Mazovia Drone Racing – Puchar Polski F3U


Zgodnie z Kalendarzem Aeroklubu Polskiego organizatorem pierwszych zawodów PUCHARU POLSKI w konkurencji dronów wyścigowych F3U, w stolicy i na Mazowszu, jest Aeromodelklub Bemowskiego Centrum Kultury.

Mazovia Drone Racing, bo tak nazwaliśmy wydarzenie, organizujemy według przepisów kodeksu sportowego Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI i zasad organizacji imprez Aeroklubu Polskiego.

 

Sobota – 9:30 odprawa dla pilotów, 10:00-18:00 rozgrywanie konkurencji,

Niedziela – 9:30-16:30 c.d. zawodów, 17:00 ? zakończenie Pucharu Polski.

 

FAI ? Międzynarodowa Federacja Lotnicza. Założona w 1905 roku, z siedzibą w Lousanne w Szwajcarii. Organizacja pozarządowa, której podstawowym celem jest rejestrowanie i uznawanie światowych rekordów w dziedzinie lotnictwa i astronautyki oraz ustalanie regulaminów  i zasad przeprowadzania zawodów we wszystkich dyscyplinach sportu lotniczego. Z początkiem roku 2016 FAI ustanowiła nową klasę (konkurencję) modelarstwa lotniczego F3U, tzn. wyścigi dronów. Ta przełomowa decyzja sprawiła, że zawody dronów wyścigowych (lokalne, krajowe i międzynarodowe) mogą się odbywać się według jednakowych reguł. W tym samym roku rozpoczęto rozgrywanie FAI Drone Racing World Cup, czyli serii imprez międzynarodowych w ramach Pucharu Świata FAI. Poniższe dane najlepiej świadczą, jak dynamicznie rozwija się nowy sport:

 

Na czym polegają zawody?

Jest to wyścig modeli quadrokopterów po wyznaczonej trasie z przeszkodami. Drony będą pilotowane metodą FPV (First Person View), czyli na podstawie obrazu z kamery zamontowanej na pokładzie modelu). Nadajnik sygnału wideo w modelu posiada okrągłą antenkę i w taką samą wyposażony jest odbiornik w goglach pilota.  Na większych imprezach organizatorzy przekazują też obrazy z kamer miltikopterów na wielki telebim, co dla widzów jest wielką atrakcją. Dla pilota najważniejszą sprawą jest niczym niezakłócona transmisja obrazu z kamery pokładowej do gogli. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, to każdy dron wyposażony jest w urządzenie pozwalające na natychmiastowe zatrzymanie silników i lądowanie ? to najważniejszy wymóg bezpieczeństwa na zawodach. Wyścig polegać będzie na przeleceniu wyznaczonej przez organizatora trasy w jak najkrótszym czasie. Tor zawiera najczęściej do kilkunastu elementów (bramek, pylonów, flag, klatek przestrzennych lub tuneli), które należy pokonać ? żadnego nie pomijając. Wyścigi odbywać się będą grupami po 3-5 zawodników i będą podzielone na kilka przelotów. Będzie to trzecia impreza w ramach tegorocznego Pucharu Polski (dwie – w Gdyni i Częstochowie, już się odbyły, a po Warszawie odbędzie się ostatnia w Kaliszu). Nasze zawody rozpoczniemy od lotów treningowych (każdy pilot po jednym locie), a w dalszej kolejności nastąpi rozgrywanie konkurencji z podziałem na 3 etapy: KWALIFIKACJE ? ELIMINACJE ? FINAŁY.

 

Fanów małego lotnictwa serdecznie zapraszamy. Dodatkową atrakcją będą też Zawody Modeli do walki powietrznej ESA Aircombat (klasy WWI i WWII), które będą rozgrywane na płycie głównej Stadionu WAT ? w sobotę 8 września br., w godz. 9-17. Więcej informacji na www.bemowskie.pl/aeromodelklub.

 

Impreza dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

 


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!