Alicja w krainie czarów


Alicja biegnąc za białym królikiem, wpada do króliczej nory, od tego momentu zaczyna się jej podróż po krainie pełnej dziwów i czarów.

Na swojej drodze spotka żabę, zasiądzie do popołudniowej herbatki z zającem, kapelusznikiem i susłem, będzie uczyła się grać w krokieta z królową, a także stanie się niańką dziecka, które zamieni się w prosiaka.

Z kotem z Cheshire podyskutuje na tematy filozoficzne, a z księżną na temat różnicy miedzy flamingami a musztardą. Ale zaraz, zaraz, czy to wszystko wydarzy się naprawdę? Czy to będzie tylko sen?

tekst: Lewis Carroll
reżyseria: Jolanta Sikorska
opracowanie muzyczne: Katarzyna Waszkiewicz
czas: 30 min
dla widzów od 4 do 100 lat

***

Teatr 59 Minut działa od 13 lat i przez ten czas zrealizował 20 premier, a przez teatr przewinęło się ponad 60 aktorów, tancerzy oraz śpiewaków. Spektakle grane są w różnych, często zapomnianych przestrzeniach Warszawy, takich jak: Klub Karuzela na Osiedlu Przyjaźń oraz teren squatu ADA Puławska, który przejął pomieszczenia techniczne po Teatrze Nowym. Tam, w starej stolarni, Teatr 59 minut zrealizował „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej.

W większości produkcji można usłyszeć muzykę na żywo, dzięki stale współpracującym muzykom i kompozytorom. Muzykę do ?Łysej Śpiewaczki? na pianino, wiolonczelę i perkusję skomponował Dominik Lasota, do spektaklu „Między nami dobrze jest” ? Karol Murawski. Do produkcji „Nieskończonej Historii” Artura Pałygi został zaproszony do współpracy kompozytor, Tomasz Krzyżanowski, który rozpisał dla nas partie chóralne ? epos o Gilgameszu. Partie zostały wykonane następnie przez chór kameralny Varsoviae Regii Cantores pod dyrygenturą Magdaleny Grudziel. Teatr często eksperymentuje muzycznie ? spektakl „Smutki Tropików” Marka Pakuły stał się doskonałą okazją do zabawy formą chóru eksperymentalnego. Każdy spektakl, to nowe obszary rozwoju i pokazanie szerokiego wachlarza formalnego Teatru 59 minut.

Grupa jest zaangażowana w projekty społeczne i edukacyjne. Na zaproszenie Fundacji Art Transfer, w ramach Akcji Malowana Noc, powstał spektakl ?Alicja w krainie czarów? dla dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka. Później wielokrotnie grany w szkołach specjalnych w latach 2015 ? 2018. W 2016 roku Helena Wawrzeniuk zaprosiła zespół 59 minut do projektu „Dźwięki domu”. Grupa przeprowadziła wówczas cykl warsztatów teatralnych w Teatrze Współczesnym z kobietami dotkniętymi przemocą domową, którego efektem stały się akcje performatywne o przemocy, w wykonaniu aktorów teatru i uczestniczek warsztatów.

W 2011 roku teatr prowadził warsztaty teatralne z więźniami przebywającymi w areszcie na ul. Kocjana w Warszawie. Cykl zakończył się stworzeniem spektaklu, a po kilku miesiącach w zakładzie został zagrany przez Teatr 59 minut spektakl „Nie wszyscy złodzieje przychodzą kraść” Dario Fo.

www.59minut.pl

 


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!