Jeremi Przybora „Mężczyzna do wzięcia” – czytanie otwarte


Zapraszamy na czytanie „Mężczyzna do wzięcia”.

Sztuka dzieje się w latach 60. XX w. i opowiada o czterokrotnym rozwodniku Xawerym Rozłupskim, który w Dniu Kobiet szykuje się na randkę w wynajętym naprędce lokum, gdy w drzwiach mieszkania niespodziewanie pojawia się jego atrakcyjna przełożona. Ta wizyta komplikuje plany bohatera na spędzenie miłego wieczoru, widzom zaś dostarcza wielu powodów do śmiechu.

„Mężczyzna do wzięcia” to nie tylko zabawna anegdota o relacjach damsko-męskich ale i dokument swojego czasu. Źródłem perypetii bohaterów są m.in. trudności, warunki życia i obyczaje charakterystyczne dla czasów wczesnego PRL-u. Dialogi często wykorzystują żart słowny, niekiedy bardzo abstrakcyjny, nie tracąc jednak z oczu charakterystyki postaci.

Główny bohater Xawery, urzędnik średniego szczebla – skromny, uległy, o niewygórowanej ambicji, cieszy się jednak zaskakującym powodzeniem u kobiet. Z pokorą przyjmuje więc swój los rozwodnika.

Czy i tym razem, podobnie jak wcześniej, szczęście uśmiechnie się do niego i w jego życie wkroczy piękna i atrakcyjna kobieta, która zostanie z nim na dłużej?

Role/skład:
XAWERY – Paweł Frąckiewicz
NACZELNIK – Małgorzata Sokół
MECENAS – Urszula Bielecka Osella
MIMOCHODEK – Paweł Jakubowski
STARUSZKA – Katarzyna Raczkowska
DIDASKALIA – Paweł Jakubowski

Reżyseria:
Paweł Frąckiewicz


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!