Pracownia modelarska w Bemowskim Centrum Kultury to kontynuacja działalności „Aeromodelklubu-Warszawa” powstałego w roku 1979. Troska władz samorządowych Dzielnicy Bemowo o sprawy młodzieży i przychylność dla działalności modelarskiej, wynikająca z lotniczych tradycji Bemowa, zaowocowały tym, że Aeromodelklub został włączony w roku 2006 do struktury organizacyjnej BCK.
Czytaj więcej
Zajęcia modelarstwa lotniczego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, prowadzone są przez doświadczonych instruktorów (pasjonatów modelarstwa i lotnictwa). Odbywają się w 6 grupach, we wszystkie dni tygodnia – patrz rozkład zajęć. Na potwierdzenie wychowawczo-edukacyjnego charakteru modelarstwa lotniczego warto wspomnieć o karierach naszych wychowanków. Dr inż. pil. Adam Przekop, jest naukowcem w NASA, pil. Jacek Mainka jest kapitanem na samolotach Boeing 737, piloci Mateusz Urban i Aleksander Klepek też już latają w liniach lotniczych. Sebastian Lipowski i Michał Gryglas robią kariery jako mechanicy samolotów pasażerskich. Wychowankowie Aeromodelklubu BCK dość często podejmują studia na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, np. Kacper Dolata i Igor Skawiński. W czasie studiów prowadzili też aktywną działalność w ramach Studenckiego Koła Naukowego SAE AeroDesign. Trzykrotnie reprezentowali uczelnię na prestiżowych zawodach SAE AeroDesign-WEST w USA. Byli konstruktorami i pilotami modeli samolotów bezzałogowych. Zawody polegają na tym, by studencki „bezzałogowiec” udźwignął jak największy ciężar. Od kilku lat obaj są już inżynierami, a ich młodszy kolega Janek Krolik jest już na V roku (na MEiL-u). Jan Krolik i Jakub Kuciński będąc jeszcze uczniami, ukończyli szkolenie lotnicze i latają już szybowcami i samolotami. Poznawanie nowych technik i technologii, wykorzystywanie specjalistycznych materiałów, mini-elektronarzędzi, radiowych aparatur sterujących, silników napędowych i urządzeń elektronicznych, to świetna okazja uczenia się kultury technicznej.
Przygoda z Aeromodelklubem ułatwia naukę w szkole – na wszystkich jej etapach. Budując modele latające – od najprostszych po zdalnie sterowane, będziesz mógł rozwijać swoje zainteresowania lotnictwem i poznawać jego historię. Spotkasz wielu ciekawych ludzi. Przed pierwszym lotem swojego modelu doświadczysz latania na komputerowym symulatorze, a później metodą instruktor / student na prawdziwym lotnisku. Abyś mógł lepiej zrozumieć świat, stworzyliśmy dużą i ładną pracownię wyposażoną w materiały i sprzęt. Kiedy tylko zechcesz latać na szybowcach, pomożemy Ci wylądować w Aeroklubie Warszawskim, z którym współpracujemy.
Aeromodelklub BCK był bezpośrednim organizatorem prestiżowej imprezy, tzn. 2. Mistrzostw Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych (Pruszków, 2015). Organizuje też wiele imprez cyklicznych, w tym między innymi: Konkurs Młodych Artystów FAI, Młody Szybownik, Latawce na Bemowie, Sport Balonowy dla Dzieci, Dni Małego Lotnictwa, Puchar Polski Aircombat, Zawody Pucharu Świata FAI oraz Mistrzostwa Polski w konkurencji Halowych Modeli Akrobacyjnych. W roku 2019 byliśmy organizatorami PUCHARU ŚWIATA w konkurencji Dronów Wyścigowych „MAZOVIA DRONE RACING”.
Tekst: Bogdan Wierzba (2023)