Gry Planszowe ?Wstęp do gry Go ? starochińskiej planszowej gry strategicznej?


Serdecznie zapraszamy na dwa warsztaty dla osób zainteresowanych nauką starochińskiej strategicznej gry planszowej Go.

Historia tej pasjonującej gry sięga ponad 2,5 tysiąca lat. Mimo tego, że została wynaleziona tysiące lat temu, po dziś dzień wzbudza ogromne zainteresowanie wśród młodszych i starszych. Aktualnie można w nią zagrać w każdym miejscu na świecie, a liczba graczy wynosi ponad 50 milionów! Jest to doskonały sposób na rozładowanie stresu i rozwijanie kreatywności, nauki strategii, sztuki obserwacji i podejmowania decyzji. Gra pozwala rozwinąć umiejętność realizacji różnych taktyk i wyrazić siebie! Może to dobry czas, by poznać nowe hobby i poszerzyć swoje horyzonty?

Dlatego warto spróbować?

Już w starożytności gra Go została określona sztuką i została ustanowiona przez chińskich cesarzy za jedną z czterech sztuk pięknych w cesarstwie, obok mistrzostwa qin (instrument strunowy), shu (chińska kaligrafia) oraz hua (chińskie malarstwo).

W średniowiecznej Japonii Samuraje i Shoguni traktowali tę grę jako element nauki podstaw strategii i taktyki wojennej oraz drogę do rozwoju umiejętności analitycznych, koncentracji i elastyczności myślenia. Gra ta stała się również ścieżką rozwoju takich cech charakteru jak cierpliwość, dyscyplina i rozsądek.

Jako gra logiczna Go wpływa pozytywnie na rozwój mózgu angażując obszary odpowiedzialne za liczenie, pamięć, rozpoznawanie kształtów oraz planowanie. Dodatkowo, będąc grą wywodzącą się z Azji, niesie ze sobą tradycję szacunku zarówno do przeciwnika, jak i samej gry oraz filozofię równowagi i rozwoju osobistego. Ze względu na swój pozytywny wpływ jest polecana dla każdej grupy wiekowej: od dzieci, które dopiero kształtują swój umysł i osobowość, aż po osoby starsze, dla zachowania większej sprawności umysłu. Poza rozwojem ważna jest tutaj również zdrowa rywalizacja i dobra zabawa. Każda gra wyraża charakter gracza, stając się w miarę upływu czasu zwierciadłem jego umysłu. Na podstawie analizy zapisu gry nauczyciel może określić, w którym momencie ucznia ogarnęła chciwość, kiedy się zmęczył, kiedy postąpił nierozsądnie lub kiedy stracił koncentrację. Go jest jedyną grą wymyśloną przez człowieka, w której zarówno mistrz, jak i uczeń mają takie same szanse na wygraną, a to, co dzieje się w grze, nie zależy od losu czy wyuczonych na pamięć schematów, a jedynie od zdolności rozumowania i wyobraźni gracza.

Wydarzenie organizowane z Budżetu Obywatelskiego.


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!