Radical Polish Ansambl


Projekt Radical Polish Ansambl to, bardzo udana, próba połączenia tego co najbardziej archaiczne w tradycji polskiej wsi, z tym co najbardziej awangardowe we współczesnej muzyce.

Inspiracja dla tej idei przyszła z Indii, w których regularnie gości wybitny polski klarnecista Wacław Zimpel. W 2016 roku odkrył on w Bibliotece Publicznej w Delhi zapiski opatrzone nietypowym dla tej części świata nazwiskiem Sri Tadeusz Sielanka. Jeszcze bardziej zaskoczyły go powiązane z tą postacią notacje muzyczne z utrwalonymi tematami o mazurkowej proweniencji. Były one podstawą do rozbudowanych utworów zbliżonych do ragi. Okazało się więc, że międzykulturowe eksperymenty i zaawansowane transowe formy leżą w naturze polskiej muzyki tradycyjnej.

Sześcioro ?ludowych? skrzypków oraz grający ?na dżazie? perkusista ? artyści znani z takich grup, jak L.Stadt, Lautari, Tęgie Chłopy czy Odpoczno ? podjęło wyzwanie rekonstrukcji muzyki polsko-indyjskiego eksperymentatora. Namówili też kilku współczesnych kompozytorów do podążania tym samym tropem. Dziś mają w repertuarze nie tylko dzieła Sielanki, lecz także min. Zygmunta Krauzego, Cezarego Duchnowskiego czy Agnieszki Stulgińskiej.

Działający dopiero od ponad roku Radical Polish Ansambl występował już na tak prestiżowych festiwalach, jak lubelskie Kody czy krakowskie Sacrum Profanum, a w listopadzie 2019 ukazała się ich debiutancka płyta.

Patroni medialni:

                    


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!