Aktualności

 

 

Dyrektor Bemowskiego Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo

OGŁASZA NABÓR NA STANOWISKO:
GŁÓWNY SPECJALISTA DS. ANIMACJI KULTURY 

w  Bemowskim Centrum Kultury
z siedzibą w Warszawie, ul. Górczewska 201

 

UMOWA:

Umowa o pracę, 1/1 – etat

Miejsce pracy:                        

Bemowskie Centrum Kultury w Warszawie, ul. Górczewska 201

WOJEWÓDZTWO:

Mazowieckie

WYKSZTAŁCENIE:

średnie (3 letni staż pracy) /wyższe (min. 2 letni staż pracy)

Składanie oferty:

Osobiście w Bemowskim Centrum Kultury w Warszawie, ul. Górczewska 201

Pocztą na adres:

Bemowskie Centrum Kultury w Warszawie 01-459, ul. Górczewska 201

Pocztą elektroniczną na adres:

anna.tonicka@bemowskie.pl z tytułem: „Nabór na stanowisko Główny Specjalista
ds. animacji kultury”.

Wymagane dokumenty należy opatrzyć dopiskiem: Nabór na stanowisko Główny Specjalista ds. animacji kultury”.

Termin składania dokumentów od dnia 14 października 2021 do 29 października 2021 r.      do godz. 16:00 (liczy się data wpływu do Bemowskiego Centrum Kultury)                                              

lub do zamknięcia konkursu.

 

Rozmowy z wybranymi kandydatami/kandydatkami zostaną przeprowadzone w dniach:

08.11-19.11.2021 r.

 

Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami/kandydatkami.

 

Zadania:

 

Wymagania:

 

Mile widziane umiejętności:

 

Predyspozycje osobowościowe:

Oferujemy:

 

Wymagane dokumenty:

 

Prosimy o zawarcie w CV klauzuli: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

 

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu:  798 991 831   (pon.-pt. 8.00-16.00)

Osoby spełniające wymagania formalne określone w ogłoszeniu zostaną powiadomione telefonicznie lub drogą elektroniczną o terminie i miejscu kolejnego etapu rekrutacji.

 

30.09.2021

Informacja

w sprawie zamiaru ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Bemowskiego Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy

Na podst. art. 30 ust. 2 pkt 5 w związku z art. 11a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1372) oraz art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 25 października
1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 194) informuje się o zamiarze ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Bemowskiego Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.

Rozpoczęcie procedury konkursowej nastąpi w IV kwartale 2021 r. poprzez zamieszczenie ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej Bemowskiego Centrum Kultury oraz na stronie internetowej Bemowskiego Centrum Kultury, w Biuletynie Informacji Publicznej m.st. Warszawy oraz na stronie internetowej Urzędu m.st. Warszawy, na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.

Przewiduje się, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu 60 dni od końcowego terminu składania ofert.

zwiń
01.09.2021

Narodowy Spis Powszechny 2021

Tylko do 30 września na terenie całego kraju trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce.

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego posłużą do planowania działań w najważniejszych dla społeczeństwa obszarach, takich jak: rodzina, szkolnictwo, rynek pracy, mieszkania, emerytury i wiele innych. Od kompletności i jakości danych będą zatem w dużej mierze zależeć losy naszego kraju i gminy do czasu następnego spisu powszechnego, czyli przez najbliższe 10 lat.

Podstawową metodą udziału w spisie jest wypełnienie formularza na stronie https://spis.gov.pl. Osoby starsze mogą prosić dzieci lub najbliższych o pomoc
w wypełnieniu aplikacji spisowej w Internecie.

Osoby, które nie mają komputera z Internetem i które wolą mieć wsparcie rachmistrza, powinny zadzwonić na Infolinię Spisową 22 279 99 99 i postępować zgodnie
z komunikatami. Można też zgłosić się do Urzędu Gminy/Miasta, w którym jest przygotowane specjalne stanowisko do spisania się. Tam też można liczyć na pomoc w wypełnieniu formularza spisowego.

Podczas spisu powszechnego informacje zbierane są również przez rachmistrzów spisowych. Jeśli skontaktuje się z nami rachmistrz, nie możemy odmówić mu przekazania danych! Pamiętajmy: za niedopełnienie obowiązku spisowego grozi
kara grzywny nałożona przez sąd.

