Córki? One są jakieś inne! – warsztat rozwojowy dla ojców córek


„Dobry ojciec to taki, który jest obecny w życiu córki, ale nie “przydusza” jej swoją obecnością”. Bogdan de Barbaro, lekarz psychiatra, psychoterapeuta

Dla małych dziewczynek, a potem nastolatek, przeżywanie całego dzieciństwa w bliskiej relacji z ojcem to wielka wartość. Ojciec, który jest obecny w życiu swoich córek, pozwala poznać i zrozumieć męski świat, wspiera budowanie tożsamości, kształtuje pasje, jest pierwszym testerem kobiecości. Trudno temu wszystkiemu sprostać ojcom, kiedy świat myśli, uczuć, potrzeb i zachowań córek pozostaje jedną wielką tajemnicą.

Maureen Murdock w książce „Fathers’ Daughters”, wyróżnia kilka najczęstszych typów relacji ojciec–córka. Naturalną i najkorzystniejszą relacją jest relacja z wystarczająco dobrym ojcem. Taki ojciec wspiera dziecko i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Nie jest doskonały, ale jeśli popełnia błędy, to jest ich świadomy. W związku z czym jego córka rozwija dobrą relację zarówno wobec świata wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Nie każda córka ma jednak taką relację ze swoim ojcem.

Chcesz przyjrzeć się, jakim Ty jesteś ojcem w relacji ze swoją córką?

Na warsztacie:

  • dowiesz się z czym mierzy się Twoja córka na różnych etapach rozwoju i jak Ty jako ojciec możesz ją w tym wesprzeć,
  • nauczysz się lepiej komunikować z córką, lepiej rozpoznawać jej potrzeby i budować dobrą, opartą na miłości relacji,
  • nauczysz się rozpoznawać swoje potrzeby i emocje w relacji z córką i wyrażać je stanowczo, łagodnie, bez lęku i złości oraz lepiej rozumieć jej potrzeby i emocje w relacji z Tobą,
  • dowiesz się jakie masz zasoby by być wystarczająco dobrym ojcem dla swojej córki,
  • sprawdzisz, co jej dajesz i co jeszcze mógłbyś jej dać. Zastanowisz się nad tym, co ona Tobie daje
  • odkryjesz, że jesteś dla niej naprawdę ważny i co to dla Was obojga znaczy.

Dlaczego jeszcze warto…

Na naszym warsztacie, w kameralnym ojcowskim gronie, będziesz miał okazję porozmawiać o radościach i trudnościach ojcowskich relacji z córkami. Będziesz mógł analizować różne rodzinne sytuacje i pracować na konkretnych przykładach oraz ćwiczyć to, w jaki sposób pogłębiać relacje z córkami w oparciu o ojcowskie zasoby. W grupie innych ojców doświadczysz dobrze spędzonego czasu. Będziesz miał okazję porozmawiać o najtrudniejszych tematach z puli ojcowskich obaw: budzącej się seksualności, pierwszych relacjach miłosnych córki, nastoletniej depresji, nadużywaniu technologii i innych.

Otrzymasz wiele przydatnych materiałów i inspiracji do budowania bliskich relacji z córką.

Prowadzący:
Marcin Grudzień – ojciec dwóch córek – Łucji (22 lata) i Jagody (7 lat), pracuje jako psychoterapeuta w Pracowni Bliskich Relacji i Instytucie Psychoterapii Masculinum oraz jako trener z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Ukończył czteroletnie szkolenie z psychoterapii atestowane przez PTP. Studiował w Studium Pomocy Psychologicznej Par w Instytucie Psychologii Zdrowia oraz Szkole Trenerów Grup Wsparcia Fundacji Sto Pociech. Działa w Fundacji Masculinum. Dedykowane Mężczyznom. Prowadził warsztaty dla ojców w ośrodku psychoterapii i wsparcia dla rodzin Plaster Miodu w Warszawie, Stowarzyszeniu OPTA oraz innych miejscach.

Warsztaty finansowane z Budżetu Obywatelskiego 2023.


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!