Bałkański wieczór w Karuzeli


Grupa Śpiewu Tradycyjnego Osiedla Przyjaźń oraz Bemowskie Centrum Kultury zaprasza na wieczór z  bałkańskimi opowieściami i muzyką, który przyniesie dużo słońca i energii w listopadowy weekend!

 

W pierwszej części imprezy będzie można porozmawiać z rodowitymi mieszkańcami krajów Półwyspu Bałkańskiego, badaczami i pasjonatami tego regionu. Każdy z zaproszonych gości opowie o swoich własnych doświadczeniach. W swobodnej atmosferze, przy kameralnych kawiarnianych stolikach uczestnicy będą mogli skosztować potraw z danego regionu, porozmawiać o dawnych i współczesnych tradycjach oraz zapytać o to, co ich ciekawi, dziwi i zastanawia.

 

Muzyka i taniec na Bałkanach tworzą nierozerwalny związek. Gdy rozbrzmiewa tradycyjna melodia, ludzie spontanicznie zaczynają tworzyć korowód. Tańce w kręgu, zwane po bułgarsku horo, po serbsku kolo, macedońsku oro są charakterystyczne dla Południa Europy i pojawiają się tam z okazji różnych świąt i zabaw, zarówno w przestrzeni publicznej (święta lokalnych patronów), jak i prywatnej (wesela).

 

Marcin Zadronecki ? muzyk i miłośnik Bałkanów, założyciel i lider folkowej grupy Balkan Sevdah, od kilkunastu lat stara się przenieść ten obyczaj do Polski, organizując warsztaty tańców korowodowych. Wieczorem w sobotę 25 listopada artysta chętnie wtajemniczy przybyłych do Karuzeli w nieparzyste rytmy, tak, aby każdy mógł dołączyć do radosnego korowodu. Tańce te są proste i nie wymagające fizycznie, nie trzeba do nich specjalnych umiejętności. Muzyk nauczy też kilku prostych, popularnych na Bałkanach piosenek.

 

Dodatkową atrakcją będzie krótki występ Grupy Śpiewu przy akompaniamencie Marcina oraz Małgorzaty Pałubskiej ? pasjonatki muzyki z Macedonii i skrzypaczki w folkowym zespole Sharena. Zapewniamy, że tego wieczora w Karuzeli będzie można poczuć się jak na prawdziwych Bałkanach!

 

Uwaga ? warsztaty o godz. 19:00 przeznaczone są dla dorosłych oraz dzieci w wieku od 6 lat. Prosimy rodziców, aby młodsze dzieci pozostały pod ich opieką.

 


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!