Więcej informacji:

INFOLINIA SPISOWA 22 279 99 99

www.spis.gov.pl

zwiń
30.07.2021

Pamięć „W” kadrze – konkurs fotograficzny Muzeum Powstania Warszawskiego

Weź udział w konkursie fotograficznym z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Uchwyć swoim aparatem lub smartfonem obchody organizowane w dowolnym miejscu na świecie! Uroczystości oficjalne, koncerty, akcje społeczne – tematem Twoich prac może być wszystko, co dotyczy upamiętnienia Powstania Warszawskiego.

Zrób zdjęcie. Pokaż, że pamiętasz!

 

Czas trwania konkursu:

24 lipca – 6 sierpnia 2021

 

Zwyciężyć można w dwóch kategoriach:

1. zdjęcie pojedyncze (każda osoba może zgłosić maks. 4 fotografie)

2. fotoreportaż (każda osoba może zgłosić maks. 2 reportaże, do 6 zdjęć każdy)

 

Prace prześlij: – mailem na adres: foto@1944.pl – za pośrednictwem serwisu WeTransfer na adres: foto@1944.pl

 

Spośród nadesłanych prac wybierzemy te, które w najbardziej osobisty i twórczy sposób oddają atmosferę obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego.

 

Zdjęcia konkursowe oceni jury w składzie:

Ryszard Witkowski „Orliński” – żołnierz AK i okupacyjny fotograf

Zbigniew Furman, Jacek Marczewski, Chris Niedenthal – zawodowi fotografowie

Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Nagrody:

Pierwsze miejsce – Samsung Galaxy S20 FE + karta podarunkowa Fotoforma na 1500 zł + album fotograficzny „Eugeniusz Lokajski »Brok«” + rabat 15% na usługi Fotoforma Fotolab;

Drugie miejsce – Samsung Galaxy S20 FE + album fotograficzny „Eugeniusz Lokajski »Brok«” + rabat 15% na usługi Fotoforma Fotolab;

Trzecie miejsce – karta podarunkowa Fotoforma na 1000 zł + album fotograficzny „Eugeniusz Lokajski »Brok«” + rabat 15% na usługi Fotoforma Fotolab.

Link do strony: https://www.1944.pl/artykul/pamiec-w-kadrze-konkurs-fotograficzn,5182.html In English: https://www.1944.pl/en/article/remembrance-caught-on-camera-photo-com,5187.html?fbclid=IwAR1BPP–Uck7XuuHxHb4OGc9hkjjZtl2MxYOouf9Nu0ewZ20HFtkeJ8Dw0E Link do spotu: https://www.youtube.com/watch?v=1kpsbS1ql2s&t=1s

 

Akcja „Zdjęcie dnia”

Dodatkowo przez cały okres trwania konkursu zachęcamy do „chwytania chwili” i nadsyłania fotografii w ramach akcji „Zdjęcie dnia”. Codziennie możecie przesłać nowe zdjęcia, a najciekawsze z nich

pokażemy na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku oraz Instagramie, a także nagrodzimy bawełnianą torbą z kolekcji Eugeniusza Lokajskiego „Broka” i rabatem 15% na usługi Fotoforma Fotolab. Spośród zwycięskich fotografii wybierzemy jedną, najlepszą, której autor otrzyma plecak fotograficzny Vanguard VEO Range T 45M.

Oto tematy „dziennych” kategorii:

 

· 24 lipca (sobota) – muzyka / koncert

· 25 lipca (niedziela) – wiara / msza

· 26 lipca (poniedziałek) – relikwia / pamiątka

· 27 lipca (wtorek) – mój dom / miasto

· 28 lipca (środa) – eksponat / muzeum

· 29 lipca (czwartek) – harcerstwo / zlot harcerski

· 30 lipca (piątek) – Powstańcy Warszawscy / kombatanci

· 31 lipca (sobota) – życie / młode pokolenie

· 1 sierpnia (niedziela) – Godzina „W” / śpiew

· 2 sierpnia (poniedziałek) – miejsce pamięci / Polska Walcząca

· 3 sierpnia (wtorek) – pamięć / społeczeństwo

· 4 sierpnia (środa) – rekonstrukcja historyczna / teatr

· 5 sierpnia (czwartek) – znicz / Marsz Pamięci

 

Sponsor konkursu:

Samsung

 

Patron konkursu:

Fotoforma

 

Partner konkursu:

Sigma-Sklep.pl

zwiń
07.07.2021

Preludium Nowego Sezonu Bemowskiego Centrum Kultury!

