Kafarnaum – Nadine Labaki – kino w Bemowskim Centrum Kultury


Uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes, ?Kafarnaum? sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe (aż piętnastominutowe!) owacje podczas festiwalu. Potężny ładunek emocjonalny, jaki detonuje na ekranie Nadine Labaki, nikogo nie pozostawia obojętnym. Jej film pochłania, wstrząsa, porusza ? i bywa, że doprowadza do łez. To zasługa nie tylko fantastycznego scenariusza, ale też odtwórcy głównej roli, Zejna Al Rafeea. Ten mały uchodźca z Syrii zagrał w filmie chłopca, który pozywa własnych rodziców za to, że nie byli w stanie zapewnić mu godnego życia.

Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w ?Kafarnaum? z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym ?chaos?, ?bezład?, ?gmatwaninę?, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów. Nadine Labaki (autorka doskonale znanego w Polsce ?Karmelu?) staje w ich obronie ? i to dosłownie, wciela się bowiem w filmie w rolę adwokatki Zejna. Przed sądem chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze: z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość. To dziecko ma zdumiewającą odwagę, determinację i siłę, a przez ?Kafarnaum? nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Przejmująco portretując dziecięcą solidarność, Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, ?drobne cuda?: serdeczne gesty, akty współczucia i miłości. To dzięki nim możliwe jest przetrwanie.

Porównywany do słynnego ?Slumdoga. Milionera z ulicy?, film libańskiej reżyserki nie serwuje łatwych wzruszeń, bo stawia przed nami nie tyle bezbronną, milczącą ofiarę, co chłopca przepełnionego gniewem i umiejącego swój gniew wykrzyczeć. Chcąc nie chcąc stajemy się więc uczestnikami wytoczonego przez Zejna procesu. I tylko od nas samych zależy, czy wejdziemy w rolę obrońców, oskarżycieli, czy sędziów. Bo dystansu wobec opowiedzianej w ?Kafarnaum? historii nikomu nie uda się zachować.

Projekcja odbędzie się w Bemowskim Centrum Kultury
ul. Górczewska 210 (sala widowiskowa)
obowiązują zapisy: (link wkrótce)

Tytuł oryginalny: Cafarnaúm
Reżyser: Nadine Labaki
Kraj produkcji: USA/Liban/Francja
Język oryginalny: arabski, amharski
Gatunek: dramat
Czas trwania: 126 min.

Wydarzenie organizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
Budżet obywatelski Dzielnicy Bemowo
Budżet obywatelski w Warszawie


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!