MŁODY SZYBOWNIK ’24 w rekordowej obsadzie.
Halę Centrum Sportowo Rehabilitacyjnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opanowali w sobotę młodzi modelarze ze stołecznych i mazowieckich modelarni lotniczych, a okazją do spotkania były Mistrzostwa Warszawy Modeli Szybowców Halowych w konkurencji F1N/M, pn. MŁODY SZYBOWNIK. Do rywalizacji sportowej – w kategorii wiekowej młodzików, przystąpiło aż … 82 zawodników, dziewcząt i chłopców, reprezentujących 10 modelarni z regionu warszawskiego. Przy tej rekordowej frekwencji hala CSR WUM wyglądała jak małe Heathrow.
Impreza przepełniona była radościami nie tylko tych co wygrali. Cieszył się każdy dzieciak, nawet jeśli lot był czasem nieudany. Liczyła się fajna zabawa i satysfakcja, że własnoręcznie zbudowane modele „chciały” latać. Warto zaznaczyć, że w zdecydowanej większości były to modele typu WRONA, ale latały też modele zbudowane własnoręcznie. Te wyrzucane w stronę dachu z rąk najlepszych zawodników, potrafiły wykonywać loty trwające 40 s! Ciekawostką jest sam regulamin zawodów w konkurencji F1N/M. By prowokować młodych do eksperymentowania (przy konstruowaniu, budowie i regulacji modelu) regulamin ten „milczy” jak chodzi o parametry techniczne modelu. Kiedy po niezliczonej liczbie rzutów i lotów treningowych ten kilkunastogramowy model zaczyna pięknie szybować, przy powolnym opadaniu, radość zawodnika jest nie do opisania.
I niech ktoś powie, że rzucanie modelem z całych sił i bieganie przez 6 godzin po parkiecie, to nie sport!?
Ta piękna impreza dla dzieci zgromadziła na stercie 99 uczestników (w tym 82 sklasyfikowanych młodzików – wiek do lat 14, tj. o 30 więcej niż przed rokiem). Taka frekwencja, po okresie „pandemicznym”, jest dla Organizatorów bardzo pocieszająca. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za liczny udział w zawodach i za niczym nie zakłóconą rywalizację.
Nowym Mistrzem Warszawy został Krzysztof MARUSZEWSKI, wicemistrzem Szymon OLSZEWSKI, a drugim Wicemistrzem Warszawy Adam GRABARCZYK – (wszyscy z modelarni WAŻKA – z Wieliszewa). W klasyfikacji drużynowej złoty medal zdobyła Sekcja Modelarstwa Lotniczego WAŻKA z Ośrodka Kultury – Wieliszew. Srebrny medal drużynowy zdobyła Modelarnia Legionowo, a medal brązowy Modelarnia Pawilonu Kultury Wiązowna. Wszystkim Mistrzom gratulujemy!!!
Tradycyjnie na imprezach Aeromodelklubu Bemowskiego Centrum Kultury dla młodzików ogłaszamy dwie dodatkowe klasyfikacje – dzieci do 10 lat i dzieci w wieku 11-14 lat. W każdej takiej grupie nagradzamy zawodników aż do 10 miejsca. A skoro o nagrodach mowa, to fundatorem interesujących nagród, w postaci plastikowych modeli redukcyjnych do sklejania (modeli samolotów w skali 1:48 i 1:32) było nasze Centrum. Były też nagrody specjalne oraz nagrody pocieszenia dla wszystkich. Cenny nadajnik SPEKTRUM DX6e – nagroda główna ufundowana przez hurtownię modelarską SCORPIO Polska, trafił do rąk Mistrza Warszawy Krzysztofa Maruszewskiego. Przydatne w każdej modelarni zestawy klejów, deseczek balsowych i mat do cięcia – ufundowane przez firmę RIKU modelsport trafiły do trzech najlepszych drużyn. Trzeci sponsor – firma BOLTON Sp. z o.o., właściciel marki UHU Kleje Polska, zadbał o to, by żadne dziecko nie wracało do domu smutne i ufundował dla każdego zawodnika klej kontaktowy UHU Por, idealny do klejenia piankowych rzutków F1N oraz klej UHU Hart do modeli z drewna balsowego.
Wszystkim Sponsorom wydarzenia serdecznie dziękujemy za wielką pomoc, w imieniu dzieci i własnym.
Pomysł, by na zawodach dla młodzików organizować otwarty konkurs pokazowy dla juniorów i seniorów w klasie F1N jest bardzo cenny i ma na celu zaprezentowanie modelarzom początkującym, jak ważną sprawą dla uzyskania dobrego wyniku jest technika rzutu. Drugim pożytecznym elementem imprezy były pokazy halowych modeli akrobacyjnych F3P oraz latających do podkładu muzycznego F3P-AFM. Zawsze staramy się je organizować, by uatrakcyjnić imprezę i jednocześnie popularyzować halowe modelarstwo RC wśród najmłodszych. W pokazach wystąpili: aktualny Wicemistrz Świata F3P-AFM Juniorów – Jakub Muranowicz, kadrowicz Jan Krolik (obaj reprezentowali Polskę na ostatnich Mistrzostwach Świata Halowych Modeli Akrobacyjnych na Litwie), Jakub Jaros, Miłosz Szeliga i 12-latek Hubert Obszyński. Wszyscy są reprezentantami Aeromodelklubu Artbem.
Miłą niespodziankę sprawił nam wszystkim Kol. Grzegorz Pawlak z Aeroklubu Łódzkiego, który jak sam powiedział, postanowił przyjechać i zobaczyć imprezę od strony organizacyjnej. Obserwował wcześniejsze nasze zawody w relacjach w sieci i postanowił nas odwiedzić, a przy okazji zobaczyć bezpośrednio i z bliska organizację imprez modelarskich dla dzieci. Wszystko dlatego, ponieważ chce takie zawody organizować w swoim regionie łódzkim. Niejako w ramach rewanżu pofatygował się i przywiózł do pokazania dwa swoje modele szybowców, swobodnie latające, klasy mistrzowskiej F1A oraz F1E. Oba pięknie wykonane i o dużej rozpiętości skrzydeł, ale wyjątkowe zainteresowanie dzieci i dorosłych wzbudzał ten drugi, tzn. model sterowany automatycznie za pomocą … pręta magnetycznego. Zawody tego rodzaju modelami szybowców odbywa się najczęściej w terenach górskich, za zboczu w pięknych okolicznościach przyrody.
Podsumowując udaną imprezę „Młody Szybownik”, bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz publiczności za tak liczny udział oraz Centrum Sportowo Rehabilitacyjnemu WUM za udostępnienie pięknej i nowoczesnej hali.
W imieniu własnym serdecznie dziękuję: Dominice Krupie, Jakubowi Kucińskiemu, Czarkowi Janasowi i Przemysławowi Jakubczakowi, którzy sędziowali zawody, Justynie Czarneckiej i Mariuszowi Januchowskiemu za sprawną obsługę mistrzostw oraz instruktorom z Aeromodelklubu Artbem: Julii Lesiuk, Jarkowi Kowalskiemu, Włodkowi Lisikowi, Kacprowi Dolacie, Michałowi Sokołowskiemu i Jankowi Krolikowi.
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć Kingi Porucznik oraz wyników sportowych.
Bogdan Wierzba
Aeromodelklub Artbem