6 lipca na Bemowie odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli samorządu, podczas której Aleksandra Zięba p.o. Dyrektor Bemowskiego Centrum Kultury przedstawiła szeroko zakrojone plany na dalsze działania instytucji. Na scenie towarzyszyli jej niezwykli goście: Beata Kawka – znana, ceniona i nagradzana aktorka filmowa, teatralna, dubbingowa, producent i reżyser dubbingu, charyzmatyczna Prezes Fundacji Feta, Artur Wolski – znany publicysta, założyciel Stowarzyszenia Entropia słowa, człowiek, z którym chętnie rozmawiają wszyscy „Wielcy i Zasłużeni” oraz Antoniusz Dietzius – aktor, wokalista, reżyser spektakli muzycznych.

Konferencja była także pretekstem do zapowiedzi najnowszego projektu BCK – Art Bem Musical Festival, współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, którego inauguracja nastąpi już 19 lipca br.

„Ten festiwal to wyjście naprzeciw młodym i utalentowanym, którzy będą mieli szansę połączyć swój los z teatrem muzycznym” – skomentowała Aleksandra Zięba. To pierwszy na Bemowie festiwal piosenki musicalowej, jeden z nielicznych festiwali musicalowych w Polsce, jedyny taki festiwal zacierający granice między wokalnymi adeptami a mistrzami w swojej musicalowej dziedzinie. Formułę festiwalu przedstawił jego Dyrektor Artystyczny Antoniusz Dietzius. Festiwal zakłada udział uczestników w wieku 16-25 lat, amatorów w dziedzinie wokalistyki, niezwiązanych z żadną szkołą muzyczną, którzy przejdą ponad dwumiesięczne etapy kwalifikacji, od zgłoszenia własnych nagrań, przez udział laureatów pierwszego etapu w warsztatach teatralnych, wokalnych oraz tanecznych z mistrzami sceny po koncert galowy. Wydarzenie odbędzie się przy współpracy fundacji FETA.

Beata Kawka Prezes Fundacji zapowiedziała ścisłą współpracę Teatru Scena Relax z Bemowskim Centrum Kultury.

Już od września będzie można uczestniczyć w spektaklach pierwszych znamiennych tytułów zaproponowanych przez artystkę. Jednym z nich będzie zjawiskowa „Jaskółeczka”,” Małe zbrodnie małżeńskie” czy „Jordan”

Filmoznawca, „mol książkowy”, jakim się określa Artur Wolski zapowiedział niebanalne, interaktywne bliskie spotkania z kulturą i sztuką – działania inicjujące, czasem eksperymentalne, pobudzające wszystkie zmysły i łączące w sobie wszelkie aspekty atrakcyjności jakie daje wspólne przeżywanie sztuki. Wśród tych zapowiedzi pojawiły się wernisaże (np. wystawa Józefa Wilkonia), spotkania z autorami i twórcami, pokazy filmów dokumentalnych, szkoła reportażu, wspomnienia Kory, słowem – spotkania z wielkimi nazwiskami.

Najbliższy sezon to czas, w którym „kultura zaprasza mieszkańców” na wyjątkowe multiaktywne widowisko.

Konferencję poprowadził Artur Karpińczuk, zaś jego muzyczną oprawę zrealizował TOMASZ BETKA – kompozytor, aranżer i pianista.

Bemowo kulturalnie zaprasza Warszawę. Bemowo jest bisko!

zwiń
25.06.2021

Pora na portret Seniora

Skończyłeś 60 lat? Dołącz do wyjątkowej akcji „Pora na portret Seniora”!

Już w najbliższą sobotę, 26 czerwca, zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy 60+ do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu organizowanym przez Fundację im. Józefa Fettera Pora na Seniora. To będzie niezwykła okazja, by móc się poznać, podzielić z nami swoją historią i… stworzyć całą galerię pięknych portretów!

O co chodzi w akcji „Pora na portret Seniora”?

W budynku Nowego Teatru przy ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 10/16 w Warszawie, zostanie zorganizowana specjalna przestrzeń. To właśnie tam, 26 czerwca, Seniorzy będą mogli nie tylko krótko opowiedzieć o tym, co w życiu kochają najbardziej, ale przede wszystkim – staną przed obiektywem znanego fotografa! Robby Cyron wykona Seniorom portrety, które będą piękną pamiątką. Wszystkie zdjęcia zaprezentujemy podczas oficjalnego otwarcia klubokawiarni Pora na Seniora przy ul. Puławskiej 3 w Warszawie i to właśnie wtedy nasi modele otrzymają od nas swoją własną odbitkę.

