Urodzinowy wieczór Mistrza Janusza Majewskiego


Bemowskie Centrum Kultury, Wydawnictwo MARGINESY oraz Entropia Słowa zapraszają na urodzinowy wieczór Mistrza Janusza Majewskiego A W SERCU CIĄGLE MAJ(ewski)?

W rozmowie wezmą udział Zofia Turowska oraz Magdalena Zawadzka, która przeczyta fragmenty książki Janusza Majewskiego Maleńka*.

Wieczór wspomnień, wzruszeń i opowieści o pracy oraz pasji Mistrza.

Wieczór niespodzianek oraz dobrych życzeń m.in. od prof. Lecha Majewskiego, Marka Majewskiego, Stefana Majewskiego oraz Czesława Majewskiego.

Wieczór prezentacji plakatów, rękopisów oraz fotografii.

Zaprosimy także na słodką niespodziankę.

Gospodarze wieczoru Miłka Skalska i Artur Wolski (pomysłodawca wieczoru)

 

*Tom wysmakowanych opowiadań Janusza Majewskiego. Część pierwsza oddaje hołd Brunonowi Schulzowi. To trzy historie związane z wielkim pisarzem, ale całkowicie fikcyjne: Ławeczka w Truskawcu mówi o spotkaniu z maturzystką, które przerywa wybuch wojny, Psalm Murmurando to obraz alegoryczny o Holokauście, a Operacja Masada jest gatunkowo nawiązującą do szpiegowskich filmów akcji relacją o poszukiwaniu podziemnego schronu, który był autentycznym projektem Schulza, ale nigdy niezrealizowanym. Ta część jest w tonacji moll.

Druga nosi przewrotny tytuł: Przemoc, seks, wulgarny język, czarny humor ? w nawiązaniu do używanych w Netflix określeń przy klasyfikowaniu filmów. To jedenaście rozmaitych opowiadań, z których każdemu można przypisać jeden z powyższych epitetów, a jednocześnie każde zawiera prawie wszystkie wymienione cechy. Wszystkie przesyca humor: czasem naprawdę czarny, czasem wręcz cyniczny, innym razem liryczny. Łączy je ironia i dystans autora do historii. I jeszcze jedno: seks. Opisywany obrazowo i zmysłowo, bywa, że drastycznie, ale nigdy wulgarnie. Ta część tomu jest w tonacji dur.

Janusz Majewski po raz kolejny zgłębia to, co w człowieku najciekawsze: różnorodność jego losów i niepowtarzalność jednostki. To próba zbadania tajemnic ludzkiej duszy, opisana językiem bogatym i precyzyjnym.

 

?Wyobraźnia. Zapach, smak, dotyk. Zmysłowość i detal. Żart, ironia i subtelność. Tylko tak bogate życie wytrawnego reżysera filmów i dar mistrzowskiego pióra mogły stać się źródłem tych półzmyślonych historii i fascynujących opowieści. Nadzwyczajna jest przyjemność czytania o wzajemnym uczuciu treserki i lwa, który drżał z lęku na widok jaszczureczki, o psach, które szepczą pyskami, o kolekcjonerze kunsztownych lasek?? – Zofia Turowska

 

Te opowiadania są jak filmy Mistrza ? klarowne w obrazach, widzą świat i swoich bohaterów na tle okrutnej historii z całą powagą wyroków losu, ale też w barwach groteski, zamęcie szaleństwa, zmysłowych porywach ciała, często z uśmiechem przez łzy i ciepłem zwykłej, bezinteresownej dobroci. To prawdziwe literackie kino, pełne namiętnych uczuć i zwrotów akcji, z którego nie chce się wychodzić nawet po zamknięciu książki. ? Włodzimierz Kowalewski

 

?Stanisław Vinzenz powiedział kiedyś, że dopóki kultura polska, europejska, będzie podtrzymywać sztukę opowieści, dopóty nie umrze. Kochał ten moment, kiedy opowiadacz zasiada przed gronem słuchaczy i snuje swoją opowieść. Ten przypadek dotyczy Janusza Majewskiego.

Jest pierwszej marki opowiadaczem, narratorem, świetnym prozaikiem. Owszem, kochamy go za jego filmy, ale twórczość prozatorska Mistrza ? choć stale obecna ? jest jakby mniej znana. Najniesłuszniej. To świetne opowiadania. Na miarę Bunina, Czechowa, Leskowa, Nabokova. Szkoła rosyjska? Ależ tak. Nie ma lepszej ligi na świecie. Życie to długa wędrówka, bywa, że jest udręką i mozołem. Ale jeśli podczas podróży spotykamy takiego narratora, słuchamy go z szacunkiem i zachwytem. Daje nam najpiękniejszą cześć istnienia: duszę.? ? Paweł Huelle

 

Janusz Majewski (ur. 1935) ? lwowiak, pisarz, scenarzysta, reżyser wielu kultowych filmów, m.in.: Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię (1969), Zazdrość i medycyna (1973), Zaklęte rewiry (1975), Królowa Bona (1980), C.K. Dezerterzy (1985) czy ostatnio nagrodzeni Złotymi Lwami Excentrycy (2015) i Czarny mercedes (2019). Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, uhonorowany nagrodą ?Orła? w kategorii ?Za Osiągnięcia Życia?. W 2011 odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrowskiej w Łodzi. Autor książek: Retrospektywka, Ostatni klaps, Po sezonie, Siedlisko, Zima w Siedlisku, Mała matura, Ekshibicjonista, Glacier Express 9.15., Czarny mercedes, Ryk kamiennego lwa.

 

Po spotkaniu zapraszamy na słodki poczęstunek.

Jubilat po spotkaniu będzie podpisywał swoje książki, które będzie można zakupić w promocyjnych cenach.

 

Nasze wydarzenie będzie się odbywało w rygorze sanitarnym. Zgodnie z aktualizowanymi przepisami związanymi z Covid 19. O każdej ewentualnej zmianie powiadomimy w stosownym czasie i z wydarzeniem.

Wydarzenie będzie rejestrowane video i foto.

Przybycie na uroczystość wiąże się z automatyczna zgodą na wykorzystanie wizerunku podczas rejestracji foto i video.


Aby wziąć udział w naszym wydarzeniu w dniu 30 września należy wysłać zgłoszenie do dnia 25 września na formularz. Każde zgłoszenie zostanie przez nas potwierdzone do dnia 28 września.Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!