Motanie – Gadanie


Zapraszamy na niezwykle spotkanie w kręgu mieszkanek Bemowa w wieku od 6 do 106.  Trzy czerwcowe popołudnia  spędzimy na pogawędkach i tworzeniu pradawnych lalek – motanek miłości, zdolności i marzenia. Namawiamy matki do zabrania na warsztaty swoje małe dziewczynki i dojrzałe przyjaciółki, mamy, ciocie i sąsiadki.

Co to będzie się działo?

Spotkamy się w kobiecym kręgu, by stworzyć  magiczne lalki-motanki i poznać rytuały naszych przodków, ale też zwyczajnie pogadać w dobrym towarzystwie.

Warsztat będzie miał formę trzech spotkań on-line (13, 20, 27 czerwca, 12:00 – 15:00) na platformie Zoom. Zapisane osoby dostaną link do wydarzenia.

Czym jest Lalka Motanka?

Lalka – motanka pochodzi z czasów, kiedy magia nie była pustym słowem, a ludzie żyli za pan brat z duchami. Zgodnie z tradycją do robienia motanki nie używa się igły, ani nożyczek, a za najlepsze są uważane materiały ze starych ubrań. Wystarczy kilka kolorowych skrawków materiału, wstążek i tasiemek oraz małych koralików i można się zabrać za magiczny proces tworzenia lalki. Tradycyjna motanka towarzyszyła naszym przodkom od urodzenia  aż do samej śmierci. Motanka pilnowała domu, chroniła podróżnego, pomagała ciężarnej przy porodzie. Kolorowe otulaczki chroniły kołyskę od złych duchów, a w dziecku rozbudzały wyobraźnię i chęć do zabawy. Lalki-nierozłączki dostawali nowożeńcy na długie wspólne życie.  A moc osobliwych lalek – Żadanic (?żadanie? po białorusku znaczy życzenie) wykorzystywano by materializować pragnienia. W kulturze słowiańskiej motanie lalki było rytuałem  magicznym i dopuszczano do niego tylko kobiet i dziewczynek.

Co trzeba naszykować?

Do zrobienie lalki potrzebne Ci będą materiały takie jak: nożyczki, skrawki tkanin, włóczki, wstążki, koronki, koraliki. Jeżeli nie posiadasz owych w domu, to będą czekać na ciebie przed rozpoczęciem warsztatu w „Dwóch Jelonkach”.

Autorką projektu jest Natalka Dovha

?Jestem artystką wizualną, dziennikarką oraz edukatorką. Na co dzień pracuję z różnymi mediami, łączę w swoich pracach fotografie, dźwięk, wideo oraz tekstylia. Uczę dzieci oraz dorosłych poznawać siebie i świat za pośrednictwem kultury. Moje dzieła i wystawy są skutkami badań różnych aspektów naszego życia. Interesują mnie tradycje ludowe, rytuały inicjacji i przejść. Ważnymi tematami dla mnie są również, cielesność, pamięć oraz relacja człowieka i natury.?

Cykl spotkań Motanie-Gadanie będzie realizowany w ramach projektu Domotwórcy.

 


Udostępnij:

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!