Kulturalne Śniadania w Dwóch Jelonkach – spotkanie z Marzeną Mróz-Bajon


 

Z POWODU DUŻEJ ILOŚCI ZACHOROWAŃ WYDARZENIE ZOSTAŁO PRZENIESIONE NA STYCZEŃ.

 

Bemowskie Centrum Kultury

Wydawnictwo Marginesy

oraz

Entropia Słowa

zapraszają na przesmaczne i kulturalne śniadanie w Dwóch Jelonkach

(ul. Powstańców Śląskich 44)

połączone ze spotkaniem i rozmową

z Marzeną Mróz-Bajon, autorką książki ?Domy pisarzy?*

Gospodarzem wydarzenia będzie Artur Wolski.

 

Dajmy sobie i sobie nawzajem odrobinę rozkosznego luksusu:

Czas na pyszna kawę

Czas na ochłonięcie i relaks

Czas na zadumę ale i na pozytywna energię

Czas na rozmowę na ważne tematy…

 

 

 

 

Scenariusz:

10:30 ? śniadanie

11:00 ? rozmowa Artura Wolskiego z Marzeną Mróz-Bajon

11:45 ? 12:30 – czas na wspólną rozmowę i podpisywanie książek

 

*Książka o podróży tropem literatury ? ?książkowy przewodnik po emocjach ducha poprzez magię miejsc?

Czy odwiedzając dom autora można dowiedzieć się więcej o nim samym, lepiej zrozumieć jego twórczość? Jak wygląda biurko, przy którym pisał, widok z okna, najbliższe otoczenie? Czy odwiedzając miejsce mistrza, można w nim dziś jeszcze znaleźć ślady ulubionych bohaterów literackich?

Autorka od kilkunastu lat jest ?w drodze?, żeby zobaczyć widok z okna domu, w którym urodził się Czesław Miłosz, sprawdzić, jak wysoka była stodoła, w której William Faulkner pisał swoje powieści zaopatrzony w butelkę burbona, w jaki sposób układają się po południu promienie słońca w mieszkaniu Konstandinosa Kawafisa w Aleksandrii. Podróżuje do hanzeatyckiej Lubeki, po której wąskich uliczkach biegał mały Tomasz Mann, do Rouen ? gdzie wciąż stoi dom Flauberta, a pagórki, po których jechała jaskółką do kochanka madame Bovary mają ten sam, co opisywany w powieści fioletowo-szary odcień. Wdarła się podstępem do mieszkania Gombrowicza w Buenos Aires
i ? całkiem legalnie ? do domu Mario Vargasa Llosy w Limie. Spędziła noc w łóżku, w którym umarł Oscar Wilde. Dotarła do Macondo ? wypranego z barw, ale za to pełnego motyli miasteczka Aracataca w Kolumbii, w którym Gabriel Garcia Marquez stworzył od nowa świat.

Każdy z siedemnastu rozdziałów ma swojego bohatera. Trop Czesława Miłosza wiedzie na Litwę, do Wilna i Szetejń ? legendarnej Doliny Issy, gdzie urodził się pisarz. Mieszkanie Konstandinosa Kawafisa znajduje się w Aleksandrii, w Egipcie, niepodal zrekonstruowanej niedawno Biblioteki Aleksandryjskiej. W Kalkucie znalazła dom hinduskiego noblisty Rabindranatha Tagorego. Literacki szlak wiedzie przez Kartagenę w Kolumbii, Florencję, Nowy Jork, Wenecję, Dublin, Chicago, Paryż, Key West, Rzym, Gotlandię, Nidę, Los Angeles, Missisipi, Lubekę, Niceę, aż wreszcie Tokio, w którym odnajduje ślad domu największego japońskiego mistrza haiku ? Matsuo Basho. W Moskwie dociera do domu Michaiła Bułhakowa, a w Limie idzie ścieżką bohaterów literackich ?Rozmowy
w katedrze? Vargasa Llosy.

Ale nie jest to jedynie opowieść o domach najciekawszych pisarzy świata. To również dziennik podróży, która wiedzie przez zmieniający się świat, spotkania z ludźmi poruszającymi wyobraźnię, przygody w trakcie tej niezwykłej dokumentacji. Wiele tu anegdot dotyczących żyjących i nieżyjących już artystów, przyjaciół autorki.

Autorka uwieczniła odwiedzane miejsca na fotografiach ? o ten materiał zdjęciowy jest wzbogacona książka.

 

Marzena Mróz-Bajon ? dziennikarka, podróżniczka, fotograf. Redaktor naczelna magazynu Business Traveller, która z okiem przy obiektywie aparatu od lat dokumentuje zmieniający się świat. Fanka literatury, dyskutująca o niej przy stoliku Henryka Berezy i Janusza Głowackiego w kawiarni Czytelnika. Prywatnie żona reżysera Filipa Bajona.

 

Po spotkaniu Autorka będzie podpisywała swoje książki, które będzie można zakupić w promocyjnej cenie.

Wydarzenie będzie również transmitowane online na naszym profilu https://www.facebook.com/Bemowskie.Centrum.Kultury

Wydarzenie będzie rejestrowane video i foto.
Przybycie na spotkanie wiąże się z automatyczna zgodą na wykorzystanie wizerunku podczas rejestracji foto i video.
Wstęp wolny, obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona

Udostępnij:

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!