Jak dołączyć do naszej akcji?

Zadzwoń pod numer: 500 666 006 i umów się z nami na termin spotkania. W trakcie rozmowy przekażemy niezbędne wskazówki, by miło i bezpiecznie móc wziąć udział w naszym przedsięwzięciu. Czekamy na Wasze telefony!

 

· Data: 26 czerwca 2021 r. w godzinach 09:00 – 15:00

· Miejsce: Nowy Teatr, ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 10/16 w Warszawie

· Zapisy: wyłącznie pod numerem 500 666 006

 

Jak przygotować się do spotkania?

Przede wszystkim: bądź sobą! To właśnie na tym najbardziej nam zależy. Podczas spotkania zrobimy Ci zdjęcie portretowe, więc przygotuj się tak, by czuć się swobodnie. Nie musisz rezerwować dużo czasu – spotkania będą trwały chwilę tak, by każdy z chętnych miał szansę na swoje własne zdjęcie od znanego fotografa.

Już nie możemy się doczekać tych sesji! Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami i zobaczmy się już w najbliższą sobotę. Powiedz bliskim Seniorom o akcji „Pora na portret Seniora”, zachęć ich do zapisania się i do udziału. Będzie nam niezmiernie miło!

Do zobaczenia!

 

Organizator: Fundacja im. Józefa Fettera Pora na Seniora

Partnerami wydarzenia są: Robby Cyron, Nowy Teatr, Wars i Sawa, Silver Agency

Patronat honorowy: Burmistrz Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawa, Fundacja OPUTW, WRS

zwiń
18.05.2021

Powrót do zajęć stacjonarnych

Informujemy, że od dnia 21 maja stopniowo zostają wznowione zajęcia stacjonarne. Opiekunowie kursów udzielą informacji o dacie wznowienia poszczególnych zajęć. Wydarzenia kulturalne również będą się odbywały od dnia 21 maja na żywo z publicznością.

zwiń
15.02.2021

2021 rok w Bemowskim Centrum Kultury

Zaczynamy kolejny pełen wyzwań rok. Już otworzyliśmy się częściowo dla publiczności w ramach wydarzeń artystycznych, jednak wciąż czekamy na możliwość organizowania wszystkich wydarzeń i warsztatów na żywo. Na szczęście dzięki ubiegłorocznemu doświadczeniu będziemy mogli realizować projekty również w systemie hybrydowym.

Przede wszystkim wchodzimy w okres zmian i dostosowywania naszej komunikacji do różnorodnych potrzeb, tworząc otwartą i wielokulturową instytucję. W szczególności skupimy się na kwestii dostępności naszej oferty dla osób z niepełnosprawnościami i niepolskojęzycznych. Wraz z Fundacją Kultury Bez Barier szykujemy się do organizacji Festiwalu Kultury Bez Barier.

Zaprosimy mieszkańców do świętowania podczas Festiwalu Inicjatyw Oddolnych i cyklu koncertów z serii Zmiana Klimatu. Podczas pierwszego ukażemy wieloletnie działania oddolne grup, liderów i liderek przez koncerty, występy chórów, wystawy, projekty edukacyjne, webinary, warsztaty, pokazy taneczne i filmowe. Z kolei Zmiana Klimatu to podróż po nowe brzmienia – w stronę różnych gatunków muzycznych! Nasz nowy cykl to głos młodego pokolenia, przepełnionego energią, ale też niepokojem, troską o planetę i niepokornymi tekstami komentującymi rzeczywistość. Koncerty te będą transmitowane na żywo oraz otwierane, w miarę możliwości, na kameralne grono słuchaczy.

Wesprzemy rozwój absolwentów Laboratorium Projektów, gdyż wierzymy, że działania artystyczne, zero waste, historyczne, rękodzielnicze, kulinarne czy warsztaty edukacyjne – wypływające od mieszkańców i mieszkanek – budują lokalną tkankę. Wrócą także Domotwórcy, czyli cykl domowych rezydencji artystycznych. Znowu otworzymy się na nowe pomysły Mieszkańców i Mieszkanek Bemowa, zajmujących się twórczością artystyczną i zachęcimy do zrealizowania swoich autorskich projektów.

