Wojskowa Akademia Techniczna – pierwsze lata

26 października / śr
19:00
Sala Widowiskowa Bemowskiego Centrum Kultury
Szkoła Podstawowa nr 82, ul. Górczewska 201
wstęp wolny

Wojsko i nauki techniczne w czasach Zimnej Wojny w l. 1946-1956; Rosjanie i WAT.

Opowiemy o historii powstania i pierwszych lata funkcjonowania Wojskowej Akademii Technicznej, czołowej wojskowej uczelni technicznej PRL – od założeń architektonicznych gmachu uczelni po jej koncepcję działania, wykładach i życiu codziennym studentów oraz pierwszych rektorach – płk. Bernardzie Adameckim i gen. brygady Florianie Grabczyńskim.

 

Prowadzący:

dr Paweł Brudek – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, przewodnik po ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego, wiceprezes Stowarzyszenia Masław. Autor publikacji popularnonaukowych na temat I wojny światowej (m.in. „Afryka Wschodnia 1914 – 1918”, wyd. Bellona, Warszawa 2008). Interesuje się historią Warszawy na przełomie XIX i XX wieku oraz fortyfikacjami na Mazowszu. Jako członek Stowarzyszenia prowadził szereg wycieczek w ramach projektu „Po Woli do woli”, a w ramach festiwalu Muzeum Sztuki Nowoczesnej „Warszawa w budowie 2” poprowadził wycieczkę po forcie Bema i reliktach Twierdzy Warszawa na Powązkach. W 2015 r. prowadził spacery z cyklu „Bemowo odkryj na nowo” (Stowarzyszenie Masław).

Joanna Rutkowska – absolwentka dziennikarstwa i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, współzałożycielka Cyfrowego Archiwum Bemowa, redaktor „Kuriera Wolskiego” . Autorka cyklu wywiadów ze świadkami historii II wojny światowej, głównie Powstania Warszawskiego. Bemowianka z urodzenia.

26 października / śr
19:00
Sala Widowiskowa Bemowskiego Centrum Kultury
Szkoła Podstawowa nr 82, ul. Górczewska 201
wstęp wolny
Ikona telefonu