dorotę z grupą Kwadrofonik, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Nagrała 7 autorskich płyt, niezliczona jest także liczba kolaboracji, w których brała udział na zaproszenie innych artystów.

 

Andrzej Jagodziński – lider „Andrzej Jagodziński Trio”, pianista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie waltorni. W latach 1975 – 1980 związany był z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. W swym dorobku artystycznym ma występy i nagrania z wieloma polskimi zespołami jazzowymi – m.in Old Timers, Swing Session, String Connection, Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartetem Janusza Muniaka, Big Warsaw Band, Quintessence, „Czwartetem” Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Od 1987 roku jest stałym akompaniatorem Ewy Bem. W roku 1993 stworzył istniejący do dzisiaj zespół firmowany jego nazwiskiem – Andrzej Jagodziński Trio. W roku 1994 ukazała się płyta Tria

– CHOPIN, która uznana została przez czytelników pisma Jazz Forum za płytę roku 1994, otrzymała nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego – Fryderyk ’94 oraz laur Melomani ’94 – nagrodę łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej. W roku 2005 Andrzej Jagodziński został uhonorowany przez Ministra Kultury Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”.

Nadal bazując na Trio, zaczął rozwijać aparat wykonawczy w swoich aranżacjach o innych instrumentalistów, wokalistów, orkiestrę kameralną. Kulminacją poszukiwań brzmieniowych i kompozytorskich jest jego „Koncert Fortepianowy g-moll na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną”, a także „Requiem na trio jazzowe, troje wokalistów jazzowych i chór mieszany”. Wracając do początków sukcesu i brzmienia tria jazzowego jako podstawowego składu wykonawczego interpretującego muzykę Chopina, najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha.

 

Marek Napiórkowski – czołowy polski gitarzysta i kompozytor. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystaą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę – trzynastokrotnie nominowany, a w 2019 uhonorowany statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK za płytę „Szukaj w snach”. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC”, przyznawanej przez Program III Polskiego Radia. Wyróżniony za muzykę do filmu „Miłość i puste słowa” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej podczas 48. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2019. Realizuje się także jako kompozytor muzyki teatralnej.

Gospodarz audycji „Napiór w eterze” na antenie Radia Nowy Świat. W latach 2017-2020 prowadził autorską audycję „Dźwięki nieoczywiste” w Chilli Zet. Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na jego solowych płytach zagrali m. in. Chris Potter, Clarence Penn, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Manuel Valera, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk. Spośród muzyków, z którymi grał i nagrywał, warto wymienić takie postaci, jak: Tomasz Stańko, Adam Holzman, Marcus Miller, Hadrien Feraud, Sugar Blue, Henryk Miśkiewicz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także Pat Metheny, Richard Bona, Ivan Lins, Dhafer Youssef, Gonzalo Rubalcaba. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.

 

Sławomir Kurkiewicz – polski kontrabasista najbardziej znany z ponad 20 letniej współpracy z Tomaszem Stańko oraz Marcin Wasilewski Trio, uznawaną za jedną z czołowych formacji europejskiego jazzu swojego pokolenia. Od 2001 jest związany z monachijską wytwórnią fonograficzną ECM, dla której nagrywał między innymi z Joe Lovano, Manu Katche i Janem Garbarkiem. Sławomir Kurkiewicz ponadto występował z takimi artystami jak Charles Lloyd, John Surman, Dino Saluzzi, David Virelles, Dayna Stephens, Joey Baron, Craig Taborn, Marilyn Mazur i wielu innych.

 

Łukasz Żyta – w 1998 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie perkusji jazzowej. Zadebiutował na jazzowej scenie w 1993 roku, biorąc udział w konkursie Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Youth Formation. Z zespołem Joint Venture został laureatem I nagrody na Festiwalu Jazz Juniors w Krakowie (1995), na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrody dla najbardziej obiecującej grupy na Europ’ Jazz Contest w Hoelaart (1996). Z zespołem „Parnas Sextet” otrzymał nagrodę „Klucz do Kariery” na Festiwalu „Pomorska Jesień Jazzowa (1998).

Jest laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu otrzymał wyróżnienie indywidualne (1998).

Muzycy z którymi współpracował i nagrywał to m.in.: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Olejniczak, Adam Pierończyk, Henryk Miśkiewicz, Piotr Wojtasik, Jarosław Śmietana, Aga Zaryan, Grażyna Auguścik, Urszula Dudziak, Ewa Bem, Bennie Maupin, Jaromir Honzak, Lee Konitz, Greg Osby, Gary Thomas, Chris Cheek, Dan Tepfer, David Murray, David Friedman, Bobby Watson, Brad Terry, Stephen Riley, Steve Logan. Występował na wielu festiwalach jazzowych w kraju oraz za granicą, ma w swym bogatym dorobku udział w nagraniu 50. płyt. Aż dziesięć z nich uhonorowanych zostało najważniejszymi laurami w polskim świecie muzycznym – nagrodą Fryderyka lub jego czeskim odpowiednikiem.

 

Melanidis Orchestra (kwintet smyczkowy, flet, obój, waltornia)

Powstała w 2012 roku, a jej członkowie to wykwalifikowani muzycy klasyczni – najzdolniejsi absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie z ostatnich lat. Wysokie umiejętności techniczne poszczególnych instrumentalistów Orkiestry, rozwijane podczas kilkunastoletniej edukacji pod okiem najlepszych profesorów, w połączeniu z zaangażowaniem emocjonalnym, charakterystycznym dla młodych orkiestr – tworzaą zespół doskonałych muzyków, cechujący się elastycznością oraz otwartością na różnorodność kompozycji i stylistyk. W zależności od repertuaru i kompozycji skład orkiestry jest modyfikowany: od składu kilkuosobowego poprzez orkiestrę kameralną do orkiestry symfonicznej.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

 

21 listopada / sb
19:00
Sala Widowiskowa Bemowskiego Centrum Kultury
Szkoła Podstawowa nr 82, ul. Górczewska 201
wstęp wolny, obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia przez formularz rejestrowane są pojedynczo – prosimy o wypełnienie go dla każdej osoby
Ikona telefonu