Hańba


Z punkowym wykopem i podwórkowym sznytem wśród  bezkompromisowej poezji  narodziła się HAŃBA! Niedługo potem, już w maju 2014, usłyszał ja świat. Na Festiwalu Polskiego Radia ?Nowa Tradycja? zespół zdobył nagrodę specjalną im. Czesława Niemena za ?szczególną ekspresję i odwagę sceniczną?.

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa ?Hańba!? jest muzyczno-literacką fikcją, która udowadnia, że punk nie powstał na Wyspach Brytyjskich w latach 70-tych, lecz w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej, które były nie tylko rozkwitem kultury i sztuki, ale również okresem niszczenia demokracji i autorytarnych rządów. Wykorzystując instrumentarium kapel podwórkowych (bęben, banjo, tuba, akordeon) gają autorski, prosty punk inspirowany  folklorem miejskim  międzywojnia. Do tej epoki sięgają też teksty ich piosenek ? to wiersze Tuwima, Broniewskiego, Brzechwy.

Wiersze są buntownicze, zaangażowane i bezkompromisowe, a muzyka radykalna i porywająco-odlotowa. ?Hańba!? to istna bojówka anarchistyczna, która wysiadła z wehikułu czasu, a przywoływane przez nią przypadki zadziwiająco aktualnie rymują się z otaczająca nas rzeczywistością.

W lutym tego roku ukazała się ich płyta, która uznawana jest za najgłośniejszy tegoroczny polski debiut płytowy, ale największą siłą ?Hańby!? są jej, porównywalne z trzęsieniem ziemi koncerty.

Program_2_PR_b&w          CJG_logotyp_poziom_biale-tlo    folk24folk


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!