World Air Games DUBAI 2015

1 grudnia / wt
World Air Games DUBAI 2015

dubaj1

Modelarze z Aeromodelklubu BCK
na ŚWIATOWYCH IGRZYSK LOTNICZYCH – WAG DUBAI 2015
Piotr KOWALSKI
wśród dwunastu najlepszych pilotów Świata!

W dniach 1-12 grudnia br. byliśmy świadkami ŚWIATOWYCH IGRZYSK LOTNICZYCH – WAG 2015 (World Air Games), tzn. największego eventu w sporcie lotniczym z udziałem gwiazd światowego formatu. Do rywalizacji o medalowe krążki przystąpiło 854 zawodników z 55 krajów. Reprezentacja polska liczyła 25 znakomitych pilotów samolotowych, szybowcowych, balonowych, sterowcowych, śmigłowcowych, paralotniowych, skoczków spadochronowych i dwóch modelarzy. Jesteśmy dumni, że jedynym modelarzem w Dubaju był Piotr KOWALSKI – Junior oraz jego asystent Igor SKAWIŃSKI, obaj z Aeromodelklubu Bemowskiego Centrum Kultury. Piotr startował w konkurencji halowych modeli akrobacyjnych, latających do muzyki (klasy F3P-AFM).
Według informacji Komitetu Organizacyjnego do programu Igrzysk włączono 28 różnych konkurencji sportu lotniczego, w tym cztery najbardziej widowiskowe konkurencje modelarstwa lotniczego, tzn. modele do walki powietrznej (tzw. kombat na uwięzi), modele wyścigowe „Pylon Racing RC”, modele śmigłowców freestyle’owych oraz halowe modele akrobacyjne latające do muzyki. Światowe Igrzyska Lotnicze zorganizowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wspólnie z Międzynarodową Federacją Lotniczą FAI, były pod wieloma względami najlepsze.
„To są największe w historii Światowe Igrzyska Lotnicze”, powiedziała Susanne Schödel – Sekretarz Generalna Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI). „W 110-letniej historii FAI, imprezę, jak ta mamy po raz pierwszy.”
Jego Ekscelencja Yousif Hassan Al Hammadi, dyrektor World Air Games, powiedział: „Pięć lat temu był tutaj tylko piasek, ale od dłuższego czasu moim marzeniem było zgromadzenie wszystkich dyscyplin sportu lotniczego wraz z pokazami – w jednym miejscu i czasie. To jest najlepszy sposób na promowanie sportu lotniczego w regionie.”

Jeden z portugalskich szybowników poproszony o opinię na temat Igrzysk, był tak zachwycony, że w skali 1-10 był gotów dać ocenę 20! Organizatorzy przygotowali dla widzów z całego świata innowacyjny system prezentowania wyników LIVE SCORING, dzięki któremu na żywo mogliśmy obserwować poczynania zawodników (co kilkadziesiąt sekund odświeżana tabela z wynikami). System ten robi wrażenie. Warto dodać, że Światowe Igrzyska Lotnicze organizowane są od roku 1997 (Turcja). Kolejne edycje miały miejsce w Hiszpanii (2001) i we Włoszech (2009).
17-letni Junior Piotr KOWALSKI (w Aeromodelklubie BCK od 2007 r.) rywalizował wśród 12 najlepszych pilotów świata w konkurencji halowych modeli akrobacyjnych, latających do muzyki. Poziom jaki prezentują, to absolutne mistrzostwo. Po trzecim locie Piotr wyprzedzał Anglika, ale ostatecznie wylądował na 12 miejscu. W przypadku młodego zawodnika nie zawsze miejsce jest najważniejsze, lecz uzyskany wynik, w odniesieniu do zwycięzcy. Oceny Piotra za poszczególne loty, w granicach 750-800 pkt, w stosunku do 1000 pkt. zdobywcy złotego medalu wskazują, że Piotr lata już „dość wysoko”, lata na poziomie PIERWSZEJ DWUNASTKI ŚWIATA! Gratulujemy występu na Światowych Igrzyskach Lotniczych FAI WAG 2015 i uzyskanego wyniku. Dziękujemy za emocjonującą walkę do końca – jak przystało na prawdziwego sportowca! Jego model zdalnie sterowany, to EXTRA 330SC z napędem elektrycznym, wyposażony w subminiaturowe urządzenia elektroniczne i radiowe, zapewniające szybkie i skuteczne sterowanie. Piotr buduje nie tylko modele halowe. Jest obiecującym pilotem dużych modeli akrobacyjnych – F3A i F3M (jak na załączonych zdjęciach). Został zakwalifikowany do Kadry Narodowej w konkurencjach F3P i F3A na rok 2016. Do reprezentacji Aeroklubu Polskiego na Igrzyska zakwalifikował się przede wszystkim dzięki wynikom uzyskanym w kraju i na zawodach międzynarodowych, jak również za sprawą udziału w 2. Mistrzostwach Świata Halowych FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych – zorganizowanych w Polsce (14-21 marca 2015, Pruszków). Piotr był także reprezentantem Polski na 1. Mistrzostwa Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych, (luty 2013, Coburg – Niemcy). Igor SKAWIŃSKI – asystent naszego pilota w Dubaju, też dwukrotnie reprezentował Polskę w klasie halowych modeli akrobacyjnych F3P (akrobacja precyzyjna) oraz F3P-AFM (latanie freestyle’owe do muzyki), na tych samych światowych imprezach.

oprac. Bogdan Wierzba
Aeromodelklub BCK

1 grudnia / wt
World Air Games DUBAI 2015

Wpisanie się do newslettera jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na otrzymywanie informacji o ofercie zajęć i wydarzeń kulturalnych Bemowskiego Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy, zwanego dalej BCK drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030). Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy z siedzibą w Warszawie (01-459) przy ulicy Górczewskiej 201, które jest Administratorem podanych przeze mnie danych osobowych w celu otrzymywanie informacji o ofercie zajęć i wydarzeń kulturalnych BCK. Ponadto BCK informuje:Dane podane przez Pana/Panią będą przechowywane do czasu wycofania zgody. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania (sprostowania), usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.Posiada Pan/Pani prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Posiada Pan/Pani prawo do przenoszenia danych. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.W razie pytań związanych z przetwarzaniem danych osobowych zachęcamy do kontaktu z wyznaczonym przez Administratora Inspektorem Ochrony Danych (IOD) pod adresem: ochronadanych@bemowskie.pl Podane przez Pana/Panią dane osobowe będą przekazywane w celu obsługi newslettera upoważnionym pracownikom Administratora i firmie FreshMail Sp. z o. o. z siedzibą w Krakowie (31-406) przy ulicy 29 listopada 155 c; NIP: 6751496393, Regon 123040091, KRS 0000497051 . Pana/Pani dane nie podlegają zautomatyzowanym decyzjom (dane nie są profilowane). Podanie BCK danych osobowych jest dobrowolne lecz niezbędne do otrzymywanie informacji o ofercie zajęć i wydarzeń kulturalnych BCK.Podstawa prawna: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 4.05.2016, z późn. zm.) stosowane od 25 maja 2018 roku.

FreshMail.pl