Archiwa X, czyli o nierozwiązanych zbrodniach sprzed lat

18:15
ul. Powstańców Śląskich 44
Wydarzenie odwołane – więcej informacji >>>
Rozpoczynamy kolejny cykl Bemowskich Spotkań Kryminalistycznych! W 2020 roku czeka Was kolejna dawka interesujących zajęć i wiedzy, której nie znajdziecie nigdzie indziej.
Już 18 marca Dwa Jelonki oraz Towarzystwo Paragraf 22 zaproszą Was na zajęcia dotyczące pasjonujących spraw kryminalnych sprzed lat. Przedstawimy Wam prawdziwe, mrożące krew w żyłach historie, i opowiemy, jak w takich przypadkach naprawdę wygląda praca organów ścigania.
Dowiecie się między innymi:
- co dzieję się, gdy na jaw wychodzą dowody dotyczące nierozwiązanej zbrodni sprzed lat,
- które instytucje podejmują czynności i jaki jest model ich postępowania,
- jakie przeszkody najczęściej utrudniają rozwiązanie „wiekowej” zagadki,
- które historyczne polskie zbrodnie zostały po latach rozwiązane przez śledczych.
Pierwsza część spotkania odbędzie się w formie wykładu. Przedstawione zostaną prawne oraz kryminalistyczne aspekty prowadzenia nierozwiązanych spraw sprzed lat. Omówimy różne metody postępowania, ich zalety i wady. Zaprezentujemy też najpopularniejsze przypadki z Polski i
Świata, które długo pozostawały nierozwiązaną zagadką, a których sprawców udało się po latach odnaleźć.
W części praktycznej uczestnicy spotkania będą mieli okazję wcielenia się w rolę detektywów z „Archiwów X”. Przedstawimy akta spraw, które przez lata mogły zalegać w kartonach z napisem „nierozwiązane”. Uczestnicy wspólnie zapoznają się z wydarzeniami, dokumentami, dowodami, a następnie spróbują ustalić najbardziej prawdopodobną wersję wydarzeń. Następnie wspólnie zweryfikujemy ustalenia, poszukamy błędów oraz nieścisłości.
Wykład i warsztaty poprowadzą Joanna Wojnarowska i Katarzyna Górecka z Towarzystwa Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22.
Projekt jest realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020.
Sylwetki prelegentów:
Joanna Wojnarowska – absolwentka studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Członkini Zarządu Towarzystwa Paragraf 22. Zainteresowana nowymi technologiami i ich zastosowaniem w kryminalistyce oraz medycynie. W wolnej chwili zajmuje się fotografią i podróżami.
Katarzyna Górecka – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UW. Interesują ją kryminalistyczne aspekty pracy tzw. „Archiwów X” Policji. W wolnym czasie lubi badać charakterystykę przestępstw na Islandii. Uwielbia podróże, gry planszowe jak i komputerowe, a ostatnio także relaksować się przy wyrabianiu naczyń z ceramiki.
Informacja o Partnerze:
Towarzystwo Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22 to organizacja zrzeszająca młodych przedstawicieli zawodów prawniczych oraz inne osoby, których praca zawodowa lub zainteresowania związane są z szeroko rozumianymi zagadnieniami prawnymi. Nazwa „Paragraf 22” w sposób oczywisty nawiązuje do powieści J. Hellera wyśmiewającej mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Również my tropimy prawne niedorzeczności, poddajemy je pod dyskusję, skłaniamy do refleksji i proponujemy rozwiązania mające na celu ich wyeliminowanie.
Członkami Paragrafu 22 są prawnicy i absolwenci innych kierunków studiów, których – choć wybrali różne ścieżki kariery – łączy idea dalszego rozwoju własnych umiejętności, poszerzania wiedzy oraz wykorzystywania posiadanego potencjału dla dokonywania zmian w otaczającym świecie. Naszym celem jest przede wszystkim popularyzowanie wiedzy z zakresu prawa, nauk prawnych i kryminalistyki, poszerzanie polskiego dorobku w tym zakresie, jak również podnoszenie świadomości prawnej oraz wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i upowszechnianie wartości demokratycznych.
Więcej informacji: www.paragraf22.eu i www.facebook.com/towarzystwoparagraf22