SARAKINA + Projekt Swada


Majowe FOLKOWO/BEMOWO od początku cyklu odbywa się pod hasłem ? ?laureaci Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja?. W niedzielę 19-go poznamy zwycięzców tegorocznego Festiwalu, a już po tygodniu jeden z nich pojawi się na naszej scenie.

 

Już wiadomo !!!

 

Będzie to Projekt Swada (wyróżniony na 22. Festiwalu Nowa Tradycja) , którego twórcą jest Wiktor Szczygieł, podlaski producent i promotor muzyki z pogranicza basowej elektroniki i hip hopu. Towarzyszą mu, śpiewaczka Nika Jurczak oraz raper Maciej Dzikowski.

Istotą Projektu Swada jest próba odczytania wielokulturowej, podlaskiej muzyki ludowej jako rdzenia utworu o undergroundowo-basowym charakterze. Nowoczesne instrumentarium oparte o samplery i syntezatory w intrygujący sposób łączy się z tradycyjnym śpiewem prosto z podlaskiej zagrody tworząc wyjątkową przestrzeń dla równie tradycyjnego, ale już dla kultury klubowej, rapu.

Jury 22. Festiwalu doceniło Projekt Swada ?za śmiałe zderzenie odległych zjawisk muzycznych i kulturowych? przyznając mu specjalne wyróżnienie.

 

Po świeżo upieczonym laureacie Nowej Tradycji, w drugiej części koncertu wystąpi formacja Sarakina, która wygrała Festiwal w 2001 roku.

To jedna z najoryginalniejszych polskich grup folkowych. Odważnie, stylowo i z dużym wyczuciem łączą muzykę bałkańską w jej niesłychanie korzennych odmianach z nieortodoksyjnie i szeroko pojmowanym jazzem. Ich autorskie kompozycje jak i aranżacje tematów tradycyjnych przenoszą wątki etniczne w świat nieoczywistej, wysmakowanej muzyki artystycznej. Sarakina tworzy folk ambitny, a zarazem pełen niezwykłej energii i witalności.

W dorobku mają 6 albumów, w tym dwa Sarakina i Junctions przyniosły im prestiżowe nagrody Radiowego Fonogramu Roku, oraz dziesiątki znakomicie odbieranych koncertów w Polsce i wielu krajach Europy. Zagrają w składzie:

Jacek Grekow ? akordeon, kaval, gajda ; Anna Klebus ? śpiew ; Jan Mlejnek ? klarnet, tambura ; Mateusz Bielski ? kontrabas

 

Kurator cyklu Miron Zajfert.

 

Patroni medialni:

                  folk24folk


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!