Szkolenie NAJPROSTSZE MATERIAŁY SENSORYCZNE


Serdecznie zapraszamy specjalistów pracujących z dziećmi (tj. pedagogów, psychologów, nauczycieli, dziennych opiekunów, opiekunów w żłobku, logopedów, terapeutów, edukatorów, studentów wymienionych kierunków) oraz rodziców zainteresowanych tematem, na szkolenie:
NAJPROSTSZE MATERIAŁY SENSORYCZNE
. Szkolenie składa się z warsztatów stacjonarnych w terminach: 6 kwietnia 2024 r. (8h) w Fundacji Sto Pociech oraz 27 kwietnia 2024 r. (3-4 h) w Bemowskim Centrum Kultury.

Szkolenie wprowadzi w specyfikę działań z płynnymi, sypkimi i mazistymi materiałami sensorycznymi – z natury swej nieuformowanymi i przekształcalnymi. Materiały te mają wielki potencjał twórczy, poznawczy i rozwojowy. W rozmaitych odmianach, przemianach i połączeniach dają proste, a zarazem nieskończone możliwości zastosowań. 

Swobodna zabawa z tym, co nieuformowane i zmienne znacząco wpływa na dobrostan dziecka i wspiera jego rozwój. Ma wartości terapeutyczne. Umożliwia dziecku redukowanie napięcia i samoregulację. Zachęca do bezpiecznego doświadczania i oswajania tego, co sensorycznie jest wyzwaniem. Pozwala zaznać radości doświadczania i odkrywania. Pobudza do działań twórczych. W sposób niewymuszony umożliwia dziecku nabywanie i ćwiczenie coraz bardziej skomplikowanych umiejętności motorycznych – ważnych dla samodzielności i poczucia sprawczości.

Na szkoleniu podzielimy się doświadczeniem pracy z rozmaitych stupociechowych zajęć, podczas których dzieci w wieku od 6 miesiąca do 9 lat w specjalnie przygotowanych zakątkach w sali  – odkrywają, doświadczają i eksperymentują z tym co płynne, sypkie i maziste.

Zwrócimy uwagę na wartości swobodnej zabawy tymi materiałami, zarówno w aspekcie rozwojowym, jak i terapeutycznym. Damy wskazówki ułatwiające zainicjowanie działań i realizację kolejnych spotkań w całorocznym cyklu. Omówimy takie zagadnienia:

  • Najprostsze materiały o niewyczerpanych możliwościach wykorzystania. Woda, piach, glina do dzieła! Przez cały rok.
  • Przygotowanie przestrzeni do działań. Osobna pracownia albo wydzielony zakątek w sali. 
  • Niezbędne, a zarazem minimalistyczne wyposażenie.
  • Jak działać z grupą, by z zasady nieskrępowana i indywidualna zabawa była przyjazna dla wszystkich uczestników zajęć, a sprzątanie nie zniechęciło do działań.

Szkolenie będzie miało częściowo charakter teoretyczny, a częściowo praktyczny. Wprowadzenie w podstawy teoretyczne dopełnione zostanie działaniem własnym uczestników (indywidualnym i w grupie) koncepcyjnym, sensorycznym i twórczym z materiałami, które szczególnie fascynują dzieci.

Szkolenie adresowane jest do osób pracujących z dziećmi i poszukujących inspiracji do działań wsparciowo – rozwojowych oraz sensoryczno – plastycznych opartych na doświadczeniu, eksperymentowaniu i odkrywaniu. Szkolenie kierujemy do:

–     profesjonalistów pracujących z dziećmi oraz dziećmi i ich rodzicami,
–     osób przygotowujących się do takiej pracy (w tym studentów kierunków psychologicznych i pedagogicznych),
–     rodziców szukających pomysłów na zabawy w domowej codzienności.

WAŻNE INFORMACJE ORGANIZACYJNE

W szkoleniu mogą wziąć udział osoby, które:

a) pracują z dziećmi, są zainteresowane pracą z dziećmi lub są rodzicami i chcieliby rozwijać się w w/w temacie;

b)  liczba miejsc ograniczona, uczestnicy zostaną wybrani na podstawie uzupełnionej ankiety rekrutacyjnej, zachęcamy do dokładnego uzasadnienia swojej motywacji;

c) UWAGA! Aby otrzymać zaświadczenie i wszystkie benefity, w ramach współpracy, należy uczestniczyć w warsztatach 6 i 27 kwietnia 2024 r. oraz przeprowadzić jedne zajęcia dla opiekunów z dziećmi w wieku 1-3 lata w uzgodnionym terminie (w miesiącach: maj – czerwiec, prawdopodobnie w poniedziałek lub wtorek w godzinach przedpołudniowych) i lokalizacji (Bemowskie Centrum Kultury, ul. Rozłogi 18 w Warszawie);

d) zgłoszenia przyjmowane są do 2 kwietnia 2024 r. do końca dnia, a wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone do 4 kwietnia 2024 r. Aby zgłosić chęć udziału w szkoleniu prosimy wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY i zapoznać się z REGULAMINEM.

Uczestnictwo w szkoleniu jest bezpłatne.

Szkolenie jest realizowane w ramach środków z Budżetu Obywatelskiego. Pomysłodawczynią projektu jest Monika Sejbuk-Radziwonka.

Logo budżetu obywatelskiego

W ramach projektu zorganizowane zostaną dwa szkolenia. Kandydat/ka może zgłosić się do udziału w obu szkoleniach, ale rekomendujemy wskazanie na którym szkoleniu bardziej Pani/Panu zależy. Informacje o drugim szkoleniu – „Jak dobrze opowiadać zwyczajne historie i niezwykłe baśnie” już niebawem na stronie Bemowskiego Centrum Kultury w zakładce wydarzenia.

Zgłaszając się na szkolenie, kandydat/ka akceptuje regulamin.

Szkolenie prowadzą edukatorki i ekspertki z Fundacji Sto Pociech.

Fundacja Sto Pociech jest miejscem sprzyjającym budowaniu relacji, spotkaniu rodziców z dziećmi, z innymi i z samym sobą. Wspiera dorosłych w byciu wystarczająco dobrym rodzicem i pomaga w trudnych sytuacjach. Prowadzi na warszawskiej Starówce ośrodek wsparcia, profilaktyki i integracji.

Poznaj Fundację Sto Pociech:

Tworzymy wyjątkową przestrzeń, inspirującą do naturalnej, spontanicznej zabawy, swobodnego rozwoju i odkrywania otaczającego świata.

Działamy 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora. Prowadzimy zajęcia, spotkania i konsultacje dla różnych grup odbiorców – dla rodziców (mam, tatów, babć i dziadków), i dzieci od 0 do 9 lat.

Uważamy, że wczesne dzieciństwo, to kluczowy okres w życiu, a jego jakość bezpośrednio zależy od kondycji rodzicielstwa w tym czasie.

Jesteśmy przekonani, że zgodnie z formułą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, wsparcie dane rodzinie na wczesnym etapie jej rozwoju najlepiej zapobiega dysfunkcjom i patologiom w późniejszych latach.

Pomagamy w sytuacjach trudnych i w odkrywaniu wciąż na nowo radości z bycia rodzicem. Prowadzimy modelowy ośrodek wsparcia, profilaktyki i integracji dla rodzin z małymi dziećmi. Dążymy do tego, aby ta praktyka stawała się jak najbardziej popularna.

Więcej informacji: https://stopociech.pl/


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!