Wykład historyczny: Życie na płycie ? Lotnisko Babice 1946 ? 1976


Wśród współczesnej zabudowy Bemowa ukrywają się pozostałości lotniska: ślady betonowych pasów z odwodnieniem, wieża i port lotniczy (widoczny na zdjęciach powitania wiceprezeydenta USA Richarda Nixona z 1959 r.), hangar. Pokażemy  te miejsca oraz uświadomimy, które ulice stanowiły pasy startowe i drogi kołowania. Opowiemy o przeszłości dzisiejszej hali piłkarskiej oraz hamowni silników w rejonie ul. Ks. Bolesława, Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych, Lotniczych Zakładach Remontowych oraz tajemniczym klombie kwiatowym na podwórku przy ul. Widawskiej.

Cykl wykładów jest współorganizowany przez Cyfrowe Archiwum Bemowa.

dr Paweł Brudek ? doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, przewodnik po ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego, wiceprezes Stowarzyszenia Masław. Autor publikacji popularnonaukowych na temat I wojny światowej (m.in. ?Afryka Wschodnia 1914 ? 1918?, wyd. Bellona, Warszawa 2008). Interesuje się historią Warszawy na przełomie XIX i XX wieku oraz fortyfikacjami na Mazowszu. Jako członek Stowarzyszenia prowadził szereg wycieczek w ramach projektu ?Po Woli do woli?, a w ramach festiwalu Muzeum Sztuki Nowoczesnej ?Warszawa w budowie 2? poprowadził wycieczkę po forcie Bema i reliktach Twierdzy Warszawa na Powązkach. W 2015 r. prowadził spacery z cyklu ?Bemowo odkryj na nowo? (Stowarzyszenie Masław).

Joanna Rutkowska ? absolwentka dziennikarstwa i socjologii  na Uniwersytecie Warszawskim, aktywistka miejska, działaczka polskiego ruchu wolnomyślicielskiego, współzałożycielka Cyfrowego Archiwum Bemowa, redaktor ?Kuriera Wolskiego? . Autorka cyklu wywiadów ze świadkami historii
II wojny światowej, głównie Powstania Warszawskiego. Bemowianka z urodzenia. Interesuje się głównie historią obyczajową Bemowa.


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!