W 2021 roku, po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią, wracamy do naszych najmłodszych widzów z cyklem niedzielnych spektakli teatralnych. Teatralne Poranki Bajkowe są z naszymi widzami już od 2007 roku i przez ten czas mocno wrosły w nasz repertuar, ciesząc się niemalejącym zainteresowaniem. Nasze spektakle edukują, wychowują i pobudzają dziecięcą wyobraźnię.

Otworzymy nowoczesną salę ruchową, taneczną i pracownię zajęć artystycznych w Hali Wola. Jesteśmy przekonani, że to historyczne miejsce na mapie Bemowa jest idealnym miejscem do realizowania działań twórczych. Powstanie również nowa pracownia ceramiczna w Szkole Podstawowej przy ulicy Andriollego.

W tych i w innych miejscach zaprosimy na kolejne cykle warsztatowe. Uruchomimy zajęcia plastyczne i ceramiczne dla seniorów pozwalające na wyrażenie kreatywności i twórcze spędzenie wolnego czasu w przyjaznej i miłej atmosferze. Zaś dzieci zaprosimy na zajęcia w duchu zero waste, podczas których nauczymy m.in. wykorzystać materiały z recyklingu, segregowania odpadów oraz oszczędzania energii i wody. Nie zapomnimy też o najmłodszych mieszkańcach Bemowa. Chcąc rozwijać pasje i zainteresowania u maluchów zorganizujemy w przedszkolach m.in. zajęcia modelarskie, ceramiczne czy z nauki na wesoło.

Nową propozycją będą warsztaty filmu animowanego. Uczestnicy poznają historię filmu animowanego, podstawy jego powstawania, nauczą się jak budować scenariusz i własnoręcznie wykonają scenografię i bohaterów. Efektem warsztatów będzie zanimowanie wybranej przez siebie opowieści i nagranie dźwięku pod okiem profesjonalnego dźwiękowca.

Po raz kolejny odbędą się bezpłatne warsztaty w ramach Budżetu Obywatelskiego. Tym razem będzie można nieodpłatnie skorzystać z rodzinnych wycieczek przyrodniczych, warsztatów rozwojowych dla ojców czy zajęć z podstaw szycia na maszynie. Nie zabraknie również uwielbianych przez Bemowiaków pokazów kina plenerowego, potańcówek na świeżym powietrzu i wydarzeń w ramach Bemowskich Spotkań Kryminalistycznych.

W tym roku jak zwykle intensywnie będzie działał nasz Aeromodelklub. Już w marcu odbędzie się Finał Ogólnopolski Konkursu Młodych Artystów FAI. Potem czekają nas Mistrzostwa Warszawy Modeli Szybowców Halowych. W maju współorganizujemy – razem z Aeromodelklubem Warszawskim – Mistrzostwa Aeroklubu Warszawskiego dla Juniorów Młodszych. W czerwcu zaś będziemy mogli obserwować Mistrzostwa Polski Modeli Szybowców F3K Wyrzucanych z Ręki. Wrzesień stanie pod znakiem 10. Bitwy o Bemowo, czyli Zawodów Pucharu Polski w konkurencji modeli do walki powietrznej ESA Aircombat. Październik również będzie obfitował w wydarzenia naszego Aermodelklubu – na początku odbędą się 16. Mistrzostwa Polski Halowych Modeli Akrobacyjnych Latawcowe Mistrzostwa Warszawy w konkurencji latawców płaskich i skrzynkowych F3P MAZOVIA CHALLENGE, a pod koniec miesiąca zaprosimy na Lotnisko Bemowo na 22. Latawce na Bemowie, czyli Mistrzostwa Warszawy w konkurencji latawców płaskich i skrzynkowych. Zostaniemy też partnerem 11. Nocy Instytutu Lotnictwa, a w listopadzie nasi modelarze wezmą udział w 5. Mistrzostwach Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych w Bukareszcie.

Czekamy na Was przez cały rok!

zwiń
22.01.2021

Rok wyzwań i sukcesów w Bemowskim Centrum Kultury

Rok 2020 w dużej mierze wykluczał możliwość uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Jednak Bemowskie Centrum Kultury stanęło na wysokości zadania. W czasie pandemii dołożyliśmy wszelkich starań, aby móc realizować projekty w systemie hybrydowym – część wydarzeń odbywała się na żywo, część wyłącznie online. Oprócz standardowego programu uruchomiliśmy działania specjalne, a duże zainteresowanie i odzew odbiorców przyniosły nam satysfakcję i poczucie sensu pracy na rzecz społeczności Bemowa.

