Kiedy odbyliśmy lekcje życiową o bezinteresownej pomocy? Jakie wydarzenie nauczyło nas, że warto pomagać? Odpowiedzi na te pytania często kryją się w naszym dzieciństwie. O dzieciństwie właśnie i o lekcji życia postanowiliśmy porozmawiać z Powstańcami zamieszkującymi lokalny Dom Pomocy Społecznej „Kombatant” podczas wywiadu, który z nimi przeprowadzimy. Chcielibyśmy aby wrócili myślami do drobnych przyjemności i dziecięcych radości w tym trudnym czasie w jakim przyszło im dorastać. Stworzony wywiad chcielibyśmy zaprezentować na scenie, a każde dziecięce wspomnienie chcielibyśmy zestawić z powstańczym dramatem zamkniętym w poezji oraz prozie zaprezentowanej przez wolontariuszy. Całość spektaklu zwieńczy przesłanie bohaterów Powstania o bezinteresownej pomocy, która jest podstawową wartością wolontariatu.
Spektakl ten zaprezentujemy premierowo na Bemowie, zapraszając na niego uczniów z lokalnych szkół. Następnie zostanie on wystawiony w Muzeum Powstania Warszawskiego dla szerszej widowni.
Wolontariusze, którzy będą występować na scenie to uczniowie ze szkoły nr 306 wyłonieni na podstawie konkursu recytatorskiego o tematyce powstańczej. Następnie będą odbywali oni próby z instruktorką teatralną, która również wyreżyseruje tę część spektaklu. Wywiady oraz montaż zostaną wykonane przez pracowników BCK.
Głównym założeniem i celem naszego projektu jest propagowanie idei wolontariatu wśród dzieci i młodzieży, ale też osób dorosłych. Korzystając z artystycznej formy przekazu chcemy pokazać ludzi wyjętych z powstańczej szuflady, którzy przemówią do nas głosem z przeszłości i pokażą odbiorcy, że nie ważne ile się w życiu ma tylko czy umie się tym dzielić.