Wojskowa Akademia Techniczna ? pierwsze lata


Wojsko i nauki techniczne w czasach Zimnej Wojny w l. 1946-1956; Rosjanie i WAT.

Opowiemy o historii powstania i pierwszych lata funkcjonowania Wojskowej Akademii Technicznej, czołowej wojskowej uczelni technicznej PRL ? od założeń architektonicznych gmachu uczelni po jej koncepcję działania, wykładach i życiu codziennym studentów oraz pierwszych rektorach ? płk. Bernardzie Adameckim i gen. brygady Florianie Grabczyńskim.

 

Prowadzący:

dr Paweł Brudek ? doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, przewodnik po ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego, wiceprezes Stowarzyszenia Masław. Autor publikacji popularnonaukowych na temat I wojny światowej (m.in. ?Afryka Wschodnia 1914 ? 1918?, wyd. Bellona, Warszawa 2008). Interesuje się historią Warszawy na przełomie XIX i XX wieku oraz fortyfikacjami na Mazowszu. Jako członek Stowarzyszenia prowadził szereg wycieczek w ramach projektu ?Po Woli do woli?, a w ramach festiwalu Muzeum Sztuki Nowoczesnej ?Warszawa w budowie 2? poprowadził wycieczkę po forcie Bema i reliktach Twierdzy Warszawa na Powązkach. W 2015 r. prowadził spacery z cyklu ?Bemowo odkryj na nowo? (Stowarzyszenie Masław).

Joanna Rutkowska ? absolwentka dziennikarstwa i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, współzałożycielka Cyfrowego Archiwum Bemowa, redaktor ?Kuriera Wolskiego? . Autorka cyklu wywiadów ze świadkami historii II wojny światowej, głównie Powstania Warszawskiego. Bemowianka z urodzenia.


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!