Nic nie wskazywało na to, że ten rok będzie się różnił od poprzednich. W styczniu i lutym, w ramach dobrze znanego mieszkańcom cyklu Folkowo Bemowo, udało się zrealizować dwa koncerty – Babadag i Radical Polish Ansambl. Na początku roku gościliśmy widzów również podczas czterech rodzinnych poranków teatralnych. Tradycyjnie uruchomiliśmy nową edycję Laboratorium Projektów – tym razem na terenie Górc. Do programu zaprosiliśmy pięciu uczestników ze swoimi pomysłami na działania. Dzięki zaangażowaniu i zaufaniu mieszkańców otrzymaliśmy do realizacji dwa projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego oraz dwie inicjatywy lokalne. Nikt się nie spodziewał, że wkrótce codzienna działalność domu kultury stanie pod znakiem zapytania i minie sporo czasu, nim spotkamy się w nim ponownie.

Nastanie pandemii okazało się dla nas wszystkich momentem próby – wyzwaniem, któremu my także musieliśmy sprostać. Czas spędzony w zamknięciu podczas pierwszego lockdownu wykorzystaliśmy na przekształcenie naszej działalności, aby móc lepiej wspierać lokalną społeczność. Szybko zakupiliśmy niezbędne sprzęty do realizacji profesjonalnych produkcji filmowych i transmisji na żywo. W zamkniętych Dwóch Jelonkach powstało studio nagraniowe, dzięki czemu nasi sąsiedzi nie zapomnieli, jak wygląda ich Miejsce Aktywności Lokalnej.

Nasi instruktorzy szybko zaadaptowali się do sytuacji i zaproponowali nowe sposoby działania pozwalające na utrzymanie kontaktu z uczestnikami. Wprowadziliśmy nową formułę zajęć online, która pozwoliła cieszyć się nimi w zaciszu domowym. W ofercie znalazły się nie tylko zajęcia ruchowe czy muzyczne, ale także szeroko pojęte warsztaty artystyczne. Możliwości technologiczne dawały radość zarówno początkującym jak i zaawanasowanym uczestnikom zajęć, a kontakt z instruktorem choćby przez ekran podtrzymywał więź i wzajemną sympatię wszystkich biorących udział w zajęciach online.

Z nowej formuły zajęciowej skorzystały nie tylko dzieci, ale również dorośli. W kręgu ich zainteresowań znalazły się m.in. malarstwo intuicyjne, ceramika czy zajęcia teatralne. Dużym zainteresowaniem cieszyła się nauka gry na instrumentach. Choć na początku wydawało się, że forma online w tym przypadku jest niemożliwa, szybko okazało się, że zajęcia wokalne, ćwiczenia gry na fortepianie, flecie, ukulele oraz gitarze klasycznej świetnie się sprawdziły.

Podczas artystycznych zajęć online nasi uczestnicy stworzyli wiele fantastycznych prac. Większość z nich prezentujemy w galeriach tematycznych na stronie bemowskie.pl oraz na naszym fanpage’u. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników, instruktorzy i pracownicy przygotowywali pakiety z materiałami na zajęcia. Zdarzało się też, że materiały były dostarczane do domów.

Zaangażowanie naszych instruktorów oraz ich otwarcie się na nowe metody pracy pozwoliły na stworzenie nowej, ciekawej oferty zajęciowej. W ten sposób, poza naszą stałą ofertą przeniesioną do wersji online, powstały np. tematyczne warsztaty plastyczne „Coraz bliżej święta”, podczas których dzieci tworzyły ozdoby związane ze świętami Bożego Narodzenia.

Udało nam się również zorganizować konkurs plastyczny online. Udostępniliśmy 30-minutowy, stolikowy spektakl teatralny „Nieproszeni goście”, będący przewodnim tematem konkursu. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, a prace konkursowe zostały opublikowane na stronie bemowskie.pl oraz na naszym fanpage’u u. Laureaci otrzymali cenne nagrody w postaci zestawów plastycznych.

W sumie w 2020 roku zorganizowaliśmy 55 różnych cykli zajęć online i 61 zajęć stacjonarnych. Uczestniczyło w nich aż 1866 osób!

