Dzień Dziecka bardzo odlotowy
Tegoroczna impreza Młodzi Modelarze-Lotnicy na Start idealnie nam się wpasowała w Dzień Dziecka. Dla początkujących modelarzy, którzy stanowią najliczniejszą grupę uczestników na takich zawodach, udział w Mistrzostwach Warszawy Modeli Swobodnie Latających, zawsze jest wielką przygodą, lotniczą zabawą i nauką współzawodnictwa sportowego
.
To najważniejsza impreza podsumowująca całoroczne szkolenie w modelarni lotniczej.
Modelarze początkujący z regionu warszawskiego rywalizowali o tytuły mistrzowskie
w pięciu konkurencjach:
- modeli szybowców F1A/M (typu “Jaskółka”) – 37 sklasyfikowanych zawodników,
- modeli szybowców F1H – 9 sklasyfikowanych,
- modeli z napędem gumowym P30 – 7 sklasyfikowanych,
- modeli rakiet czasowych z taśmą hamującą S6A – 26 sklasyfikowanych,
- modeli szybowców zdalnie sterowanych F3J/M (RES) – 5 sklasyfikowanych.
Łącznie sklasyfikowanych zostało aż 84 zawodników.
Byli to reprezentanci następujących modelarni lotniczych:
- Aeromodelklubu Artbem Bemowskiego Centrum Kultury – 23 zawodników,
- Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno” – 8 zaw.,
- Modelarni „Legionowo” – 5 zaw.,
- Sekcji ML “Ważka” przy Ośrodku Kultury w Wieliszewie – 4 zaw.,
- Aeroklubu Warszawskiego – 3 zaw.,
- Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce – 3 zaw.,
- Ligi Przyjaciół Polskiego Lotnictwa – 3 zaw.,
- Indywidualni uczestnicy – 3 zaw.
Warto nadmienić, że zawody Młodzi Modelarze-Lotnicy na Start są pomysłem Aeroklubu Polskiego i są organizowane od 1969 roku – jako Widząc wielką radość na twarzach uczestników – dziewczynek
i chłopców, nie mnożna mieć żadnych wątpliwości, że to najważniejsza impreza w modelarstwie lotniczym i kosmicznym. Oprócz wspomnianej radości, na zawodach ma miejsce także nauka współzawodnictwa sportowego. Start w pierwszych w życiu zawodach pozwala zasmakować czym jest zwycięstwo, lub porażka. Uczy współpracy w grupie a ponad wszystko jest świetną zabawą
i rekreacją w atmosferze lotniska sportowego. Są to wartości, dla których winniśmy stale kultywować tradycję organizowania tej pięknej imprezy. Tym razem relacjonujemy zawody, ale trzeba nam wiedzieć, że instruktorzy w czasie zajęć i podczas treningów na lotnisku przekazują młodzieży spory ładunek wiedzy technicznej, taktycznej i z zakresu meteo. Dzieciaki w praktyce poznają zasady regulacji modelu, sposoby holowania, czy też jak działa i do czego służy determalizator. Dowiadują się jak nowoczesna technika może pomóc szybko i sprawnie odnajdywać model, który wylądował w przygodnym terenie i go nie widać, a jest potrzebny do następnej rundy lotów.
O ile w przeszłości prawie w każdym Aeroklubie Regionalnym były organizowane takie zawody, to dzisiaj mamy wiele smutnych przykładów na to, że Młodzi Modelarze-Lotnicy na Start są w niektórych regionach, tylko historią. Zwycięzcy zawodów regionalnych MMLnS mają prawo reprezentowania swojego klubu sportowego na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych.
Wielkie gratulacje dla nowych Mistrzów Warszawy! Zobaczmy ich nazwiska w tabelach z wynikami, na naszej stronie internetowej.
Jesteśmy dumni z reprezentantów Aeromodelklubu Artbem. Najwięcej radości sprawili nam Ernest OLECH, Adam NEBIOGLU i Tymoteusz ULICKI, ponieważ opanowali oni całe podium w konkurencji modeli rakiet czasowych z taśmą hamującą (S6A). Szkoda, że nie wszystkie drużyny uczestniczą w klasie modeli rakiet czasowych – budowanych w naszym Aeromodelklubie z wielkim zapałem i entuzjazmem.
W najliczniej obsadzonej klasie F1A/M (modeli szybowców typu JASKÓŁKA) nasi początkujący modelarze nie najlepiej radzili sobie z holowaniem przy bezwietrznej pogodzie. Oznacza to nic innego, jak tylko potrzebę zintensyfikowania treningów.
W imieniu wszystkich młodych modelarzy serdecznie dziękuję Arkadiuszowi Majewskiemu – Szefowi Lotniska Chrcynno, za udostępnienie lotniska oraz Darkowi Czekajowi – Przewodniczącemu Sekcji Modelarskiej Aeroklubu Warszawskiego, który cały dzień był z nami i dbał o sprawę najważniejszą, tzn. o bezpieczeństwo. Dodajmy, że zawody odbywały się równocześnie ze skokami spadochronowymi i lotami samolotów.
Wielkie słowa podziękowań kieruję do Dyrekcji Bemowskiego Centrum Kultury za wiele życzliwości dla wszystkich wydarzeń modelarskich i ufundowanie przez BCK fajnych nagród rzeczowych – w postaci sprzętów do turystyki rodzinnej.
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które pracowały w komisjach sędziowskich i obsłudze tegorocznej imprezy:
Sekretariat – Jan KROLIK (Aeromodelklub Artbem),
Sędzia Główny – Marek ROMAN (OKiS Zielonka), Kierownik lotniska i zapewnienie bezpieczeństwa – Dariusz CZEKAJ (Aeroklub Warszawski),
Start modeli kosmicznych: Włodzimierz LISIK i Piotr SUSKI (Aeromodeklub Artbem),
Start modeli szybowców RC – Krzysztof KOWALCZYK (Aeroklub Warszawski).
Chronometrażyści: Jacek BANDURSKI, Cezary GUTOWSKI, Konrad GRABARCZYK, Szymon ŻMUDA – z Sekcji Modelarstwa Lotniczego WAŻKA (OK – Wieliszew)
Arkadiusz WITKOWSKI, Marcin PRUS, Robert TYSZKA, Paweł SZYMOŃSKI, Bartek BAKALARSKI, Micha SUŁKOWSKI, Dalius KUBYLIS, Łukasz PIONKE – SM Bródno.
Wolontariusze: Robert i Michał RYBICCY.
Kończąc tę krótką relację, dziękuję wszystkim zawodnikom, instruktorom i opiekunom za udział w naszej wspólnej imprezie. Wyniki i galeria zdjęć – znajdziecie poniżej.
Bogdan Wierzba
Kierownik zawodów
Aeromodelklub Artbem Bemowskiego Centrum Kulturyy
fot. Piotr Suski
fot. Bogdan Wierzba