F3P Warsaw Challenge. Sezon halowy modelarzy na pełnych obrotach.


Jeszcze nie tak dawno modelarze, którzy doświadczyli latania modelem zdalnie sterowanym na lotnisku ciężko znosili zimową przerwę (listopad-marzec). Długo nie trzeba było czekać i pojawił się pomysł latania w zamkniętych pomieszczeniach. To kapitalne rozwiązanie pozwala doskonalić kunszt pilotażu i świetnie się relaksować. Z biegiem czasu latanie rekreacyjne w halach sportowych zamieniło się w sportową rywalizację, a z tych lokalnych imprez ?zrodziły się? aż ? mistrzostwa świata.  Pierwsze w historii światowego modelarstwa odbyły się w roku 2013 (Coburg, Niemcy). Organizatorem drugich był Aeromodelklub Bemowskiego Centrum Kultury (rok 2015, Pruszków). Gospodarzami trzecich mistrzostw świata byli Francuzi (rok 2017, Strasburg).

Ta stosunkowo ?młoda? dyscyplina modelarstwa zwana akrobacją precyzyjną (klasaF3P), rozgrywana jest równolegle z drugą i bardzo widowiskową konkurencją, jaką jest latanie Freestyle-owe do muzyki (klasa F3P AFM).

 

Jak wielki postęp dokonał się w ciągu kilku ostatnich lat, w halowych modelach akrobacyjnych, najlepiej świadczy masa startowa modelu (tzn. modelu gotowego do lotu, łącznie z silnikiem, baterią i kompletną elektroniką na pokładzie). W roku 2013 najlżejszy model ważył około 80 gramów, a dzisiaj to już tylko 36 gramów !!! Na początku były to konstrukcje z pianki ?depronowej?, a teraz dominują konstrukcje z włókien węglowych oklejane folią o grubości 2 mikronów !!!

 

W tegorocznym sezonie odbędzie się w Europie, wiele tego rodzaju imprez, ale tylko trzy zostały wpisane do kalendarza Międzynarodowej Federacji Lotniczej. Jedną z nich jest ?F3P WARSAW CHALLENGE ? Open Polish Championship?.

 

To międzynarodowe wydarzenie odbędzie się w dniach 3-4 marca br., w Hali Sportowej KOŁO, przy ul. Obozowej 60. Organizatorem jest Aeromodelklub Bemowskiego Centrum Kultury.

Loty konkursowe
w sobotę w godzinach 10:00-19:00
w niedzielę od 8:00-16:00 (w tym o 15:20 – 16:00 ceremonia zakończenia)

Organizatorzy zaplanowali też atrakcyjne warsztaty „Smyki na Start” dla dzieci, na których będzie można zbudować model polskiego szybowca „PW-5 Smyk”.

 

Oprócz akrobacji precyzyjnej i Freestyle-u będą też rozgrywane dodatkowe konkurencje dla mniej doświadczonych pilotów, tzn. F3P-Klub, a także niezwykle widowiskowy konkurs modeli wyścigowych F5K (Pylon Racing). Latanie Freestyle-u do muzyki jest konkurencją modelarską, wymyśloną kilka lat temu dla stworzenia wydarzenia atrakcyjnego dla widzów. Najogólniej rzecz ujmując piloci demonstrują swoje umiejętności pilotażu, latając Freestyle do rytmów wybranych przez siebie utworów muzycznych. Ciekawostką jest masa startowa modelu gotowego do lotu, która wynosi ok. 100 g !!!

 

Fanów małego i dużego lotnictwa oraz publiczność zapraszamy na tę najważniejszą imprezę modeli halowych RC w tegorocznym sezonie. Wrażenia z oglądania ?Flying to Music? porównywalne są do jazdy figurowej na lodzie, a emocje podczas wyścigu Pylon Racing nie są mniejsze od wyścigu na żużlu.

 

Do udziału w tegorocznej imprezie zgłosiło się 7 zawodników zagranicznych. Wśród polskich zawodników będą też członkowie Kadry Narodowej, a wśród nich reprezentanci Aeromodelklubu BCK: Wiktor i Aleksander Łacińscy, Igor Skawiński i Jan Krolik. Zapraszamy!

 

Strona wydarzenia:

http://www.bemowskie.pl/f3p-warsawchallenge2018


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!