Mobilne Planetarium


Wizyta w planetarium to niezwykłe doświadczenie, które pozwala na chwilę oderwać się od codzienności i przenieść w zupełnie inny świat. To podróż w głąb kosmosu, podczas której można z bliska przyjrzeć się planetom, gwiazdom i galaktykom. Ponadto, zajęcia w planetarium to doskonała okazja do nauki. Studenci i profesjonalni astronomowie z pasją dzielą się swoją wiedzą, tłumacząc skomplikowane zjawiska w przystępny sposób. Wizyta w planetarium to nie tylko edukacja, ale przede wszystkim niezapomniane przeżycie.

Oferujemy 6 seansów w kinie sferycznym, dostosowanych do poziomu poszczególnych grup wiekowych:

  1. godz. 10:00-10:30 – Gwiezdne opowieści (polecane od 3 roku życia) – czyli nasze niebo w wersji dla najmłodszych. Z bliska obejrzymy Słońce, Księżyc i wszystkie planety. Poznamy najciekawsze gwiazdozbiory, dowiemy się, które z nich zawsze można zobaczyć na nocnym niebie i jak wygląda nasz gwiazdozbiór zodiakalny. Obejrzymy przepiękne mgławice i polecimy do środka Naszej Galaktyki.
  2. godz. 10:45-11:15 – Dzieci Gwiazd (polecane od 3 roku życia) – czyli wszystko o gwiazdach. Zabawny Słonik i Słoninka – gwiezdny chłopiec i dziewczynka opowiedzą, czym są gwiazdy, dlaczego świecą, jak wyglądają z bliska, co kryją w swoim wnętrzu, gdzie się rodzą, i jak umierają, a także o tym skąd się biorą zorze polarne. Ponadto dowiemy się, czym są mgławice i galaktyki i dlaczego wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd.
  3. godz. 11:30-12:00 – Wyprawa na Ziemię (polecane od 7 roku życia) – akcja filmu toczy się w 2081r. podczas zaćmienia Słońca, które widzimy pięknie pokazane z kosmosu i Księżyca. Obejrzymy wizje bazy księżycowej, która być może za kilkadziesiąt lat powstanie na Srebrnym Globie. Z przyszłości cofniemy się w odległą przeszłość, najpierw do epoki lodowcowej i obejrzymy Ziemie podczas wielkiego zlodowacenia, potem cofniemy się aż 65 milionów lat wstecz, do czasów dinozaurów, i zobaczymy jak wyginęły te wielkie gady. Ta niesamowita wędrówka w czasie i przestrzeni zachwyci wszystkich widzów, niezależnie od wieku!
  4. godz. 12:15-12:45 – Jest tam kto? (polecane od 7 roku życia) – Czy istnieje życie w Kosmosie? Czy znaleziono jego ślady poza Ziemią? W jaki sposób naukowcy szukają oznak życia? Gdzie w Układzie Stołecznym możemy spodziewać się życia? Czy Mars lub Wenus są takimi miejscami? Jakie warunki muszą spełniać obiekty aby mogło rozwinąć się na nich życie? A przede wszystkim czy istnieją kosmici i czy próbujemy się z nimi skontaktować? Podczas seansu poznamy odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych związanych z zagadnieniem istnienia życia poza naszą planetą.
  5. godz. 13:00-13:30 – Drogowskazy na niebie (polecane od 10 roku życia) – typowy planetarny pokaz o tym co aktualnie widać na niebie. Sprawdzimy fazę Księżyca i czy widać jakieś planety. Przede wszystkim poznamy gwiazdozbiory aktualnie widoczne na nocnym niebie i nauczymy się rozpoznawać niektóre z nich. Obejrzymy także wszystkie gwiazdozbiory zodiakalne i każdy będzie mógł zobaczyć swój znak na niebie.
  6. godz. 13:45-14:15 – Powrót na Księżyc (polecane od 10 roku życia) – podczas seansu w mobilnym planetarium uczniowie poznają naturalnego satelitę Ziemi, przyjrzą się jego powierzchni i parametrom fizycznym, poznają zjawiska związane z jego obiegiem wokół naszej planety, zobaczą jak przebiegały niektóre misje księżycowe i jaką wiedzę przyniosły o najbliższym kosmicznym towarzyszu Ziemi. Szczególna uwagę poświecimy ostatniej załogowej misji na Srebrny Glob oraz planom i możliwościom ponownego podboju, a nawet zasiedlenia Księżyca.

Udostępnij:

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!