Koncert: Jahiar Irani/ Łukasz Czekała/ Maciej Trifonidis/ Ethno Orchestra


Na scenie Bemowskiego Centrum Kultury zagrają instrumentaliści wywodzący się z różnych gatunków muzycznych i choć pozornie oddalonych od siebie, zakorzenionych w odmiennych kulturach,  to jednak bardzo bliskich sobie i ideowo spójnych. Akustyczne instrumenty pochodzące  z Bliskiego Wschodu, improwizacja, trans, energia, ambientowa przestrzeń i soundscape, jazzowe improwizacje i melodyjne tematy – to wszytko tworzy zwartą całość, będącą mocnym głosem w gatunku World Music.

Jahiar Irani (Iran) – santur, śpiew, Łukasz Czekała – skrzypce, elektronika, Maciej Trifonidis – bass, darbuka, framedrum, inst. klawiszowe, Adam Rozenman ? riq, daf, bendir, inst. perkusyjne, Sebastian Freyberg- darbuka, framedrum, Mateusz Bartosiewicz- perkusja.

Jahiar Azim Irani, urodzony w 1969 r. w Teheranie, od kilku lat mieszkający w Polsce. Wyrósł w rodzinie, w której muzyka zajmowała bardzo ważne miejsce – ojciec śpiewał tradycyjne pieśni ludowe, a także zajmował się klasyczną muzyką perską, matka natomiast grała na gavalu – tradycyjnym bębnie obręczowym. Jahiar umiejętności wokalne ćwiczył od najmłodszych lat, a jego pierwszym i przez lata najważniejszym nauczycielem był ojciec. Po dziewiątych urodzinach rozpoczął pod kierunkiem mistrza Alego Asgar Zajadzanda naukę gry na santur – jednym z klasycznych instrumentów perskich (jest to rodzaj 72-strunowych cymbałów w kształcie trapezu.)

Łukasz Czekała – eksplorator i propagator brzmienia elektrycznych skrzypiec, entuzjasta pogłosów oraz technik samplingu i zapętlania, improwizator, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Członek zespołów Backspace, Szy-Szy Kaan Jazz Group.

Maciej Trifonidis – kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny, wydawca oraz animator kultury. Zbieracz dźwięków, kolekcjoner brzmień, obserwator muzycznych procesów i nieokiełznany poszukiwacz. Założyciel i lider zespołów: Trifonidis Orchestra, 3275 kg ORCHESTRA, Tricphonix, Trifonidis Down Town Project. Współtwórca formacji Horny Trees. Autor kilkunastu płyt autorskich i książki ? Samotność astronauty?. Muzyka Trifonidisa jest eklektyczna i wielobarwna. Kompozytor łączy i przetwarza brzmienia, nastroje i inne znamienne elementy muzyki etnicznej, jazzowej oraz współczesnej kameralistyki, zachowując przy tym swój indywidualny styl i język muzyczny. Zabawa fakturą i formą, oryginalne aranżacje i instrumentacja, akustyczne brzmienie łączone niekiedy z elektroniką i efektami dźwiękowymi oraz pewna programowość muzyki kompozytora powodują, że każdy z jego albumów, stanowi odrębną opowieść i osobistą wypowiedz artysty. Komponuje muzykę na duże orkiestrowe składy, zespoły kameralne, jak również utwory solowe i miniatury. Koncertuje w Polsce i Europie. Tworzy muzykę autorską, lustracyjną, filmową. Prowadzi wydawnictwo SlowdownRecords.

Adam Rozenman – Muzyk perkusjonista specjalizujący się w grze na instrumentach perkusyjnych afro-kubańskich, brazylijskich i blisko-wschodnich. Uczył się gry od mistrzów w Izraelu , Brazylii, Burkina Faso i na Kubie, tam też zdobył pierwsze doświadczenia na scenie. W Polsce grał z różnymi zespołami i muzykami, m. in. z Cukunt, Alamut oraz z Magdą Piskorczyk, Krzysztofem Ścierańskim i Dimą Gorelik, 3275 kg Orchestra.

Sebastian Freyberg – multiinstumrntalista, perkusionista specjalizujący się w  Greckich oraz Blisko-Wschodnich instrumentach perkusyjnych takich jak: darbuka, framedrums, łyżki, riq.

Mateusz Bartosiewicz – Perkusista. Od lat współpracuje z Ośrodkiem ?Pogranicze ? sztuk, kultur, narodów? w Sejnach, gdzie rozpoczął naukę gry na perkusji. Muzyk ciągle poszukujący i inspirujący się wieloma gatunkami muzycznymi takimi jak: jazz, muzyka klezmerska i bałkańka, rock (lat 60?, 70? i 80?), muzyka etniczna, free jazz i impro. Członek Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. Współpracował oraz uczestniczył w warsztatach z takimi muzykami jak: David Krakauer- koncerty i nagrywanie płyty, Evan Parker ? koncert, Mikołaj Trzaska ? koncerty i współpraca przy nagrywaniu soundtracku do filmu Wojciecha Smarzowskiego ?Wołyń?, Raphael Rogiński- koncerty i nagrywanie płyty, Mark Sanders, Tim Daisy, Paul Brody, Steve Swell, Jashua Abrams, Marcin Masecki, Wacław Zimpel, Mike Majkowski, Radek Nowicki i wielu innych. Obecnie związany również z warszawską sceną muzyczną po przez składy: 3275 kg Orchestra oraz Moonzibar.


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!