Koncert Chóru Miejskich Zakładów Autobusowych ?Surma?

28 maja / nd
18:00
Sala Widowiskowa Bemowskiego Centrum Kultury
ul. Konarskiego 20 (dawna Górczewska 201)
wstęp wolny

Chór Miejskich Zakładów Autobusowych ?Surma? posiada tradycję sięgającą 1921 roku. W ciągu 95 lat istnienia śpiewało w nim ponad 700 osób, wśród nich sława polskiej opery Bernard Ładysz. Co roku chór ?Surma? daje ponad 50 koncertów (wyłącznie charytatywnych), a w swoim dorobku ma wiele występów zagranicznych, Polskim Radiu i Filharmonii Narodowej.

 

Pierwsze próby nowopowstałego zespołu odbyły się w styczniu 1921 roku, a publicznie zespół wystąpił 3 marca 1923 roku w Sali Wielkiej Teatru Tramwajarzy przy ulicy Młynarskiej z okazji oddania do użytku zespołu szkół tramwajarskich.

 

W latach przedwojennych chór pod kierownictwem wybitnego dyrygenta Wacława Lachmana występował ponad 600 razy, w tym w studiu Polskiego Radia w Katowicach oraz dwukrotnie w Filharmonii Narodowej.

 

W czasie wojny członkowie Surmy, wspomagani przez solistów Opery Warszawskiej, podtrzymywali rodaków na duchu podczas konspiracyjnych koncertów w warszawskich kościołach. To wtedy można było usłyszeć też młodego obiecującego śpiewaka Bernarda Ładysza.

 

Również powojenne lata były dla Surmy niezwykle udane. Chór w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dał w sumie kilka tysięcy koncertów, a kolejne okrągłe jubileusze były świętowane m.in. w Filharmonii Narodowej. Zespół pod opieką wybitnych dyrygentów takich jak Edmund Jozaitis czy Lucjan Mazurek odbył wiele podróży zagranicznych m.in. do Francji (występy podczas obchodów rocznicy desantu w Normandii), Niemiec, Austrii czy na Ukrainę.

 

W swoim repertuarze ?Surma? prezentuje muzykę różnego rodzaju, dawne i współczesne pieśni chóralne, sakralne, folklorystyczne, utwory operowe, kantatowe i owacyjne, a także pieśni popularne kompozytorów polskich oraz mistrzów światowych.

 

Od września 2014 roku kierownikiem artystycznym chóru ?Surma? jest absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, związany z chórem od 1990, Jerzy Łysiak, muzyk, dyrygent i pedagog. Współpracują z Nim absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie ? Marzena Rybak, która prowadzi zajęcia z emisji głosu i dyryguje, oraz Jan Badaj, pianista i akompaniator.

 

Od 95 lat chór ?Surma? istnieje i działa dzięki wsparciu sponsorów: w latach 1921- 1939 była to Dyrekcji Tramwajów i Autobusów Miasta Stołecznego Warszawy, następnie po wojnie (1945 ? 1953) Miejskich Zakładów Komunikacyjnych, od 1953 do 1956 Tramwaje Warszawskie, w latach 1956?1980 chórem opiekuje się Związek Zawodowy Pracowników Gospodarki Komunalnej i Terenowej, a od 1980 do 1995 Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Warszawie. W 1995 roku patronem, sponsorem i opiekunem chóru są Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o. w Warszawie.

 

Chór Surma spotyka się podczas cotygodniowych prób, odbywających się na terenie zajezdni Ostrobramska.

28 maja / nd
18:00
Sala Widowiskowa Bemowskiego Centrum Kultury
ul. Konarskiego 20 (dawna Górczewska 201)
wstęp wolny
Ikona telefonu
Skip to content