Lato – kino plenerowe na pl. kasztelańskim


„Lato” (ros. Leto) to najnowszy film jednego z najbardziej cenionych rosyjskich reżyserów filmowych i teatralnych, Kiryła Serebrennikowa. Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, pełna pozytywnej energii opowieść o wolności i rewolucji, której ogień rozpala rock.

Lato 1981. Leningrad żyje rockiem ze szmuglowanych z Zachodu płyt Davida Bowiego, Blondie, Lou Reeda, T-Rex czy Sex Pistols. Majk jest gwiazdą undergroundowej sceny muzycznej i królem klubu rockowego, gdzie młodzież ma przykazane słuchać koncertów na siedząco i w ciszy. Poszaleć można jedynie za zamkniętymi drzwiami mieszkania, podczas prywatnych występów. Wiktor dopiero zaczyna, ma za to talent, przyciągającą wzrok urodę i pisze świetne teksty. Tych dwóch połączy nie tylko miłość do muzyki, ale i do Nataszy, mądrej i pięknej żony Majka. Losy tego trójkąta stanowią centrum ?Lata?: czarno-białego (z nagłymi wybuchami kolorów) filmu o miłosnym i artystycznym rozkwicie. Film Kiryła Serebrennikowa zainspirowały autentyczne historie liderów leningradzkich grup: Majka Naumenko (Zoopark) i Wiktora Coja (Kino).

„Lato” miało światową premierę w Konkursie Głównym MFF w Cannes. Reżyser nie mógł jednak w niej uczestniczyć ? podczas realizacji filmu został zatrzymany przez rosyjskie władze i wyrokiem sądu podczas festiwalu przebywał w areszcie domowym. Mimo poważnych trudności film został ukończony, ale polityczny i szeroko relacjonowany w mediach proces przeciwko reżyserowi wstrząsnął całym światem.

reżyseria: Kirył Serebrennikow
scenariusz: Kirył Serebrennikow, Lily Idov, Mikhail Idov
W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych seans zostanie przeniesiony do Dwa Jelonki (ul. Powstańców Śląskich 44)

Film wyświetlany jest dzięki projektowi złożonemu przez Panią Wiktorie w Budżet obywatelski w Warszawie, Budżet obywatelski Dzielnicy Bemowo.
Projekt finansowany ze środków m.st. Warszawa Budżet obywatelski w Warszawie


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!