Perwersyjny przewodnik po ideologiach


?Perwersyjny przewodnik po ideologiach? to najbardziej pobudzający intelektualnie film ostatnich lat. Slavoj Žižek, jeden z najciekawszych i najpopularniejszych myślicieli naszych czasów w prowokacyjny sposób patrzy na naszą rzeczywistość i kształtujące ją ideologie oraz uświadamia, jak każda z nich manipuluje naszymi pragnieniami i marzeniami. Zestawia kino i rzeczywistość ? pokazuje jak wzajemnie odbijają i wykorzystują swoje schematy i mechanizmy. Co łączy masakrę dokonaną przez Andersa Breivika i ?Taksówkarza? (1976) Martina Scorsese? Czy można zestawić prozę Dostojewskiego i zamachy terrorystyczne? W wykładach Žižka zestawiać można wszystko!

Geniusz, szaleniec, klown, radykalny lewak ? tak mówi się o Slavoju Žižku, jednym z najciekawszych i najpopularniejszych myślicieli naszych czasów. Ten filozof, psychoanalityk, autor ponad kilkudziesięciu książek, traktujących o popkulturze, polityce, ekonomii, czy militarnych konfliktach jest także wytrawnym znawcą i miłośnikiem kina. Dał temu wyraz w głośnym dokumencie ?Z-Boczona historia kina?.

Po 6 latach od premiery tamtego filmu Žižek wraca do współpracy z reżyserką Sophią Fiennes, by tym razem w prowokacyjny sposób spojrzeć na naszą rzeczywistość i kształtujące ją ideologie. Žižek przygląda się im pod lupą i punktuje to, co mają nam do zaproponowania: liberalizm, komunizm, nazizm, kapitalizm i katolicyzm. Uświadamia, jak każda z tych ideologii manipuluje naszymi pragnieniami i marzeniami. A wszystko to zilustrowane jest błyskotliwie i prowokacyjnie dobranymi fragmentami takich klasyków kina, jak m.in. ?Szczęki?, ?Brazil?, ?M.A.S.H?, czy ?Titanic?.

?Perwersyjny przewodnik po ideologiach? to inteligentna, dowcipna i erudycyjna analiza wszelkich -izmów, kształtujących nasze systemy wierzeń i zachowań.

Tytuł angielski/międzynarodowy: The Pervert’s Guide to Ideology
Reżyser: Sophie Fiennes
Występują: Slavoj Žižek
Kraj produkcji: Wlk. Brytania / Irlandia
Rok produkcji: 2012
Data premiery: 6 grudnia 2013
Język oryginalny: angielski
Gatunek: dokumentalny
Czas trwania: 136 min.

Liczba miejsc ograniczona.

Pokaz realizowany w ramach Budżet obywatelski w Warszawie Budżet obywatelski Dzielnicy Bemowo


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!