Wykład historyczny: Ślady Imperium. Relikty carskich obiektów wojskowych a Bemowo

27 kwietnia / śr
19:00

Wstęp wolny

Opowiemy o terenach dzisiejszej dzielnicy Bemowo jako terenach wojskowych  w okresie carskim; o powstawaniu fortów: Babice, Bema, Blizne i Chrzanów,  ich konstrukcji, wykorzystaniu ? również w okresie porozbiorowym. Podamy przykłady współczesnych zagospodarowań terenów po dawnych fortach.

Cykl wykładów jest współorganizowany przez Cyfrowe Archiwum Bemowa.

dr Paweł Brudek ? doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, przewodnik po ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego, wiceprezes Stowarzyszenia Masław. Autor publikacji popularnonaukowych na temat I wojny światowej (m.in. ?Afryka Wschodnia 1914 ? 1918?, wyd. Bellona, Warszawa 2008). Interesuje się historią Warszawy na przełomie XIX i XX wieku oraz fortyfikacjami na Mazowszu. Jako członek Stowarzyszenia prowadził szereg wycieczek w ramach projektu ?Po Woli do woli?, a w ramach festiwalu Muzeum Sztuki Nowoczesnej ?Warszawa w budowie 2? poprowadził wycieczkę po forcie Bema i reliktach Twierdzy Warszawa na Powązkach. W 2015 r. prowadził spacery z cyklu ?Bemowo odkryj na nowo? (Stowarzyszenie Masław).

Joanna Rutkowska ? absolwentka dziennikarstwa i socjologii  na Uniwersytecie Warszawskim, aktywistka miejska, działaczka polskiego ruchu wolnomyślicielskiego, współzałożycielka Cyfrowego Archiwum Bemowa, redaktor ?Kuriera Wolskiego? . Autorka cyklu wywiadów ze świadkami historii
II wojny światowej, głównie Powstania Warszawskiego. Bemowianka z urodzenia. Interesuje się głównie historią obyczajową Bemowa.

27 kwietnia / śr
19:00

Wstęp wolny
Ikona telefonu
Skip to content