Podczas warsztatu kuchni syryjskiej prowadzący wraz z uczestniczkami i uczestnikami przygotowywać będą potrawy wegańskie: orzeźwiającą sałatkę tabbule z pietruszką i kaszą bulgur, hummus, gotowaną fasolkę w sosie pomidorowym z kabaczkami nadziewanymi ryżem, a na deser – mamounię, kaszkę kukurydzianą z pistacjami. Warsztat zakończy się wspólnym jedzeniem przygotowanych potraw, a posiłek będzie doskonałą okazją, aby poznać bliżej nie tylko syryjską kuchnię, ale także porozmawiać o arabskiej i syryjskiej kulturze. Całość spotkania potrwa ok. 3 godzin.
Pamiętajcie o maseczkach.
Projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego w Warszawie finansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawa.
Informacje o osobach prowadzących:
Karima Kanjo pochodzi z Aleppo, do Polski przyjechała w 2012 r. i ze względu na trwającą w Syrii wojnę została w Warszawie. Jest mentorką kulturową, Bardzo lubi gotować, prowadziła już kilkadziesiąt warsztatów kulinarnych. Prowadzi także warsztaty kulturowe – uczy o kulturze arabskiej i syryjskiej oraz kulturze islamu.
Feras Daboul przed wyjazdem z Syrii przez ponad 2 lata pracował w biurze UNHCR w Damaszku. W Polsce mieszka od 2012 r. Jest mentorem kulturowym, edukatorem i nauczycielem języka arabskiego. Od 2015 r. pracuje jako mentor w Centrum Pomocy Cudzoziemcom Fundacji Ocalenie. Przeprowadził kilkadziesiąt warsztatów kulinarnych, kulturowych i edukacyjnych.
Informacje o Partnerze:
Fundacja Ocalenie działa od 2000 roku, zatrudnia obecnie 40 osób w biurach w Warszawie i w Łomży. Zajmuje się pomocą migrantom i migrantkom oraz uchodźcom i uchodźczyniom mieszkającym w Polsce, obsługując średnio ok. 3000 osób rocznie. Wszystkie usługi Fundacji dla cudzoziemców są bezpłatne.
Fundacja prowadzi m.in. Centrum Pomocy Cudzoziemcom, działające w Warszawie i w Łomży, w ramach którego pomaga załatwiać codzienne sprawy, takie jak zapisanie dziecka do przedszkola czy umówienie wizyty u lekarza, a także te bardziej skomplikowane, związane z legalizacją pobytu i pracy, wsparciem prawnym w innych sprawach, kryzysową pomocą interwencyjną, wsparciem psychologicznym.
Prowadzi także kursy polskiego dla dorosłych, programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży w Warszawie oraz świetlicę w Łomży oraz programy wsparcia mieszkaniowego dla uchodźców i uchodźczyń. Udziela również wsparcia rzeczowego, zarówno regularnego, jak i kryzysowego.
Od wielu lat Fundacja zajmuje się także edukacją wielokulturową. Prowadzi różnego rodzaju warsztaty antydyskryminacyjne, integracyjne i edukacyjne, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób dorosłych, których celem jest budowanie zrozumienia i otwartości na inne kultury.