Republika Środkowoafrykańska – państwo paradoksów


Republika Środkowoafrykańska to kraj, który mimo bogactw mineralnych w postaci diamentów, złota, uranu czy ropy naftowej, jest w czołówce najbiedniejszych krajów świata.
Kolejne spotkanie Pracowni Podróży w Dwóch Jelonkach ma na celu przybliżenie problemów z zakresu gospodarki, edukacji oraz historii tego kraju.
Republika Środkowoafrykańska uzyskała niepodległość w 1960 roku i od tego czasu przeszła przez niekończącą się serię wojskowych zamachów stanu i dyktatur. W całej swojej historii kraj był dosłownie rozdarty na kawałki wewnątrz i na zewnątrz.
O spostrzeżeniach, przygodach i życiu w tym kraju dowiemy się z perspektywy Veroniki Bohacova, która pracowała nad projektami z zakresu podnoszenia jakości edukacji w szkołach podstawowych oraz Krzysztofa Gumiennego muzyka, gitarzysty, nauczyciela w pierwszej szkole muzycznej African Music School.
Prowadzący:
Veronika Boháčová – pochodzi z Pragi. Studiowała Stosunki Międzynarodowe na Uniwersytecie Karola w Pradze.
W 2016 i 2017 roku pracowała w obozach dla uchodźców w Grecji. W 2018 roku mieszkała w Ugandzie, gdzie pomagała budować szkołę podstawową w slumsach w Nansana, niedaleko stolicy ? Kampali. Na początku 2019 roku po raz pierwszy wyjechała do Republiki Środkowoafrykańskiej, gdzie spędziła trzy, a później kolejne dziewięć miesięcy. Pracowała nad projektami z zakresu podnoszenia jakości edukacji w szkołach podstawowych oraz formacji nauczycieli.
W ramach swojego politycznego zaangażowania wymusiła uchwalenie prawa do nauki w ojczystym języku Republiki Środkowoafrykańskiej Sango.
Krzysztof Gumienny – pochodzi z Lubina. Edukację muzyczną rozpoczął w PSM I-go st. w Lubinie, następnie kontynuował naukę we Wrocławskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej oraz na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2019 roku ukończył klasę produkcji Muzycznej we Wrocławskiej Szkole Muzyki Nowoczesnej. Jako muzyk koncertował na arenie międzynarodowej i skomponował muzykę do wielu spektakli teatralnych. Współtwórca Fundacji Zjednoczonych Artystów ?FuZjA?, gdzie pełni funkcję Członka Zarządu. Od 2019 r. prowadzi klasę gitary oraz produkcji muzycznej w African Music School ? pierwszej szkole muzycznej w Republice Środkowoafrykańskiej.

Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!