Już po raz trzeci Towarzystwo Paragraf 22 oraz Dwa Jelonki zapraszają na spotkanie, podczas którego zagłębimy się w świat wiedzy kryminalistycznej. Tym razem na warsztat weźmiemy aż dwa tematy. W pierwszej części wykładu zajmiemy się traseologią, czyli działem techniki kryminalistycznej zajmującym się badaniem śladów pozostawianych przez obuwie, stopy, pojazdy czy poruszające się zwierzęta. Następnie omówimy zagadnienia dotyczące mechanoskopii, a więc nauki, która poświęcona jest identyfikacji śladów pozostawionych przez przedmioty i narzędzia.
Dowiecie się:
- jak i czym włamywacze otwierają zamki w drzwiach i jak można się przed nimi uchronić?
- na co zwrócić uwagę montując nowy zamek?
- czy mając ślad pozostawiony przez tenisówki można ustalić jego właściciela?
- czy na podstawie śladów stóp można stwierdzić, w którym kierunku szedł ich właściciel, czy był zdrowy, czy może kulał?
- czy istnieją dwie identyczne pary butów lub dwie identyczne siekiery?
- do czego technikowi kryminalistyki płynna siarka, gips dentystyczny oraz prąd o napięciu 15 000 V?
W pierwszej części spotkania opowiemy na czym dokładnie polega praca technika kryminalistyki zabezpieczającego ślady traseologiczne i mechanoskopijne. Wspólnie zastanowimy się, czy zabezpieczanie takich śladów nadal jest potrzebne oraz dowiemy, gdzie i po co należy ich szukać. Zaprezentujemy najważniejsze metody kryminalistyczne, jakie pozostają w dyspozycji organów ścigania, opowiemy o tym, jak służą wymiarowi sprawiedliwości, wskażemy także na ich wady i ograniczenia.
W części praktycznej będziecie mieli możliwość zastosowania popularnych wśród techników kryminalistyki środków służących do ujawniania i zabezpieczania śladów traseologicznych. Spróbujecie także samodzielnie otworzyć zamek za pomocą takich narzędzi, jakich zwykle używają sprawcy włamań. Do naszych kryminalistycznych badań wykorzystamy także przedmioty, które być może znacie z codziennego życia, ale nie podejrzewaliście ich o takie zastosowania! Ochotnicy będą mogli także zabrać ze sobą odcisk własnego buta.
Wykład i warsztaty poprowadzą Jędrzej Kupczyński i Daniel Bracanović z Towarzystwa Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22.
Projekt jest realizowany w ramach Budżetu Partycypacyjnego.
Już teraz zapraszamy na kolejne spotkania, które dotyczyć będą kolejnych dziedzin kryminalistyki. W ramach każdego z nich przewidziano część praktyczną-warsztatową. Do zobaczenia!
Sylwetki prelegentów:
Daniel Bracanović ? prawnik, asystent sędziego w sądzie rejonowym, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz członek Towarzystwa Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22. Zawodowo zajmuje się szeroko rozumianym prawem karnym i cywilnym oraz kryminalistyką. Jest autorem pracy pt. ?Kryminalistyczne i prawne aspekty wypadków śmiertelnych na terenach górskich?, wyróżnionej w konkursie Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego im. Prof. Tadeusza Hanauska na pracę roku z dziedziny kryminalistyki.
Jędrzej Kupczyński- Były Prezes Towarzystwa Paragraf 22. Absolwent studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim oraz aplikacji prokuratorskiej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Obecnie zawodowo związany z warszawską prokuraturą. Pasjonat kryminalistyki, specjalizujący się w zagadnieniach otwierania zamków i pokonywania mechanicznych zabezpieczeń mienia. Współautor książki poświęconej tej tematyce.
Informacja o Partnerze:
Towarzystwo Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22 to organizacja zrzeszająca młodych przedstawicieli zawodów prawniczych oraz inne osoby, których praca zawodowa lub zainteresowania związane są z szeroko rozumianymi zagadnieniami prawnymi. Nazwa ?Paragraf 22? w sposób oczywisty nawiązuje do powieści J. Hellera wyśmiewającej mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Również my tropimy prawne niedorzeczności, poddajemy je pod dyskusję, skłaniamy do refleksji i proponujemy rozwiązania mające na celu ich wyeliminowanie.
Członkami Paragrafu 22 są prawnicy i absolwenci innych kierunków studiów, których ? choć wybrali różne ścieżki kariery ? łączy idea dalszego rozwoju własnych umiejętności, poszerzania wiedzy oraz wykorzystywania posiadanego potencjału dla dokonywania zmian w otaczającym świecie. Naszym celem jest przede wszystkim popularyzowanie wiedzy z zakresu prawa, nauk prawnych i kryminalistyki, poszerzanie polskiego dorobku w tym zakresie, jak również podnoszenie świadomości prawnej oraz wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i upowszechnianie wartości demokratycznych.
Więcej informacji: www.paragraf22.eu i www.facebook.com/towarzystwoparagraf22”