Spotkanie autorskie z Anną Bikont


Zapraszamy na spotkanie autorskie z Anną Bikont, autorką biografii „Sendlerowa. W ukryciu”. Rozmowę poprowadzą Justyna Suchecka i Natalia Szostak z Krótka Przerwa

O książce:
W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień po latach zapomnienia Irena Sendlerowa stała się bohaterką mediów i symbolem wszystkich tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu. Do zorganizowania pomocy potrzebny był sprawnie działający system, pieniądze i siatka zaangażowanych osób, gotowych zaryzykować życie. Jak wspominał profesor Bartoszewski, ?łatwiej było znaleźć mieszkanie do przechowania skrzyni broni niż dla jednego Żyda?.
Irena Sendlerowa, kobieta, która niewątpliwie robiła rzeczy wielkie, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach, wyłania się w tej książce powoli spośród grona ludzi, których złączył wspólny los ? ratujących i ratowanych. Tych, którzy udzielali schronienia, i tych, którzy schronienia szukali. To opowieść o niezwykłych Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci.

O autorce:
Anna Bikont ? dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982?1989) pracowała w zespole ?Tygodnika Mazowsze?, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też ?Gazetę Wyborczą?, z którą związana jest do dzisiaj. Autorka kilkunastu książek, m.in. „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” (1997, wraz z Joanną Szczęsną) oraz „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (2006, także z Joanną Szczęsną), za którą otrzymały Wielką Nagrodą Fundacji Kultury. W 2012 wydała głośną książkę „My z Jedwabnego”, za którą otrzymała nagrodę historyczną ?Polityki? oraz Europejską Nagrodę Książkową. Wydanie amerykańskie znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według ?New York Timesa? i zostało nagrodzone National Jewish Book Award. W 2017 roku wydała biografię „Sendlerowa. W ukryciu”, za którą otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Poznańską Nagrodę Literacką, Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, a także znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike i półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W 2017 roku otrzymała także doktorat honoris causa uniwersytetu w Göteborgu.

Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Udostępnij:

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Wpisanie się do newslettera jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na otrzymywanie informacji o ofercie zajęć i wydarzeń kulturalnych Bemowskiego Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy,