Odmawiam składania wyjaśnień, czyli o teorii i praktyce przesłuchań.


Mimo dającej się we znaki jesieni, nie zwalniamy tempa! W ramach listopadowej edycji Bemowskich Spotkań Kryminalistycznych Dwa Jelonki oraz Towarzystwo Paragraf 22 zapraszają na zajęcia dotyczące gorącej tematyki przesłuchań. Jeśli filmowa scena, w której bohater otwiera drzwi domu, a stojący przed nim detektywi w prochowcach mówią, że ?chcą zadać tylko kilka pytań? budzi u Was dreszcz ekscytacji, nie może Was zabraknąć!

Dowiecie się między innymi:
? jak działa ?wykrywacz kłamstw? i czy polskie prawo zezwala na jego stosowanie;
? czym różnią się zeznania i wyjaśnienia;
? czy można przesłuchać ucznia szkoły podstawowej;
? czy istnieje serum prawdy;
? która metoda przesłuchania jest skuteczniejsza ? dobry i zły policjant czy świecenie lampą po oczach.

Pierwsza część spotkania odbędzie się w formie wykładu. Przedstawione zostaną prawne oraz kryminalistyczne aspekty przesłuchania, a także taktyki zadawania pytań. Omówimy różne metody wywierania wpływu na osobę przesłuchiwaną oraz ich legalność. Zaprezentujemy też szereg najbardziej popularnych mitów związanych z tą dziedziną pracy organów ścigania. Nie zabraknie także ciekawostek, związanych z tzw. ?prozą życia? w tym zakresie.

W części praktycznej uczestnicy spotkania będą mieli okazję wcielenia się w rolę świadka zdarzenia, a także wypróbować zaprezentowane w części teoretycznej metody przesłuchań jako przesłuchujący. Pozwoli im to przekonać się na własnej skórze, która metoda jest w ich odczuciu najskuteczniejsza i jaki typ rozmówcy zbudza w nich największe zaufanie. Jesteśmy przekonani, że wielu z Was zaskoczy ich własna pamięć!

Wykład i warsztaty poprowadzą Katarzyna Górecka i Piotr Modzelewski z Towarzystwa Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22.
Projekt jest realizowany w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2019.

Sylwetki prelegentów:

Katarzyna Górecka ? absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UW. Interesują ją kryminalistyczne aspekty pracy tzw. ?Archiwów X? Policji. W wolnym czasie lubi badać charakterystykę przestępstw na Islandii. Uwielbia podróże, gry planszowe jak i komputerowe, a ostatnio także relaksować się przy wyrabianiu naczyń z ceramiki.

Piotr Modzelewski ? Prezes Towarzystwa Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22, adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW. Tematyka przesłuchań jest mu szczególnie bliska ? z wiedzy w tym zakresie korzysta w swojej bieżącej pracy zawodowej. Prywatnie entuzjasta literatury sci-fi, muzyki i gier komputerowych.

Informacja o Partnerze:
Towarzystwo Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22 to organizacja zrzeszająca młodych przedstawicieli zawodów prawniczych oraz inne osoby, których praca zawodowa lub zainteresowania związane są z szeroko rozumianymi zagadnieniami prawnymi. Nazwa ?Paragraf 22? w sposób oczywisty nawiązuje do powieści J. Hellera wyśmiewającej mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Również my tropimy prawne niedorzeczności, poddajemy je pod dyskusję, skłaniamy do refleksji i proponujemy rozwiązania mające na celu ich wyeliminowanie.
Członkami Paragrafu 22 są prawnicy i absolwenci innych kierunków studiów, których ? choć wybrali różne ścieżki kariery ? łączy idea dalszego rozwoju własnych umiejętności, poszerzania wiedzy oraz wykorzystywania posiadanego potencjału dla dokonywania zmian w otaczającym świecie. Naszym celem jest przede wszystkim popularyzowanie wiedzy z zakresu prawa, nauk prawnych i kryminalistyki, poszerzanie polskiego dorobku w tym zakresie, jak również podnoszenie świadomości prawnej oraz wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i upowszechnianie wartości demokratycznych.

Więcej informacji: www.paragraf22.eu i www.facebook.com/towarzystwoparagraf22

 


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!