Warsztaty Śpiewu na Osiedlu Przyjaźń


Warsztat poświęcony technice śpiewu tzw. otwartym głosem charakterystycznej dla śpiewu wiejskiego. Głos ludzki ma moc – w kulturze wiejskiej wierzono, że leciał do nieba, był słyszany z zaświatów, był nośnikiem próśb o przychylność przyrody, łaskawość bogów, zapewnienie obfitości i płodności. W pieśniach tradycyjnych zawarty jest cały świat – prawdy nim rządzące, prawa natury, którym podlegamy, relacje z innymi i samym sobą. Dawne melodie, archaiczne skale to coś, czego nie słyszymy we współczesnym świecie.

Spotkania łączyć będą wartość wspólnego śpiewu, rozwijania warsztatu śpiewaczego oraz integracji osób uczestniczących.

Początkiem zajęć zawsze będzie rozgrzewka ruchowa, element integracyjny, a następnie wykonywane będą ćwiczenia oddechowe oraz głosowe ze zwróceniem uwagi na ważność pogłębiania tych technik jako element utrzymania higieny głosu.

10:00-12:00 zajęcia, o godz. 12:00 – koncert w ogrodzie lub przed Domem Studenta Sarna (informacje w późniejszym terminie)

REPERTUAR

Podczas zajęć będą prezentowane pieśni tradycyjne: weselne, żniwne, dziecięce oraz miłosne głównie z Lubelszczyzny. Wybór tego repertuaru związany jest z techniką śpiewu repertuaru tego regionu przez śpiewaczki ludowe. Używane są głównie rezonatory piersiowy oraz głowowy. Na Lubelszczyźnie występują pieśni o niewielkim ambitusie oraz w średnim rejestrze głosu. To wszystko sprawia, że te pieśni mogą być śpiewane w grupach mieszanych. Co więcej, gwara lubelska nie jest skomplikowana, a archiwa pieśni łatwo dostępne, dzięki czemu uczestnicy spotkań będą mogli sami poszerzać swój repertuar po zakończeniu projektu. Wartością dodaną warsztatów jest zainteresowanie mieszkańców miasta muzyką wsi. Na warsztatach prezentowane będą i wykonywane być może pojawią się pieśni z innych regionów Europy Środkowo-Wschodniej.

 

UDZIAŁ W WARSZTATACH

Warsztaty są przeznaczone dla osób, które lubią śpiewać lub chcą zacząć śpiewać, lubią poznawać nowe pieśni, chciałyby rozwinąć swoje umiejętności głosowe i pracę z ciałem. Warsztaty będą okazją do indywidualnej ekspresji oraz doświadczenia przyjemności śpiewu wspólnotowego. Nie ma wymagań co do posiadanych muzycznych doświadczeń, umiejętności czy wiedzy muzykologicznej.

 

KORZYŚCI

Większa świadomość swojego ciała: uwalniania napięć, emocji, techniki prawidłowego oddechu, śpiewu naturalnego.

Znajomości kilku pieśni rodzinnych i kalendarzowych Lubelszczyzny, ich pochodzenia i znaczenia.

Doświadczenie śpiewania i przeżywania siebie i innych w grupie.

 

O PROWADZĄCEJ

Śpiewam, gra na trąbce i tradycyjnych instrumentach perkusyjnych, uczę śpiewu. Fascynuję się muzyką tradycyjną od 2005 roku. Brałam udział w wielu projektach muzycznych, tworząc zespoły śpiewacze, instrumentalne i eksperymentalne. Od lat regularnie jeżdżę na Ukrainę, Białoruś, do Rosji, Serbii w poszukiwaniu zapomnianych melodii i opowieści. Występuję na mniejszych i większych scenach. Śpiewam w zespołach: Z Lasu, Sekunda Mała, Pieśni Przejścia, The Golden Thousand. Gram na trąbce z Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dęta, Orkiestrą Jarmarku Jagiellońskiego oraz zespołem Zvanai. Jestem liderką projektu Wołyń w pieśniach oraz stypendystką Prezydenta Miasta Lublin, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jestem laureatką Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja z zespołem Lumpeks.

Jestem certyfikowaną trenerką kompetencji miękkich Holistycznej Szkoły Trenerów. Mam doświadczenie w pracy z osobami uczącymi się śpiewu od podstaw, które nie miały wcześniejszego przygotowania muzycznego. Przykładam wagę do poczucia bezpieczeństwa w grupie, tworzenia warunków do rozwoju każdej osoby oraz całej grupy. W ostatnich latach wielokrotnie współpracowałam ze społecznością lokalną Bemowa, m.in. przy okazji prowadzenia zajęć dla Grupy Śpiewu Tradycyjnego Osiedla Przyjaźń, potańcówek w Karuzeli oraz urodzin Osiedla Przyjaźń.

Więcej informacji: https://olgakoziel.pl/

 

Warsztaty organizowane z Budżetu Obywatelskiego 2023


Udostępnij:

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!