Intensywnie działał też nasz niezawodny Aeromodelklub. W okresie wakacyjnym zorganizował Mistrzostwa Polski w konkurencji modeli szybowców wyrzucanych z ręki F3K, podczas których reprezentowało nas trzech zawodników, a jeden z nich – Cezary Janas – został Mistrzem Polski. W lipcu zaś odbyły się bezpłatne warsztaty stolarskie pod chmurką w Parku Górczewska – „Współczesny stolarz”. Odnotowaliśmy też sukcesy w konkursie plastycznym FAI Young Artist Contest – reprezentujący nas Franciszek Osial został laureatem w Finale Ogólnopolskim, a Milena Bąk, uczestniczka z regionu częstochowskiego, zdobyła brązowy medal Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI.

Cały czas czuliśmy odpowiedzialność, jaka wiąże się z tworzeniem wspólnoty. Jeszcze w kwietniu uruchomiliśmy Domotwórców – program rozwojowy dla lokalnych artystów, w ramach którego zrealizowano osiem domowych rezydencji artystycznych. Z inicjatywy Agnieszki Sokolnickiej powstał cykl dla kobiet „Dojrzała Ja” (w ramach Laboratorium Projektów). Seniorzy, związani z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, mogli powrócić do wspólnego uczestnictwa w wykładach dzięki dziesięciu transmisjom zrealizowanym przez nasz zespół. Zainspirowaliśmy mieszkańców do pomocy i uruchomiliśmy wypożyczalnię maszyn oraz związany z nią program wolontariatu. Każdy mógł wypożyczyć maszynę i szyć maseczki dla mieszkańców i mieszkanek Bemowa. I powstało ich naprawdę sporo!

Naszą multimedialną działalność rozpoczęliśmy cyklem dziewięciu Mikrokoncertów realizowanych w reżimie sanitarnym. Jesteśmy też dumnym organizatorem najgorętszego koncertu tego lata na Bemowie! W lipcu, po długim okresie kwarantanny, świętowaliśmy jego początek występem sanah w naszym Amfiteatrze. Widownia wypełniona do ostatniego możliwego miejsca była dla nas znakiem, że nasi odbiorcy zdążyli stęsknić się za prawdziwym kontaktem ze sztuką i drugim człowiekiem. Nie zapomnieliśmy o miłośnikach klasyki i jazzu, zapraszając słuchaczy na koncerty Warsaw Camerata, Henryka i Doroty Miśkiewiczów czy wspierając na co dzień Radio Jazz.FM. W Bemowskim Centrum Kultury łączymy osoby o różnych poglądach i preferencjach – organizowaliśmy Tęczowe Śpiewanie z Chórem Voces Gaudi, ale też międzypokoleniowe koncerty Chóru Wrzawa. Chętni mogli potańczyć nawet przy muzyce techno!

Stawialiśmy również na rozwój czytelnictwa. W 2020 roku odbyły się trzy Bemowskie Wymiany Książek. Rozwinęliśmy projekt o rozbudowane działania edukacyjne – powstał Narzędziownik Wymian Książek, a bemowskie Biblioteki plenerowe zostały zasilone nowymi pozycjami. W ramach cyklu #czytajdalej wyprodukowaliśmy dwa videobooki promujące czytanie – „Małe kobietki” w wykonaniu Kingi Miśkiewicz oraz „Królową Śniegu” w wykonaniu Sebastiana Cybulskiego. Podczas kwarantanny powstał specjalny numer pisma mieszkańców „Jelonek”, a pod koniec roku książka „Górce – historie i pamiątki” autorstwa profesora Marka Wagnera, uczestnika tegorocznego Laboratorium Projektów i mieszkańca Górc.

Na zwrócenie uwagi zasługuje oglądalność cykli kryminalistycznych – oczywiście odbywających się online. Szereg webinariów przybliżał mieszkańcom w przystępny sposób tematykę kryminalistyki i prawa. Tematy dotyczyły między innymi przemocy domowej, cyberprzestępczości i profilaktyki kryminalnej. Każdy odcinek oglądało kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy widzów. Prawdziwy rekord padł 7 maja podczas spotkania wokół psychologii sądowej i umysłu przestępcy. W jednym momencie oglądały nas 3623 osoby, zaś całe nagranie dotarło do 49 758 odbiorców. Rekord pobiła jednak nasza strona internetowa bemowskie.pl – w trakcie 2020 roku odnotowała aż 199 755 odsłon!

Wiemy, że współpraca to podstawa, dlatego kontynuowaliśmy działania z Fundacją Kultury Bez Barier i Teatrem Ochoty, współorganizując 8. Festiwal Kultury Bez Barier. W ramach Budżetu Obywatelskiego zorganizowaliśmy dwa kursy języka migowego, prowadzone przez Fundację Świat Głuchych, a dzięki Fundacji Ocalenie mogliśmy wesprzeć wielokulturowy cykl Wspólna Kuchnia / Общая кухня / Common Kitchen. Od tego roku w naszej siedzibie, oprócz Radia Jazz.FM prowadzonego przez Fundację EuroJAZZ, mieści się również studio telewizji informacyjnej Новостное Интернет-телевидение в Польше skierowanej do rosyjskojęzycznych osób mieszkających w Polsce. Telewizja ta powstała dzięki oddolnej inicjatywie mieszkańców Bemowa pochodzących z Ukrainy. Z przyjemnością weszliśmy w kooperację z Fundacją Wszystkie Mazurki Świata, stając się partnerem technologicznym dwóch edycji festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Dzięki nam tysiące ludzi mogło obejrzeć transmisje z koncertów, warsztatów oraz z Nocy Tańca. Z kolei wraz z Teatrem Pieśń Kozła zorganizowaliśmy wielokulturowe półkolonie teatralne Brave Kids, a stworzony przez dzieci i młodzież spektakl pokazaliśmy dwukrotnie podczas letniego festiwalu Brave Kids we Wrocławiu. Wielokulturowość – a jednocześnie lokalność i globalność – była przedmiotem refleksji również podczas pięciu spotkań dobrze znanej mieszkańcom Pracowni Podróży.

W październiku w Klubie „Karuzela” odbyła się długo wyczekiwana premiera Teatru 59 Minut – „Przygody Pędrka Wyrzutka” na podstawie tekstu Stefana Themersona. Częściowo plenerowe, barwne wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wspólnie z pokazami naszego Teatru Playback, Teatralnymi Porankami Bajkowymi oraz produkcją Stowarzyszenia Pedagogów Teatru zaprezentowaliśmy naszym widzom 15 spektakli – na żywo i online.

2020 rok był także czasem przygotowań na ewentualne odmrożenie kultury i możliwość działania stacjonarnie. Dlatego podjęliśmy inwestycje mające służyć jak najlepiej ofercie kulturalnej skierowanej do mieszkańców Bemowa i całej Warszawy. W ramach Budżetu Obywatelskiego w Dwóch Jelonkach powstało Miejsce Wolnej Zabawy. W Szkole Podstawowej nr 364 przy ul. Andriollego stworzyliśmy profesjonalną pracownię muzyczną, zaś w naszej siedzibie przy Górczewskiej zaaranżowaliśmy nową pracownię ceramiczną, której nie powstydziliby się najlepsi artyści z europejskich stolic. Zaś w 2021 roku będzie nas można odwiedzić w kolejnej lokalizacji, gdyż zaaranżowaliśmy dodatkową przestrzeń w Hali Wola przy ul. Człuchowskiej, gdzie przygotowujemy bogatą ofertę zajęć dla mieszkańców.

Zakupiliśmy także nowy samochód dostawczy, którym zamierzamy z dumą jeździć po ulicach Bemowa, realizując wydarzenia plenerowe w nadchodzącym roku.

Jesteśmy przygotowani, pełni planów i energii, mamy świadomość, że upragnione zakończenie pandemii będzie się wiązało z potrzebami odnowienia relacji, pasji i przyjemności realizowanych poza domami. Wówczas zaprosimy wszystkich do Bemowskiego Centrum Kultury

zwiń
01.01.2021

Płatności tylko on-line

Z uwagi na sytuację pandemiczną informujemy, że wszelkie płatności przyjmujemy jedynie drogą elektroniczną, nie ma czynnej kasy.

zwiń
01.01.2021

Zapytaj sąsiada-seniora czy nie potrzebuje Twojego wsparcia

Miasto przygotowało kampanię, której celem jest zachęcenie warszawiaków do wspierania sąsiadów, w tym seniorów i osób, które w obliczu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 potrzebują pomocy w zaspokajaniu codziennych potrzeb, bez narażania ich na zbędne wychodzenie z domu. Mieszkańcy mogą wywieszać plakaty z ofertą osobistej pomocy na klatkach schodowych i tablicach informacyjnych – materiały graficzne są dostępne na stronie internetowej i w mediach społecznościowych miasta.

zwiń
poprzednie aktualności
Ikona telefonu